Castelsardo i okolice – pomysł na wycieczkę

Wróćmy na Sardynię. W przeciwieństwie do ostatniej wycieczki na Sycylię, tym razem miałam do dyspozycji wypożyczony na lotnisku samochód i wynajęte mieszkanie przy Isola Rosa – na samej północy wyspy, w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego Castelsardo. Zdecydowaliśmy się urządzić sobie jednodniową wycieczkę po okolicznych miejscowościach. Wyszła na tyle rewelacyjnie, że z czystym sercem sprzedaję wam na nią pomysł

1. Budzimy się rano w Isola Rosie, w tak położonym mieszkaniu, że gdy wyjdziemy na kawę na taras, znajdziemy się nad samym morzem, a cudowny wiatr błyskawicznie nas obudzi, zachęcając do spaceru do mieszczącej się tu Wieży Aragońskiej przy niej spędzimy kilkanaście minut, zastanawiając się jednocześnie czy świat może być jeszcze piękniejszy.

2. Jedziemy w głąb wyspy. Po drodze mijamy położony nad jeziorem Castel Doria i zatrzymujemy się na szybkie espresso w Perfugas. Możemy obejść mieszczący się tu średniowieczny kościółek.To jednak dopiero preludium dla położonego nieco dalej San Pietro delle Immagini

3. San Pietro delle Immagini. Piękny kościół! Wybudowany w XII wieku z wulkanicznych skał, wznosi się pośrodku niczego. Swoją architekturą przypomina nam świątynie toskańskie. Prawidłowo! Ta część wyspy znajdowała się w średniowieczu pod wpływem Pizy, co wyraźnie widać w tutejszym krajobrazie.

4. Kilkanaście kilometrów dalej w kierunku Castelsardo czeka nas prawdziwa gratka: Sedini. Niewielkie miasteczko w którym już na wjeździe zwrócicie uwagę na położony przy drodze Domus de Janas. Ten niezwykły, wykuty w skale budynek w średniowieczu pełnił funkcję więzienia, a dziś mieści się w nim niewielkie muzeum etnograficzne.

Ale Sedini to nie tylko La Rocca, jak inaczej zwą Domus de Janas. Warto pokręcić się trochę po tym gotycko-aragońskim miasteczku, które mimo swojego niewątpliwego uroku, sprawia wrażenie opuszczonego.

5. Wreszcie dojeżdżamy do centralnego punktu wycieczki: położonego na wzgórzu wpadającym do morza Castelsardo. Ta przepiękna miejscowość jest typową mieszanką tego, o czym już pisałam w przypadku Erice: niewątpliwego uroku i całkowitego opanowania przez turystów. W ścisłym centrum niestety nie kupicie świeżych owoców, za to pamiątki made in China na każdym rogu. Nie zmienia to jednak faktu, że kieliszek wina w barze nad samym morzem jest wiele wart.

CHCESZ ZABRAĆ TEKSTY O SARDYNII ZE SOBĄ NA WYCIECZKĘ? Kup mojego ebooka: Sardynia w tydzień. Kilka notatek i porad z podróży po wyspie. Tylko 5 zł!

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

5 przemyślenia na temat “Castelsardo i okolice – pomysł na wycieczkę”

 1. ~locja napisał(a):

  Czy można dostać namiar na to mieszkanko?

  1. Zależna napisał(a):

   Jak najbardziej. Mowa o Residence Tanca Della Torre, Isola Rossa – http://goo.gl/gnHPgG

 2. ~AnaSz6 napisał(a):

  Witam. Przymierzam się do wyjazdu na piękne, prawie jak z mąki plaże – podobno są na tej wyspie i turkusowo-błękitną wodę. Jestem babcią Anią, która z dziadkiem i wnuczkiem chciałaby pobyć tam chociaż tydzień (to dla wnuczka). No cóż, dziadki już nie są tak bardzo operatywni, żeby jechać pół Europy samochodem (już nie te czasy) i chcieliby bardziej wygodnie, tzn. samolot i ktoś na lotnisku, kto odwiózłby dziadków z wnuczkiem na kwaterę. Czy Pani rzeczywiście prowadzi biuro podróży i czy byłaby Pani w stanie pomóc dziadkom. Serdecznie pozdrawiam – babcia Ania

 3. ~Ewelina napisał(a):

  Witam,

  Czy mogłaby Pani napisać z jakiej wypożyczalni samochodów Pani korzystała na Sardynii ?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Sicily by car, przez stronę Rental cars

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *