Jezioro Issyk–Kul – Największa atrakcja turystyczna Kirgistanu

Rokrocznie w sezonie letnim tłumy urlopowiczów z całego Kirgistanu, Kazachstanu i Rosji jadą nad Issyk-Kul by zamoczyć nogi w ciepłym górskim jeziorze. Tutaj na swojej daczy wypoczywał Breżniew oraz Jelcyn. Wódka, piwo, arbuzy i melony to wyposażenie prawie każdego „sowieckiego kuracjusza”.

Kirgistan to mekka dla wszystkich wielbicieli palenia „anaszy” (konopi). W ZSRR było to ulubione miejsce „sowieckich hipisów”. Do znajdującej się na rubieżach imperium małej górzystej republiki przyjeżdżali tłumnie zbieracze „siedmiopalczastych” liści. Z roku na rok ten środkowoazjatycki „stan” jest odwiedzany przez coraz większą liczbę turystów z Europy, a ciepłe jezioro jest jego główną atrakcją.

Zobacz 25 zdjęć, które udowodnią, że Kirgistan to piękny kraj. Klik!

Widok na góry oddzielające Kirgistan od Kazachstanu

Z czego słynie jezioro Issyk-kul i dlaczego to taka atrakcja?

Po przejechaniu około 180 km (2 godz 30 min.) od stolicy Kirgistanu Biszkeku do wschodniego wybrzeża jeziora Issyk-Kul zaczynamy przygodę w niezwykłym miejscu. Błękitno-turkusowy kolor tafli wody i majestatyczne szczyty gór tworzą bajkowy krajobraz. Tak! to jedno z tych miejsc gdzie potężne góry i woda występują razem. Jest to drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie (pierwsze miejsce na podium zajmuje Titicaca). Dookoła Issyk-Kul otoczony jest dwoma pasmami gór: Kungej Ałatau i Terskej Ałatoo których najwyższe szczyty sięgają 4000-5000 m n.p.m.

Namioty na dzikiej plaży z dala od turystów

Jezioro znajduje się na wysokości 1609 m n.p.m., a jego maksymalna głębokość to ponad 700 m. Jest to zbiornik bezodpływowy – „pochłania” około 80 strumieni nie wypuszczając ani jednego. Dzięki temu gromadzi cenne minerały napływające z rzek i wody deszczowej. Nad nigdy nie zamarzającym jeziorem większość dni w roku jest słoneczna, a latem woda robi się przyjemnie ciepła (w języku kirgisjskim Issyk-Kul znaczy dokładnie ciepłe jezioro).

Zachód słońca nad Issyk-kulem

Infrastruktura turystyczna i wypoczynek na jeziorem Issyk-kul

Issyk-Kul każdego roku odwiedza coraz większa ilość turystów. Najlepszym na to dowodem są ceny nieruchomości, które za ostatnie 5 lat wzrosły 10-20 krotnie. Ohydne stare sowieckie domy wypoczynkowe szybko zostają zastąpione przez nowe pensjonaty i hotele. Skutery wodne, jachty i motorówki to stały element pejzażu wielu nadbrzeżnych miejscowości. Najbardziej popularne wśród turystów miasta nad jeziorem to Czołponata (Чолпон-Ата) i Karakoł (Каракол). Wielu urlopowiczów zatrzymuje się także w „wakacyjnych miejscowościach”, takich jak np: Bosteri (Бостери), Sary-Oj (Сары-Ой), Czok-Tał (Чок-Тал), Tamczy (Тамчы). Bardzo popularna, zwłaszcza wśród turystów z zachodu, staje się ekoturystyka w Kirgistanie – jazda na koniach, spanie w jurtach, próbowanie tradycyjnych środkowoazjatyckich dań, picie kumysu.

IMG_1092

Europejczycy często decydują się na wycieczkę rowerową, by objechać jezioro dookoła. Długość akwenu z zachodu na wschód wynosi 182 km, a od północy na południe – 58 km. Rowerzyści śpią w namiotach a zaopatrują się w „jurto-sklepach” lub u napotkanych mieszkańców.

„Ciepłe jezioro” jest rajem dla wędkarzy. Można tu łowić między innymi: ogromne pstrągi, karpie, okonie, leszcze, osmany, marynki, i wiele innych. Ciekawostką jest występowanie w jeziorze małej populacji omula. Jest to gatunek ryby kojarzony głównie z syberyjskim jeziorem Bajkał. Ryba ta została przywieziona z Rosji do Kirgistanu kilkakrotnie w latach 60 i późniejszych. Dzisiaj udaje się go złowić nielicznym wędkarzom. Wiele firm specjalizuje się w organizowaniu polowań w kirgijskim „Królestwie koziorożca”. Myśliwi z całego świata przyjeżdżają polować przede wszystkim na koziorożca syberyjskiego oraz dziką owcę marco polo. Po polowaniu najczęściej odpoczywają kilka dni nad jeziorem.

Flaga Kirgistanu usypana z kamieni widoczna z drogi do jeziora

Ceny za zakwaterowanie nad Issyk-kul i inne atrakcje

Ceny za pensjonaty i hotele nad jeziorem dostosowane są do kieszeni każdego klienta. Za skromny pokój w turystycznych miejscowościach trzeba zapłacić 5-8$ (bez śniadania). W tym wariancie za całodniowe wyżywienie zapłacimy dodatkowo 7-10$. Średnie warunki to koszt około 20-30$. W droższym przedziale w cenę wliczane są posiłki. Pensjonaty i hotele powyżej 50$ za osobę zaliczają się już do klasy bardziej luksusowej. Najlepszym sposobem by znaleźć coś dla siebie jest oglądanie pokoi na miejscu. Można wynegocjować lepsze warunki cenowe i zobaczyć na własne oczy jaki faktycznie jest pokój. Jeśli jednak wolicie być przygotowani już przed wyjazdem, to oferty zakwaterowania możecie znaleźć tutaj.

Warto rozmawiać z miejscowymi, jeżeli chcemy znaleźć dobre i tanie posiłki. Tym sposobem można załapać się na smaczny obiad u miłych gospodarzy. Jeśli szukacie ciszy i spokoju dobrym rozwiązaniem jest własny namiot. Możecie się rozbić w dowolnym miejscu na plaży daleko od skupisk ludzkich.

Przeczytaj, jak zorganizować samodzielny trekking pod Chan Tengri. Klik!

Jutro-sklepy nad brzegiem jeziora

Issyk center – Polski akcent nad „Ciepłym Jeziorem”.

Na południowym brzegu jeziora dzięki staraniom polskich Jezuitów i wolontariuszy wybudowano ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla dzieci z biednych rodzin. Centrum organizuje obozy wypoczynkowe dla niepełnosprawnych, bezdomnych i sierot. Obiekt znajduje się 167 km od miasta Bałykczy (Балыкчы), między wsiami Jenish i Darhan. By zanurzyć się w jeziorze wystarczy przejść zaledwie 100m. Niedaleko znajdują się także góry jeśli ktoś ma ochotę na szybki trekking w pobliskich dolinach. Ośrodek udostępnia komercyjne pokoje do wynajęcia za przyzwoitą kwotę. Dokładne informacje znajdziecie tutaj (fanpage).

Polski ośrodek nad Issyk Kul

Luźne uwagi końcowe:

 • Najlepiej nad jezioro pojechać pod koniec wyprawy np. po męczącym trekkingu w górach. Idealne miejsce na odpoczynek.

 • Do jeziora bardzo łatwo dojechać. Najłatwiej i najtaniej marszrutką z dworca zachodniego (Западный автовокзал) w Biszkeku. Trzeba się zdecydować do jakiej miejscowości chcemy jechać. Można np. do Czołponata lub od razu do Karakoł. Rozkład jazdy najpewniej będzie nieaktualny więc o przejazd pytajcie w kasie lub u kierowców.
 • Cena przejazdu Biszkek-Czołponata – 3,5-4$, Biszkek-Karakol 6-7$.

 • Do Kirgistanu zabieramy dolary nie euro!

Mam nadzieję, że mój artykuł i zdjęcia zachęcą Cię do odkrywania środkowej Azji. W kolejnym #kacikzaleznego planuje zamieścić następne informacje o tym mało znanym regionie świata. Zachęcam do śledzenie fanpage’a i komentowania wpisów. Do zobaczenia wkrótce :)!

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

20 przemyślenia na temat “Jezioro Issyk–Kul – Największa atrakcja turystyczna Kirgistanu”

 1. Zdjęcie z namiotami i w górami w tle mnie rozbroiło. Bardzo mnie zachęciłeś do wyjazdu!

  1. ~sandra napisał(a):

   mnie też
   🙂
   Kto by pomyślał, że Kirgistan to mekka hippisów radzieckich.
   Ja bym nawet nie pomyślała o podróży do tego kraju.
   Dużo podróżuję ale jednak ten kraj kojarzy się z komunistyczną biedą (no może mnie się kojarzy… kojarzył)
   Dzięki Twojemu blogowi można powędrować w bardzo egzotyczne miejsca.
   Fajnie. Dzięki wielkie za ten reportaż i zdjęcia. Super.
   🙂

   Pozdrawiam,
   od siebie dorzucę sposób jak wyszukuję super tanie noclegi, może się przyda (jest tego ponad 5 milionów)

 2. ~Marcin napisał(a):

  Cudownie wyglądają te góry w tle! Chciałbym dodać to miejsce do swojej listy!

 3. ~Krzysiek Gajda napisał(a):

  Issyk Kul to naprawdę magiczne miejsce! Również tam byliśmy, tyle że nie latem, a na jesieni. Co prawda nie było już jurt ani kumysu, ale nie było również turystów, natomiast jesienne kolory zdecydowanie nam wynagrodziły chłód i krótkie dnie 🙂 Zresztą zobaczcie sami:
  http://www.naszaslodkabezdomnosc.pl/2015/11/04/kirgiska-jesien-nad-issyk-kulem-fotorelacja/

 4. ~Ania napisał(a):

  O ile mi wiadomo, Issyk-Kul nie jest raczej rajem dla wędkarzy. Jest tam bardzo mało ryb w skutek rabunkowej gospodarki rybnej, która miała miejsca jeszcze za czasów radzieckich. Poza tym ZSRR prowadziło w jeziorze ćwiczenia wojskowe, testowano między innymi łodzie podwodne. Ogólnie Związek Radziecki bardzo tam naszkodził. Ale zdjęcia piękne 🙂

  1. ~Piotrek napisał(a):

   To wszystko prawda – CCCP wiele złego zrobiło :/ Nawet wpuszczenie obcych gatunków spowodowało zniszczenie rodzimych ryb. Dobra wiadomość jest taka, że w ostatnich latach Kirgistan zabrał się za to i stara się naprawić błędy z przed lat. Z roku na rok jest coraz lepiej z rybami 🙂

 5. ~6krokow.pl napisał(a):

  Świetny artykuł! Skąd czerpiesz inspiracje kiedy nie masz pomysłu na tematy artykułów?

  1. ~Piotrek napisał(a):

   Nie mam jeszcze problemu z tematami na posty. Wszak dopiero zaczynam 😀

 6. ~rosik93 napisał(a):

  Krótki i treściwy artykuł. Z przyjemnością wybrałbym się na tak oddalony kierunek.

 7. Woda, góry i brak ludzi wokół. Czy trzeba czegoś więcej? Piękne krajobrazy. Trochę przypominają mi Jezioro Genewskie w Szwajcarii.

 8. ~Joanna napisał(a):

  Fajnie wiedzieć jak wyglądają takie miejsca, do których pewnie nie zawitam. Tamte strony jakoś mnie tak nie ciągną. Aczkolwiek spokojne zdjęcia i krajobraz na nich ukazany mnie trochę pociąga. 🙂

 9. ~Kinga napisał(a):

  o kurka, takich widoków chyba się nie spodziewałam. te namioty na zdjęciu na górze wpisu to wasze?

  1. ~Piotrek napisał(a):

   Tak, namioty są nasze 🙂

 10. ~CzajkaPodroze napisał(a):

  To jezioro naprawdę wzbudza respekt. Wystarczy zobaczyć mapę Kirgistanu jak duży obszar tego kraju zajmuje właśnie ten zbiornik wody. Super zdjęcia.

 11. ~Ollie napisał(a):

  Faktycznie jezioro jest pięknie położone, już któryś raz widzę Twoje zdjęcia i ciężko się dziwić, że to tak popularne miejsce wśród urlopowiczów, albo, że turyści chcą objechać je na rowerach – zgaduję, że głównie po to, by nacieszyć oczy widokami. Nawet brzeg ładny, piaszczysty. Momentami wygląda jak morze 😉 Zaskoczyłaś mnie tymi omulami, faktcznie spotkałam się z nimi dotąd tylko będąc nad Bajkałem, a tu taka niespopdzianka. Ciekawe, w sumie, czy to dobry pomysł wprowadzać taką rybę do innych zbiorników wodnych, ale to już zupełnie inna bajka 😉

 12. ~miro napisał(a):

  Uwielbiam blogi o egzotycznych miejscach, bo ile można czytać o Paryżu! Pozdrawiam ciepło
  Miro – autor bloga egzotycznego

 13. ~Tom2016 napisał(a):

  Ciekawe miejsce, ale aż tak ciekawe jak nasze rodzime.

 14. ~Paweł napisał(a):

  Świetny artykuł. Między innymi dzięki Twoim artykułom udało nam się bezproblemowo zobaczyć kawałek Kirgistanu. Dwa tygodnie to niestety o wiele za mało na tak ciekawy kraj. Odwizieczamy się i zapraszamy do pooglądania paru zdjęć
  http://zplecakiem.pl/song-kul-kirgistan/

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Dzięki! Cieszymy się, że pomogliśmy

 15. ~Diana napisał(a):

  Moim zdaniem najpiękniejsze nad Issyk-kulem wcale nie jest jezioro, ale to co dookoła. Mi opisanie tych miejsc (a zwiedziłam tylko południe) zajmie kilka, jeśli nie kilkanaście postów. Na razie pierwszy z nich [choć nie pierwszy o Kirgistanie]. Zapraszam
  https://pasjamilubiebycwpodrozy.blogspot.com/2017/03/o-pieknym-jeziorze-issyk-kul-niepieknej.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *