Como: Każdy zasługuje na jezioro marzeń!

Ta wycieczka nad jezioro Como była oczywista.

Po spędzeniu wspaniałego tygodnia nad Gardą i powrocie tam po roku, zaczęłam się zastanawiać, co jest lepsze – jezioro Garda czy popularniejsze od niej jezioro Como? To to drugie króluje na listach najpiękniejszych jezior na świecie, a najsłynniejsi aktorzy kupują tu sobie wille. Zadecydowałam więc: na długi weekend jedziemy nad Como.

Noclegi: gdzie spać nad Como?

Spaliśmy w przyjemnym mieszkaniu Apartment Laghée w centrum Bellano, 2 kroki od jeziora i przystani, z której odpływa prom do najważniejszych miasteczek nad jeziorem Como. W nowoczesnym mieszkaniu są 2 sypialnie, salon z rozkładaną kanapą i niewielka kuchnia. Okna wychodzą na jezioro, ale uwaga: w nocy bywa głośno. Do plaży mieliśmy stąd kilkaset metrów.

zarezerwuj hotel

Spędziliśmy tu trzy dni. Zwiedziliśmy popularne miasteczka, a część wycieczki wybrała się na przejażdżkę Bernina Express – czyli na najpiękniejszą trasę kolejową na świecie. Piotrek z kolei jedno popołudnie poświęcił na przechadzkę po górach. Nasz wyjazd, mimo że krótki, był różnorodny i pełen atrakcji. Poniżej przedstawiam wam praktyczny program zwiedzania atrakcji Como. Korzystajcie i poznawajcie to piękne włoskie jezioro.

Jezioro Como atrakcje zwiedzanie

Dojazd z Bergamo nad Jezioro Como

Może was zdziwić, że Jezioro Como jest bliżej niż myślicie. Wcale nie trzeba tu jechać półtora dnia samochodem. Wystarczy kupić tani lot do Bergamo (z większości dużych polskich miast i z Berlina lata tu Ryanair lub Wizzair). Często będzie to kosztować mniej niż 200 zł w dwie strony!

Z Bergamo mamy już tylko 40 km nad Jezioro Como. Możemy wypożyczyć samochód na lotnisku (polecam zrobić to przez ten link), lub zdecydować się na transport publiczny. My wypożyczyliśmy samochód, jednak gdybym miała się cofnąć w czasie, postawiłabym na to drugie.

Pociągiem: z dworca w Bergamo do Lecco jedzie bezpośredni pociąg. Przejazd trwa godzinę. By dojechać do miasteczka Bellano, w którym spałam i które polecam, należy przesiąść się w Lecco w kolejny pociąg, który zawiezie nas aż na północ jeziora. Na dworzec w Bergamo dojedziemy z lotniska regularnym autobusem nr 1. Cena przejazdu z Bergamo do Lecco to od 6 do 14 euro. Bilety kupimy w kasach na dworcu, lub na stronie włoskich kolei.

Jezioro Como atrakcje zwiedzanie

 Dlaczego nad Jeziorem Como polecam transport publiczny?

W czasie pobytu nad Como najwygodniej przemieszczać się po jeziorze promem, który odpływa z większości miejscowości. Oczywiście fajna wycieczka to ta, w czasie której objeżdżacie całe jezioro samochodem, jednak jeśli decydujecie się na mój program, to pociąg+prom w zupełności wystarczą.

Jedziesz do Włoch, ale nie masz czasu zaplanować dokładnie wycieczki? Zrobię to za Ciebie! Kliknij, by poznać szczegóły. Klik!

  Noclegi nad Como

Niestety – Jezioro Como to jedno z najdroższych miejsc we Włoszech. Przyjeżdżając tu, należy się nastawić na niemały wydatek, zwłaszcza jeśli chcemy nocować w najpopularniejszych miejscowościach: Bellagio lub Varennie. Taniej jest w mniejszych, mniej turystycznych miejscowościach. My zdecydowaliśmy się na niewielkie miasteczko Bellano, 5 km od Varenny. Nie żałowaliśmy. W czerwcu w miasteczku prawie nie było turystów, a cena 4 noclegów dla 6 osób wynosiła 2400 zł, czyli 100 zł za osobonoc.

Spaliśmy w przyjemnym mieszkaniu Apartment Laghée w centrum Bellano, 2 kroki od jeziora i przystani, z której odpływa prom do najważniejszych miasteczek nad jeziorem Como. W nowoczesnym mieszkaniu są 2 sypialnie, salon z rozkładaną kanapą i niewielka kuchnia. Okna wychodzą na jezioro, ale uwaga: w nocy bywa głośno. Do plaży mieliśmy stąd kilkaset metrów.

Widok z naszego okna

Widok z naszego okna

Jezioro Como: zwiedzanie atrakcji

 Dzień 1: Zwiedzanie Bellagio, Villa Carlotta i Tremezzina 

To był nieśpieszny wyjazd. Pomimo tego, że byliśmy nad jeziorem tylko 3 dni, decydowaliśmy się na długie śniadania, powolne kawy, kolacje i wieczory przy kartach. Dla mnie i Piotra była to nowość – zwykle zwiedzamy szybko, by zobaczyć jak najwięcej. Rodzice, z którymi pojechaliśmy nad Como, wolą jednak tę powolniejszą opcję. Być może i wam przypadnie ona do gustu.

 Po śniadaniu kupiliśmy w kasie na przystani bilety do Bellagio. Zastanawialiśmy się chwilę czy zakupić bilet całodniowy czy ograniczyć się do biletów na poszczególny rejs. Zdecydowaliśmy się na to drugie, gdyż bilet całodniowy niestety nie obowiązuje na rejsy pospieszne. 

Jezioro Como prom

Zwiedzanie Bellagio

Bellagio to najsłynniejsza i uważana za najpiękniejszą miejscowość nad Como. Położona na trójkątnym cyplu pomiędzy dwoma odnogami jeziora, z dwóch stron jest pięknie otoczona przez wodę, a z trzeciej zamykają ją wzgórza. To tutaj ciągnie większość turystów. Tu znajduje się najwięcej hoteli, kawiarń i sklepów, często znanych projektantów. Zdziwiłam się, że przeważają sklepy naprawdę na poziomie. Owszem, zdarzają się znane z całego świata pamiątki made in China, jednak najwięcej jest sklepów z krawatami(sic!), piękną porcelaną czy biżuterią.

Jezioro Como atrakcje zwiedzanie

Miasteczko zaprasza do spacerowania swoimi wąskimi, stromymi uliczkami, odwiedzenia Bazyliki di San Giacomo, spróbowania lodów w kawiarni na promenadzie czy przespacerowania się brzegiem jeziora dalej od centrum – do ogrodów Giardini di Villa Melzi.

Jezioro Como atrakcje zwiedzanie

Z tej ostatniej opcji nie skorzystaliśmy. Zdecydowaliśmy się bowiem płynąć stąd do najsłynniejszej willi nad Como – Villa Carlotta.

Wspaniałe wille nad jeziorem Como

Jezioro Como bardziej niż z urokliwymi miasteczkami, kojarzy się z olśniewającymi willami, które zostały wybudowane nad samym brzegiem. Pierwsze wille arystokratów powstały tu już w czasach starożytnego Rzymu. Trend budowania wspaniałych domów nasilił się w renesansie i trwał aż do XIX wieku. Wille zachwycają zwłaszcza swoimi znakomitymi ogrodami i to właśnie one zasługują na szczególną uwagę. Dziś niektóre z nich udostępnione są jako muzea, inne pozostają w rękach prywatnych. Najsłynniejsze przykłady to Villa Pliniana, Villa dell Balbianello (tu były kręcone filmy Casino Royale czy Atak klonów), Villa Melzi, Villa d’Este, Villa Monastero w Varennie czy odwiedzona przez nas – najsłynniejsza – Villa Carlotta.

Niektóre z willi zostały przerobione na hotel. Jeśli marzy wam się nocleg jak z bajki (może zaręczyny?), to zajrzyjcie do Villi Pliniana czy Villi Cipressi. Sporo o willach nad Jeziorem Como przeczytacie na stronie Forbesa. Nad jeziorem kupicie też dedykowane willom albumy.

Villa Carlotta – najpiękniejsza willa nad Como

Z Bellagio do Villi Carlotta płyniemy kilkanaście minut. Wychodzimy pod samą willą i od razu idziemy ją zwiedzać (wstęp: 10 euro dla dorosłych, 5 euro dla dzieci i studentów). Spacer po ogrodach zajmuje nam ok. 2 godziny. W tym czasie możemy zobaczyć śródziemnomorskie zioła, las bambusowy czy samo wnętrze willi.

Jezioro Como atrakcje Villa Carolla

Villa Carlotta pochodzi z XVII wieku i jest najczęściej odwiedzaną willą nad jeziorem Como. Przede wszystkim zachwycają jej ogrody, które pochłaniają większość spędzonego tam czasu. Jednak willa to również muzeum – znajdziemy tu trochę cennych dzieł sztuki (z rzeźbą Antonia Canovy na czele), dawne meble, oraz wystawy czasowe. Historia willi ma polski akcent. Ale o tym przeczytajcie na blogu WłoskiCafe.

Jezioro Como atrakcje Villa Carolla

Jezioro Como atrakcje Villa Carolla

Dzień kończymy na późnym obiedzie w Tremmezinie – turystycznej wiosce nieopodal Villi Carlotty. Tremmezina jest jedną z miejscowości umieszczonych na liście najpiękniejszych wiosek we Włoszech. Niestety tym razem ciężko mi się było z tym zgodzić. Owszem miejscowość umieszczona jest na brzegu Como, owszem, posiada kilka przepięknych willi, niestety centrum jest zepsute przez olbrzymi hotel, który góruje nad okolicą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wieczornym promem płyniemy do Bellano

 Dzień 2: zwiedzanie Jeziora Como: Varenna i Bellano

 Dzień drugi spędzamy na wschodniej stronie jeziora, czyli w naszej najbliższej okolicy. Już dnia poprzedniego zorientowaliśmy się, że przepiękną miejscowością musi być Varenna. Tam więc wybraliśmy się rano, po to by spędzić w niej przepiękne pół dnia.

Jezioro Como atrakcje Varenna

Wszyscy w naszej grupie się zgodzili: Varenna jest dużo ładniejsza niż słynne Bellagio i chociaż pełna turystów, to jednak nie jest tak przepełnione komercją. Przede wszystkim na wzór Cinque Terre posiada małą „ścieżkę miłości” – Riva Grande. Spacerową dróżkę nad samym brzegiem jeziora, która prowadzi przez całą miejscowość, zahaczając o centrum miasteczka – przepiękny placyk . Ona sama jest częścią szlaku trekkingowego Droga patriarchów (La Greenway dei Patriarchi), na którą miałam niesamowitą ochotę. Ścieżka prowadzi z Bellano do Fiumelatte. Mapy i materiały na jej temat dostępne są w informacjach turystycznych.

Jezioro Como atrakcje Varenna

Niestety słaba kondycja w ciąży nie pozwoliła mi na jej pokonanie, a szkoda, bo zeszłoroczny pobyt nad Gardą pokazał, że nietrudne widokowe trasy kilkadziesiąt metrów nad jeziorem potrafią być wspaniałym doznaniem. Wam polecam spróbować!

Jezioro Como atrakcje Varenna

Varenna – kwintesencja dolce vita znad jeziora Como

Varenna to miejscowość idealna na zakosztowanie tu dolce vita. Poranne cappuccino ze słodkim rogalikiem czy wieczorny drink pasują do niej jak ulał.

Jezioro Como atrakcje Varenna

W porze lunchu restauracje były przepełnione klientami, którzy zamawiali owoce morza i lokalne ryby. Jeśli macie ochotę zobaczyć kolejną willę, to w Varennie znajdziecie Villa Monastero (5 euro za dorosłych, 3 euro za dzieci). Inną atrakcją, do której jednak trzeba trochę podejść jest zamek Castello di Vezio.

Jezioro Como atrakcje Varenna

 Jako że do Varenny przyjechaliśmy samochodem, skusiły nas brązowe tablice zapowiadające drogę widokową prowadzącą przez góry nad Varenną i Bellano. Zdecydowaliśmy się nią przejechać i zerknąć na jezioro Como z góry. Niestety zawiedliśmy się. Spodziewaliśmy się przejażdżki, w czasie której przez cały czas będziemy wstrzymywać oddech z zachwytu, a okazało się, że cała „widokowość” ogranicza się do dwóch punktów widokowych. Całą resztę trasy pomiędzy nami, a jeziorem są chaszcze.

Jezioro Como atrakcje Varenna

Popołudnie spędzamy w naszym kameralnym miasteczku Bellano. W porównaniu z Varenną jest zupełnie puste. Miejscowi rozkładają stoły przed wieczorną imprezą uliczną, a na uliczkach toczy się codzienne życie. Największą atrakcją Bellano jest niewielki kanion Orrido di Bellano, do którego idziemy na krótki spacer. Czy jest niezwykły? Niekoniecznie. Jednak wrażenie robi fakt, że jest właściwie w centrum miejscowości. To tylko pokazuje jak nad włoskimi jeziorami natura niesamowicie wkracza do – zdawałoby się – mocno zagospodarowanego przez człowieka akwenu.

Jezioro Como to jedno, a Jezioro Garda to zupełnie inna bajka. Moje serce zostawiłam nad tym drugim. Kliknij jeśli chcesz poczytać o Gardzie.

Dzień 3: Bernina Express: najpiękniejsza trasa kolejowa świata

Trzeciego dnia wysłałam rodziców na najlepszą atrakcję tego wyjazdu – przejazd pociągiem Bernina Express, który rozpoczyna swoją trasę w Tirano – 90 km od Bellano – i prowadzi przez wysokie góry Szwajcarii. Umówiliśmy się, że przyjadę po nich samochodem do St. Moritz, gdzie kończy się najpiękniejszy odcinek trasy.

Jezioro Como atrakcje Bernina Express

Czemu sama nie pojechałam? Odpowiedź była prosta – ja już tę trasę znałam wcześniej. Dlatego wiedziałam, że absolutnie muszą się na nią wybrać, bo widoki w pociągu zwalają z nóg.

Jezioro Como atrakcje Bernina Express

O Bernina Express napiszę więcej już wkrótce, a póki co podpowiem, że rodzice pojechali do Tirano z Bellano również pociągiem. W St. Moritz wsadziłam ich do samochodu, ale równie dobrze mogliby wrócić również koleją. Polecam wam wszystkim!

Bilety na Bernina Express najlepiej kupić z wyprzedzeniem na stronie szwajcarskich kolei. Im szybciej to zrobicie, tym taniej was to wyjdzie.

Jezioro Como atrakcje Bernina Express

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na północy Jeziora Como, przy majestatycznym wodospadzie Cascate dell’Acqua Fraggia. Sama się zdumiałam, że nigdy wcześniej o nim nie słyszałam. Sezonowy wodospad ma swoje źródła na wysokości 3050 metrów nad poziomem morza, a w okolicy miasteczka Chiavenna wspaniale spada z wysokości, tworząc dookoła mikroklimat, w którym idealnie można się schować przed upałami, z czego korzysta wielu miejscowych i turystów. Wodospad oddalony jest 30 km od jeziora.

Jezioro Como atrakcje zwiedzanie

Dzień 4: zwiedzanie Bergamo i powrót

Ostatniego dnia pakujemy walizki i ruszamy z powrotem na lotnisko. Lot rodziców jest dopiero wieczorem – mamy więc czas, by pochodzić po Bergamo.

Jezioro Como atrakcje zwiedzanie Bergamo

 

Każdy, kto obserwuje blogi podróżnicze wie już, że Bergamo to przepiękne miasto, które jeszcze do niedawna było w niesłusznym cieniu bliskiego Mediolanu. Dziś na szczęście nie jest już tylko tanim lotniskiem, ale często celem wycieczek samych w sobie. Jeśli macie do wyboru czekać 3-4 godzin na lotnisku, albo wybrać się na spacer po starym mieście Bergamo, zawsze wybierzcie to drugie, przespacerujcie się po głównej ulicy górnego miasta, zajrzyjcie na plac katedralny i do samej katedry. Ta ostatnia jest umieszczona na liście UNESCO. Zdecydowanie słusznie!

Jezioro Como atrakcje zwiedzanie Bergamo

My z Piotrem mieliśmy swój lot powrotny jeszcze kolejnego dnia. Dlatego w Bergamo zostaliśmy na noc. Wynajęliśmy piękne mieszkanie Casa Vacanze Borgo d’Oro 20 minut na piechotę od górnego miasta. Polecam!

Masz więcej pytań? Na Facebooku prowadzę grupę poświęconą Włochom. Dołącz do niej i zadaj pytania włoskim entuzjastom. Klik!

Wieczorny spacer pokazał niestety też tę gorszą Bergamo. Tak jak Kraków, miasto stało się ofiarą tanich lotów, które łatwo kupić na wieczory panieńskie i kawalerskie. Spotkanie zataczających się grupek jest tu niestety na porządku dziennym.okładka

Ściągnij darmowy ebook!

Szukasz informacji o wakacyjnych miejscach, w tym o Como? Ściągnij za darmo moją książkę. Tam zabrałam wszystkie opisane w 2016 roku przez blogerów podróżniczych miejsca. Bo oprócz mnie o Włoszech napisało kilkanaście innych osób. To kilkanaście punktów widzenia i porad. 🙂 

button_chce-dostac-ebook

Jedziesz do Włoch? Dobrze trafiłeś! Na blogu znajdziesz ponad 100 tekstów o tym wspaniałym kraju! Wszystkie zebrałam tutaj. A jeśli jesteś na blogu po raz pierwszy i już wiesz, że będziesz chciał wrócić, to dołącz do czytelników na Facebooku. Dzięki temu będziesz na bieżąco z blogowymi nowościami.

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

23 przemyślenia na temat “Como: Każdy zasługuje na jezioro marzeń!”

 1. ~Anna00 napisał(a):

  Super widoki! Najbardziej mi się opcja zwiedzenia takiej pięknej willi 🙂 Uwielbiam zwiedzać stare budynki, szczególnie te, które mają dostęp do pięknych ogrodów. Szkoda, że słabsze samopoczucie uniemożliwiło ci przejście takiej pięknej trasy, ale być może jeszcze kiedyś uda ci się to nadrobić 😉

 2. ~Iwona napisał(a):

  Pięknie to wszystko opisałaś i wprowadziłaś w tamtejszy klimat. Już od jakiegoś czasu myślę o podróży w tamte rejony i akurat trafiłam na ten wpis… Przypadek? Nie sądzę 😉

 3. ~Krystian napisał(a):

  posta bardzo ciekawy, przedstawiający fenomenalne jezioro, ale nie mogłem się zbytnio skupić przez reklamę, która pojawiła mi się po prawej stronie ekranu 😀 „Włóż ząbek czosnku do ucha. Nie uwierzysz co się stanie” I przez całe czytanie artykułu miałem takie WTF w głowie – Na prawdę!? Ząbek czosnku ktoś ma sobie wkładać do ucha?! No waaay…. Ale później sobie myślę, że naprawdę ktoś może to zrobić… A może Ty miałaś już do czynienia z takim eksperymentem?:D

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   trzeba było kliknąć na krzyżyk zamykający reklamę 😉

 4. ~General Fresh napisał(a):

  Cudowne miejsca 🙂 Bardzo inspirujesz takimi wpisami do podróży! Pozdrawiam!

 5. ~Zastrzyk inspiracji napisał(a):

  Wygląda fenomenalnie. Przepiękny krajobraz, kolory, magia…..:)

 6. Magiczne miejsce! Już wyobrażam siebie popijającą poranne cappuccino w tak niesamowitej scenerii 🙂

 7. ~Multitematyczny napisał(a):

  Powiem tak, świetny artykuł. Tylko trochę długi ogólnie spoko się czyta. Pozdrawiam wszystkich przy tej okazji 🙂

 8. ~Tresvodka Chile napisał(a):

  Często w poszukiwaniu tańszych połączeń z Chile wyskakuje mi lot do Włoch, właśnie do Mediolanu, a potem drugi bilet do Warszawy. Rozważałam kilka razy w związku z tym skok do Bergamo, teraz mam jeszcze jeden powód 🙂 Zdjęcia piękne, miasteczko bardzo włoskie. Me gusta! 😀

 9. ~kinowloskie_pl napisał(a):

  Słyszałem różne wypowiedzi – „nie warto, strata czasu” lub te inne – „fantastyczne miejsce”. Chyba trzeba w końcu samemu odwiedzić te miejsce.

 10. Villa Carlotta to jedno z tych miejsc, które będę chciał zobaczyć podczas drugiej wizyty nad jeziorem. Podczas mojego rejsu po jeziorze zdecydowałem się na Villę del Balbianello i byłem nią zachwycony 🙂

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   u mnie z kolei Balbianello następnym razem 🙂

 11. ~Karolina napisał(a):

  Bardzo fajne miejsce. Chętnie bym się tam przejechała…
  Pozdrawiam 🙂

 12. ~Dorota napisał(a):

  Como jest przepiękne i śmieję się, że ma jakąś tajemniczą moc, która mnie przyciąga 🙂 Byłam tam dwa razy, chociaż ani razu tego nie planowałam. Pierwszy raz spałam w Bergamo i w planie była wycieczka do Mediolanu. Ale pogoda była taka piękna, że szkoda jej było na zwiedzanie miasta i pojechaliśmy w góry nad Como. Drugi raz chciałam jechać nad Gardę, ale ceny noclegów mnie powaliły, nad Como było zdecydowanie taniej, przynajmniej w Lecco. Dwie wycieczki, a ciągle jeszcze mam tam mnóstwo do zobaczenia i chętnie wrócę jeszcze wiele razy 🙂 Dzięki za trochę słońca chociaż na zdjęciach!

 13. Ania napisał(a):

  Właśnie wybieram się na koniec maja do Bergamo i mam w planie oczywiście zachwycać się Como 🙂 Dziwi mnie, że ogólnie w internecie tak mało jest konkretów, a chciałam wejść na monte boletto…Tatry co do cm opisane, a Włochy widać nie 😉

 14. Jania napisał(a):

  Ale mnie nakręciłaś na Bernina Express – koniecznie muszę przejechać się tym pociągiem <3

 15. Andrzej napisał(a):

  Dzieki Agnieszka.Wybieramy sie nad Como we wrzesniu.Twoje sugestie chyba spadly nam z nieba.Andrzej

  1. Agnieszka Ptaszynska napisał(a):

   oby się przydały!

 16. Monika napisał(a):

  Uwielbiam Jezioro Como, pora więc teraz pojechać na Gardę. Bardzo jestem ciekawa, które miejsce zachwyci nas bardziej. Bardzo kusząco wygląda też Bernina Express. Tyle miejsc do zobaczenia, a tak mało czasu.

 17. Monika napisał(a):

  W hotelu Mirabeau byłam od 27 września do 1 października. https://www.booking.com/hotel/it/mirabeau-civenna.pl.html?aid=876966 To uroczy mały hotel położony w malowniczej miejscowości Civenna około 6 km od centrum Bellagio. Hotel położony jest na wzgórzu a jego widoki na jezioro Como oraz górskie krajobrazy zapierają dech w piersi. Żadna poranna kawa nie smakuje tak jak tutaj. Hotel posiada duży taras na którym można rozkoszować się włoską kuchnią i winem. Wiejski wystrój hotelu sprawi, że poczujesz się tu wyjątkowo. Ten hotel to idealne miejsce dla par które chcą spędzić romantyczne wakacje lub dla rodzin z dziećmi które doceniają ciszę i spokój.
  Właściciel hotelu rodowity Włoch Flavio to przemiły człowiek który związany jest z tym miejscem od urodzenia. Dba o gości i o to by pobyt tutaj był dla każdego niezapomnianym przeżyciem. Dodatkowo poznacie tutaj Dane- przecudnego pieska- stałą rezydentke hotelu, która rówież okaże wam swoją gościnność.
  Na terenie hotelu znajduje się też basen z barem i leżakami, gdzie można rozkoszować się promieniami włoskiego słońca.
  Tuż przed hotelem znajduje się przystanek autobusowy, który zabierze was do samego centrum Bellagio. Czas podróży to około 25 minut.
  Podsumowując hotel Mirebeau to strzał w dziesiątkę. Nie zamieniłabym go na żaden inny podczas mojego pobytu nad jeziorem Como. Zdecydowanie polecam go wszystkim którzy planują podróż nad włoskie jezioro Como.

 18. Renata napisał(a):

  Obiecałaś napisać osobny tekst o Bernina Express 😉 Bardzo proszę.

  1. Agnieszka Ptaszynska napisał(a):

   ciągle jest w planach. Macierzyństwo nie daje wiele czasu na pracę 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *