Kazbegi (Stepancminda): największa atrakcja Gruzji

Nikt się nie będzie dziwił, że w Gruzji wybrałyśmy się do Stepancminda, w Polsce znanego lepiej jako Kazbegi. Przy Tbilisi i Batumi to być może najczęściej odwiedzane przez polskich turystów miejsce. Znajdująca się nad miasteczkiem Cerkiew Świętej Trójcy (Cminda Sameba) to największa atrakcja Gruzji, swego rodzaju gruzińska Wieża Eiffle’a. Rozpoznawana przez wszystkich, którzy choć przez moment zainteresowali się Zakaukaziem.

Kazbegi Gruzja

 

Dojazd do Kazbegi: Gruzińska Droga Wojenna

Jeśli tylko wybieracie się do Kazbegi, to niemal na pewno przejedziecie najpierw Gruzińską Drogą Wojenną, prowadzącą z Tbilisi do granicy rosyjskiej. My miałyśmy szczęście. Już w Mcchecie złapałyśmy na stopa trzech uroczych dżentelmenów, którzy zawieźli nas aż do miasteczka, a po drodze zatrzymywali się we wszystkich ważniejszych miejscach, wliczając w to restaurację, w której jadłam swoje pierwsze chinkali i piłam pierwszą chachę. W wesołych humorach jechaliśmy dalej, zwiedzając piękną twierdzę Ananuri i punk widokowy będący wariacką sowiecką budowlą.

Gruzinska droga wojenna Twierdza Ananuri

Gruzinska droga wojenna

Co wybrać: Swanetia czy Kazbegi?

W Gruzji w górach byłyśmy w dwóch miejscach. Cały czas je do siebie porównuję: co jest lepsze, Swanetia czy Kazbegi?

Która droga dojazdowa jest ciekawsza: zdecydowanie ta do Kazbegi! Przejeżdżając tamtędy czułam się, jak w raju. Do Mestii jedzie się wąskim, zalesionym kanionem ze skałami o stromych zboczach. Kazbegi to z kolei rozległe łąki i pastwiska z intensywnie dominującą zielenią.

Gruzińska droga wojenna

Gruzińska droga wojenna

 Która miejscowość jest ładniejsza: Mestia czy Stepancminda?

Zdecydowanie Mestia! Zdziwiło mnie jakie to słynne Kazbegi jest paskudne! Dwudziestowieczne brzydkie budynki, odznaczające się intensywnym radzieckim wpływem, na tle przepięknych, kąpiących się w chmurach gór, pasowały do siebie jak wół do karety. Po Mestii spodziewałam się rozwiniętej bazy turystycznej, której nie powstydziłoby się żadne europejskie państwo. Zastałam małe ohydztwo z którego po prostu trzeba było uciec. Oby jak najszybciej w góry!

Zajrzyj też na mój tekst o Swanetii. Klik!

Kazbegi, Gruzja

 Muszę się do tego przyznać: spędziłam w Kazbegi dwa dni i mimo wybrania się na punkt widokowy pod lodowcem, Kazbeku nie widziałam. Chmury znajdowały się ledwie co nad naszymi głowami, a potem i lekka mżawka Ciężko mi to było zaakceptować. Kazbek miał być takim mitycznym punktem do odznaczenia – nawet jeśli nie jako zdobyty, to chociaż jako widziany. Wybiegając w przód zdradzę, że klątwa pięciotysięczników trwała i w czasie naszego pobytu w Armenii Ararat również pozostał niewidoczny. No jak pech, to pech.

Kazbegi krowy

Kazbegi Gruzja

Informacje praktyczne

Dojazd do Kazbegi: My przyjechałyśmy tutaj autostopem. Jednak jeśli skłaniacie raczej się ku komunikacji zorganizowanej, to do Stepancmindy jeżdżą z Tbilisi marszrutki. Odjeżdżają z dworca autobusowego w Tbilisi (przy stacji metra Didube).

Nocleg w Kazbegi: Zatrzymałyśmy się w jednym z najpopularniejszych wśród tutejszych backpackerów miejsc – w Maia Guesthouse. Przyzwoite warunki, dobre jedzenie i przede wszystkim wesoła atmosfera wynikająca ze wspólnego biesiadowania w ogólnie dostępnej kuchni. Polecam! Jeśli macie ochotę na standard „niehostelowy”, to propozycje noclegów znajdziecie tutaj.

Dalsza lektura: Stepancminda to baza z której rusza się na Kazbek. Relację z wejścia na tę najsłynniejszą górę w Gruzji przeczytacie na blogu Wieczna Tułaczka.

Jedziecie do Gruzji? Tutaj poczytacie o niej więcej. A jeśli jesteście na blogu pierwszy raz, to dołączcie do jego fanów na Facebooku. Dzięki temu będziecie na bieżąco z nowościami. 🙂

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

2 przemyślenia na temat “Kazbegi (Stepancminda): największa atrakcja Gruzji”

  1. net. napisał(a):

    Nisko osadzone chmury potrafią także dodać górom uroku, tajemniczości 😉

  2. ~Krzysztof Matys napisał(a):

    Ładny blog. Gratuluję! Gruzja jest moją pasją. Jeżdżę tam od lat, prowadzę bloga poświęconego Gruzji. Zapraszam do lektury: http://gruzja-turystyka.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *