Najbardziej rozpoznawalne dzieła berlińskiego street artu

W ostatniej notce pisałam o głównych formach street artu, jakie można spotkać w Berlinie. Tym razem będę bardziej konkretna. Zajmiemy się konkretnymi artystami i ich najbardziej rozpoznawalnymi dziełami

 

Murale Kajdanki i Wschód-Zachód autorstwa Blu i JR-a

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Blu – artysta z Bolonii i JR – jego paryski artysta po fachu przysiedli raz razem i stworzyli być może najbardziej rozpoznawalny mural Berlina. A właściwie dwa murale, bo umieszczone są na dwóch sąsiadujących ze sobą budynkach. Najlepiej ogląda się je z mostu pomiędzy ulicami  Warschauer Strasse i Schlesische Strasse. Most niegdyś był granicą pomiędzy wschodnim i zachodnim Berlinem, co oczywiście dla społecznie znaczących murali ma duże znaczenie. W przeciwieństwie do korzeni street artu, murale są w pełni legalne, a ich tworzenie było wielką atrakcją dla mieszkańców Berlina.

 

Różowy Mężczyzna autorstwa Blu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Drugim rozpoznawalnym dziełem Blu jest powstały w 2007 roku Różowy Mężczyzna przy Moście Oberbaum. Mural jest krytyką systemu faszystowskiego. Masa jednakowych ludzi tworzy wielkiego potwora, który zjada jedyną wyróżniającą się jednostkę – białego mężczyznę, który miał czelność się wyróżnić.

 

Martwe zwierzęta autorstwa Roa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Roa jest z kolei Belgiem i muszę przyznać, że jego mural wywarł na mnie wrażenie zdaje się, że największe.

Sytuacja wygląda tak: Roa tworzy precyzyjne, czarno-białe malowidła zwierząt w wielu miastach świata (Londyn, Nowy Jork, Saragossa, Mexico City). Przedstawione zwierzęta zawsze odpowiadają danemu miejscu (np. Kangury w Austalii) i oczywiście zawsze są martwe. Piorunujące! Można by podróżować tym szlakiem. W Berlinie martwe zwierzaki można zobaczyć w kilku miejscach.

 

Mała Lucy i jej kot autorstwa El Bocho

PicMonkey Collage2

PicMonkey Collage

 

Co ten facet ma z głową? To pytanie chodzi za mną cały czas, gdy pstrykam zdjęcia plakatom i szablonom przedstawiającym małą dziewczynkę o imieniu Lucy, która… zabija swojego kota. I to nie raz i nie w jeden sposób. El Bocho wymyślił setki metod, jak można zabić kota. Jakbyście nie wiedzieli, co się robi ze swoim pupilem, to wybierzcie się do Berlina. Ten na pewno wam odpowie!

 

Astronauta/Kosmonauta autorstwa Victora Asha

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Też olbrzymi i też trudny do niezauważenia. Też odwołuje się do podziału Wschód-Zachód. Francuz Victor Ash stworzył w 2003 roku jeden z największych murali świata. Znajduje się na Skalitzer Strasse i odnosi się do pędu Rosjan i Amerykanów do walki o to, kto, jak, szybciej i lepiej w kosmosie. Czyli krytyka wielce koniecznej kolonizacji wszechświata.

 

It’s time to dance autorstwa SOBR

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W sumie nie wiem, jaki jest tych tańczących państwa – być może nie ma żadnego. Nie zmienia to jednak faktu, że znaleźć ich można na każdym rogu. Mieli w sobie coś takiego, że chciało mi się pstrykać. No i ta żółta taśma: teren pod specjalnym nadzorem, tu się tańczy 😉

 

Friede sei mit Dir autorstwa Petera Lenka
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Na koniec coś rubasznego, a konkretnie Wielki Penis pana Diekmanna (samo nazwisko trochę się prosi ;)). Znaleźć go można na ulicy Rudi Dutschke, dokładnie na wprost redakcji gazety Bild, której Diekmann jest redaktorem. Co artysta miał na myśli? Tego chyba nie trzeba tłumaczyć.

Jest ich oczywiście wiele więcej. W Berlinie znajdziemy nawet murale Banksy’ego, których niestety nie udało mi się tym razem uchwycić. A może wy macie jakieś swoje ulubione? Coś co uważacie, że zdecydowanie powinno się znaleźć w powyższej wyliczance?

W następnym tekście na blogu ostatnia część naszego berlińskiego tryptyku street artu. O miejscach, gdzie znajdziecie najwięcej street artu: o squatach, centrach kultury i galeriach.

 

Artykuł powstał we współpracy z DB Bahn, którym dziękuję za wspaniałą wycieczkę. Jeśli chcecie też się na nią wybrać, to weźcie udział w konkursie. Do wygrania weekend dla dwóch osób w Berlinie! Konkurs trwa do 30 czerwca.

Jedziesz do Niemiec? Chcesz poczytać o tym kraju więcej? Zajrzyj do spisu notek o Niemczech. Dostępne tutaj

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

6 przemyślenia na temat “Najbardziej rozpoznawalne dzieła berlińskiego street artu”

 1. Naprawdę świetna sprawa ! 🙂

 2. ~Tomek napisał(a):

  Berlin słynie ze street artu i myślę, że śmiało można by tutaj dodać jeszcze kilka przykładów.

 3. ~zabytkowy napisał(a):

  ostatnio ONET nieco rzadziej promuje Pani bloga… a szkoda… A ja tradycyjnie polecam miejsca na krótkie, weekendowe wycieczki czyli dawne zamki, pałace i dwory. W większości z tych obiektów można przenocować i coś zjeść. Więcej info na http://insygnus.pl

  1. ~zalezna napisał(a):

   Onet promuje w dużej mierze blogi młode. Szczęśliwie udało się mi już wypracować pewna pozycję i mam dużą ilość odwiedzających bez promocji. Zapraszam do zerkania tutaj nie tylko przez Onet.

 4. ~maimeri napisał(a):

  Jedna uwaga – zwierzęta które maluje Roa nie zawsze są martwe, skąd ta informacja?

 5. Bellarmino napisał(a):

  Świetny tekst. Ostatnio wpadły mi w ręce zdjęcia z Florencji. Tam są bardzo zdolni street arterzy, a nie mają wielu możliwości, same zabytki dookoła 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *