Street Art w Bolonii

 

Bardzo długo chodziła za mną ta notka. Odwlekałam ją, bo po pierwsze lubię mieszać notki z różnych krajów i nie chcę was za długo zadręczać jednym miejscem, po drugie lubię też mieszać tematy, a w czerwcu poświęciłam aż 3 teksty berlińskiemu street art. Ale od czerwca minęło już trochę czasu, więc czas wam przedstawić jedną z najlepszych europejskich scen street artu i najlepszą – tak twierdzą sami Włosi – we Włoszech.

Street (niekoniecznie) art w centrum miasta

Bolonia kojarzy się przede wszystkim z uniwersytetem, podcieniami, dwoma wieżami i znakomitą kuchnią. Mało kto odwiedzając ją myśli o street arcie. Jednak już spacerując po centrum miasta widzimy na ścianach liczne graffiti, niewiele z nich zresztą zasługuje na uwagę. Głównie szpecą piękną starówkę. A nie jest źle. Kilka lat temu Bolonia była maksymalnie zapisana. 100 000 studentów robiło swoje i dzielnie tagowali kolejne mury. Dopiero od czasów nowego burmistrza wygląd miasta się poprawił, ludzie są karani, a kamienice odrestaurowywane.

P1013527

P1013529

 

Zdarzają się jednak ciekawe przypadki. Spacerując najbardziej znanymi ulicami miasta (zwłaszcza w dzielnicy uniwersyteckiej) znajdziemy kilka przykładów starannie zaprojektowanych, pełnych detali dzieł. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ogromny mural na Via Zamboni (niestety nie znam twórcy).

P1016079

P1016081

Należy też przy okazji spaceru nad bolońskie kanały spojrzeć na podobiznę szczurka na Via Capo di Lucca. Jest on autorstwa Ericailcane, popularnego włoskiego artysty street artu i ilustratora książek. W Bolonii studiował i pozostawił tu po sobie wiele dzieł (często we współpracy ze słynnym artystą Blu).

P1016040

 

Warto też zwrócić uwagę na bardzo popularne w całych Włoszech (i trochę poza nimi) dzieła Cleta Abrahama, który przywrócił życie znakom drogowym, poprzez umieszczenie na nich przyciągających wzrok naklejek (zdjęcie zrobione w Parmie, ale odzwierciedla styl).

P1017801

Rolety, rolety, rolety

Znakiem szczególnym Bolonii może być coś, czego nie widziałam nigdzie indziej (a przynajmniej nie w takim natężeniu). Jako rewelacyjne miejsca na uliczne malunki postanowiono w mieście wykorzystać rolety sklepów, pubów, restauracji. Czasem są to po prostu śliczne obrazki, czasem nie śliczne, ale wyszukane, a czasem są już ewidentną reklamą miejsca. Pamiętam, że jak pierwszy raz przyjechałam do Bolonii 4 lata temu, to obfotografowałam graffiti umieszczone na jednym z night clubów, które przedstawiały kurtyzany rodem z Moulin Rouge. Wtedy myślałam, że to pomysł tego konkretnego miejsca, ale dziś już wiem, że to norma. Spójrzcie zresztą sami. Niezła rzecz, prawda?

P1016057

P1016084

 

P1016045

P1016046

Murale ciekawsze i mniej

Wielkie murale na blokach nie są dla nas, Polaków, rzadkością. Owszem, mamy je w wielu miastach od dziesięcioleci. Tak samo w Bolonii jest ich multum. Są usytuowane poza starym miastem i jeśli mam być szczera pod względem artystycznym raczej nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. Warto jednak spojrzeć, by przekonać się, że Bolonia niekoniecznie jest taka, jak nam się wydaje.

P1016104

P1016103

P1016101 

Miejsca alternatywne, kluby, squaty i wiadukty

Oj, jest ich tu od licha i trochę, i w większości mnie nie było. Możecie je poobserwować w galerii świetnie dokumentującego boloński street art fanpage’u na FB „Street art Bologna”. Na zdjęciach poniżej widzicie zwłaszcza centrum socjalne XM24 na ulicy Fioravanti i okolice klubu Freakout przy ulicy Zago. Ale z tego co zaobserwowałam najciekawszym miejscem do odwiedzin byłyby Ex Caserma Sani (byłe koszary Sani), gdzie roi się od rewelacyjnych dzieł street artu. Wybieram się tam przy następnej wizycie w Bolonii.

P1016085

P1016086

P1016087

P1016100

P1016387

P1016384P1016385

P1016404

Miasto największego mistrza street artu

Kto jest najwspanialszym artystą street artu na świecie? Większość pewnie odpowie, że Banksy. O dziwo wiele zestawień się z tym nie zgadza i na pierwszym miejscu stawia bardzo zaangażowanego politycznie Blu. I chyba mają rację. Co prawda dzieła Blu często są estetycznie wątpliwe, to jednak przepełnione są detalami i inteligentną krytyką współczesności. W Bolonii i okolicy jest go pełno! W centrum zdarzają się jego drobne wyskoki, na obrzeżach wielkie murale, z których mój ulubiony to apokaliptyczna wizja z Bolonią w roli głównej. Porażający mural (być może najlepszy, jaki widziałam w życiu) znajduje się na ścianie wspomnianego wyżej centrum XM24. 

P1016407

P1016401

P1016400

P1016402

 

P1016397

P1016393

P1016394

P1016396

P1016389

P1016388

P1016391

P1016096

P1016094

P1016092

P1016091

Inni znani artyści, których należy szukać w Bolonii: Alice Pasquini, MOCO, Deco, FABIEKE, Alessio B.

 

Festiwale street art

Bolończycy dobrze to wiedzą: mają najlepszy street art we Włoszech. Kropka. I dbają o niego. Muzeum sztuki współczesnej MAMBO i stowarzyszenia artystyczne propagują street art, tworzą akcje i festiwale, np. CHEAP Street Poster Art Festival czy Frontier 2014.

Ale najniezwyklejszym wydarzeniem jest z pewnością Biennale Street art w Dozzie. O tym pomalowanym miasteczku już trochę pisałam tutaj. Do Dozzy co dwa lata zjeżdżają się artyści i robią z niej jedno wielkie dzieło sztuki. Widzieliście kiedyś miasteczko, które wygląda tak?

P1016444

P1016445

P1016449

P1016456

P1016458

P1016460

P1016461

P1016465 

Polecam przy okazji odwiedzin w Bolonii poświęcić trochę czasu scenie street artu. Polecam mapkę Use-it Bologna, na której między innymi zaznaczono niektóre miejsca, w których należy szukać street artu. Polecam szukać go nie tylko w Bolonii, bo Imola, Modena, Parma… wszystkie odbijają bolońską modę. I polecam polubić fanpage Street Art Bologna, na którym znajdziecie więcej inspiracji i nowinek. Bo bolońska scena street artu zmienia się każdego dnia. I tam każdy dzień jest śledzony.

Podobał Ci się tekst? Polub fanpage bloga na Facebooku. Inspirujemy do wyjazdów, robimy konkursy i dyskutujemy o niezwykłości świata. A jeśli jedziesz do Bolonii, lub szerzej do Emilii Romanii, to zajrzyj na spis tekstów o Włoszech na Blugu. 

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

14 przemyślenia na temat “Street Art w Bolonii”

 1. ~Natalia napisał(a):

  Bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiam serdecznie !

 2. ~Marta napisał(a):

  Super! Ale niesamowity zestaw zebrałaś bolońskiego street art’u. Nie mogę się też nadziwić, że pomimo kilku wizyt w Bolonii jakoś ja nie zwróciłam uwagi na ilość tego typu sztuki. Chyba zauroczenie tym miastem trochę mnie oślepiło 😉 Następnym razem zgodnie z Twoimi poradami będę polować z mapą na street art! 🙂

  1. ~Zależna w podróży napisał(a):

   Powiem Ci, że w ramach dokształcania się do tego tekstu, przeglądałam dużo materiałów o bolońskim street arcie i przeraziłam się, że tak mało widziałam. A spędziłam kilka bitych godzin głównie na podążaniu jego śladami. Większość turystów skupia się jednak na starówce, a największe murale są poza nią. I to w miejscach, gdzie oprócz nich są blokowiska.

 3. ~kami napisał(a):

  niby parę razy byłam w Bolonii, ostatni raz w 2010 roku, ale zupełnie street artu nie pamiętam! A teraz, po tym co tu u Ciebie zobaczyłam, jestem gotowa choćby dziś pojechać i się w nim pławić, bo całkiem cudownie to wszystko wygląda!!
  a rolety pełne street artu zawsze mi się będą z Hiszpanią kojarzyły, tam też praktycznie każda jest ozdobiona

 4. ~Jay-Zi napisał(a):

  I od razu robi się weselej!:)

 5. ~Jacek Czekaj napisał(a):

  Jakby u nas były takie znaki drogowe, to więcej kierowców zwracałoby by na nie uwagę 🙂
  Nigdy się jeszcze nie spotkałem z takim street-artem. Tylko w Pradze, ale nie na taką skalę.

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   polecam też Berlin – zdaje się, że to stolica europejskiego street artu

 6. ~Emi napisał(a):

  W Bolonii byłam jeszcze zanim odkryłam swoje zamiłowanie do tych ulicznych ‚bazgrołów’ 😉 Widzę, że sporo mnie wtedy ominęło!

 7. ~niesmigielska napisał(a):

  w każdym mieście, w którym jestem, wyszukuję okolice w których znajde dużo sztuki ulicznej. blu faktycznie jest niesamowity. widziałam nawet jak malował w poznaniu! 🙂

 8. ~LaRoux napisał(a):

  Oh so nice !!!!! If you love street art i’ve write some article about 🙂

 9. ~Anwyb napisał(a):

  wrzucam link do mapki USE-IT Bologna, bo szukałam jej bardzo długo (na stronie Use-It jej brak) , a wydaje się bardzo przydatna 🙂
  http://www.bolognawelcome.com/area-stampa/bologna-si-presenta/mappe-di-bologna/

 10. Uwielbiam street art, nie rozumiem czemu niektórzy nie uznają go za sztukę – świetnie napisane i zobrazowane. Chapeau bas! 🙂

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   dzięki! Wiadomo – bazgroły na murku to sztuka nie jest. Ale wspaniały mural. No kurcze – na płótnie jest sztuką, a na murze nie? bessensu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *