Blogi podróżnicze – ranking blogów według tematów


Niewielu wie, że blogi podróżnicze w Polsce to potęga. Nie waham się tego powiedzieć głośno i wyraźnie, że mamy prawdopodnie najlepszą blogosferę podróżniczą na świecie. W internecie znajdziecie ponad 500 regularnie prowadzonych blogów. Niektóre to relacje z wycieczek, inne skupiają się na praktycznych informacjach. Mamy blogi podróżnicze dla rodziców z dziećmi, samotne podróże kobiet, blogi emigrantów. Blogi skupione na tanim podróżowaniu czy – jak mój – na podróżowaniu ekologicznym. Poniżej znajdziecie ranking kilkudziesięciu blogów podróżniczych, które cenię i z którymi autorami współpracuję.

 

MÓJ SUBIEKTYWNY RANKING BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH (numer nie ma znaczenia, każdemu przyznaję jedynkę)

1. Rodzynki Sułtańskie -Gosia zaszalała i za miłością pognała do Turcji. Przed nami odkrywa smaczki tego, jednego z moich ulubionych, krajów świata. UWAGA! Autorka bloga Gosia to jedna z najbardziej utalentowanych pisarek polskiej blogosfery!

2. Love Traveling – Znakomity blog Izy, która podróżuje mimo stałej pracy na etacie. Jest zakochana w Japonii, ale równie często przeczytać u niej można o lokalnych smaczkach Polski.

3. Tropimy przygody – Bartek z Karolą podróżują od dawna, a w swoją podróż poślubną wybierają się… dookoła świata. Na 5 miesięcy? Na rok? Dwa lata? Nie wiedzą. Śledźcie!

4. Kami and the Rest of the World – Jedna z moich ulubienic. Jeśli lubicie street art i miejsca alternatywne, uderzajcie do niej. Na bank była w odwiedzanych przez was miejscach.

5. Daleko niedaleko -Dla Ewy podróżowanie to nie tylko pasja, ale i praca. Dzięki niej może podróżować powoli (slow travel) i spędzać po kilka miesięcy w kolejnych krajach. Na blogu znajdziecie świetnie opisane Kenię, Lanzarote czy Grecję. Obecnie na Korfu.

6. Kasai – travel addicts – Ustatkowaliście się i myślicie, ze z dzieckiem to już nie? Bzdura! Kasai pokazuje, że można. Świetne teksty, fajne tematy (np. opisane zostały wszystkie dolinki krakowskie) i przepiękne zdjęcia.

7. Wojażer – Jeden z ładniejszych blogów z jedną z najlepszych treści. Marcin dotyka trudnych tematów, tworzy opowieści, porywa w świat blogowego reportażu. UWAGA blog nie do porannej kawy. Raczej do lampki wina.

8. Biegun wschodni – Para podróżuje głównie po Europie i głównie po jej wschodniej części. Ona uwielbia góry, on miasta. Razem stanowią tygiel doskonały. A sam blog bardzo praktyczny i na temat.

9. Choose travel. Choose life – znakomity literacki blog szlakiem cenionych reportaży podróżniczych. Czyta się jak dobrą powieść! Ostatnio Ukraina, Iran, Rumunia

10. Chwytaj dzień – podróże rodzinne dookoła świata i przepiękne zdjęcia! Zakochałam się zwłaszcza w relacji ze Stanów. Ta trójka zbyt długo nie usiedzi w jednym miejscu. 

11. LosWiaheros – literackie opowieści, dawniej z długiej podróży, dziś z Arktyki czy z podążania szlakiem elektrowni atomowych. Zawsze coś ciekawego.

12. I na deser coś z pieprzykiem. Bunkrów nie ma to blog z innej strony. Dużo tu alkoholu, seksu i narkotyków. Wszystko oczywiście w podróży. Również literacko.

 

Blogi emigracyjne i skupione na jednym kraju

 

AFRYKA

Blondynka w Krainie Tęczy – rzucić to wszystko i wyjechać do… RPA

W Afryce – Justyna zakochała się w Afryce już jakiś czas temu, a obecnie jest na etapie przeprowadzki do… Ugandy. Brzmi dziko, czyż nie?

 

AZJA

Rodzynki Sułtańskie – Zawsze można zaszaleć i za miłością do Turcji. UWAGA! Autorka bloga Gosia to jedna z najbardziej utalentowanych pisarek polskiej blogosfery!

Na Filipinach – Nie do Afryki? Hmm… to może rajskie Filipiny?

Skok w Bok Blog – Albo do Tajlandii! Wyobrażacie sobie życie na Phuket?

Emi w drodze – Względnie w Indonezji? Taki wybór!

Made in China – Ewentualnie do Chin, tam biały dobrze zarobi 😉

 

AMERYKA POŁUDNIOWA

Bolivia in my eyes – albo fru do Ameryki Południowej. Wpadlibyście na to by mieszkać w Boliwii?

Tresvodka (w Chile) – mamy też drugą pannę na południowym kontynencie. Tym razem w Chile 🙂 Ktoś się wybiera?

 

AUSTRALIA

Where is Juli + Sam – Albo do Australii, tam też może się nieźle udać. (Julia wylądowała tam po podróży dookoła świata, o której też dużo na blogu)

 

EUROPA

Italia poza szlakiem – Magda wyemigrowała do Niemiec, ale kocha Włochy. Na jej blogu masa praktycznych informacji o kraju i odkrywanie nieznanych smaczków.

Agua de Coco – sympatyczna para do Portugalii

I SAW PICTURES – Londyn? Spotkacie tam wiele rodzinnych twarzy 🙂

Mi alma es española – el mundo en español – blog dla wielbicieli kultury hiszpańskiej i latynoskiej. Dużo o nauce języka

Bałkany według Rudej – Nie ekspatka, ale za to podróżująca konkretnie po Bałkanach. Pewnego dnia przeczytam jej bloga od deski do deski. 

Na Litwie – tytuł bloga mówi sam za siebie. Autorka mieszka na Litwie i to o niej nam pisze. 

Anna Everywhere – Ania się nie ogranicza i chyba mieszkała już wszędzie. A jak nie mieszkała, to chociaż przejeżdżała.

  

Turystyka aktywna i outdoorowa

Znajkraj. Na rowerze i nartach biegowych – Turystyka aktywna na rowerze i nartach. Głównie po Polsce, ale autor ograniczeń nie zna. Świetny przewodnik na weekend!

Po prostu podróż – Kolejny świetnie wyglądający blog. Bardzo aktywnie, nurkująco, ciągle w drodze

 

Kobieta w podróży

TRAVELERKA – Albo że praca na etacie i nie dacie rady? Travelerka daje.

Plecak i walizka – Polecam zwłaszcza ze względu na nowy cykl: Wyzwanie Bucket List. Laska odwiedza 500 miejsc w Polsce i wiele więcej na świecie

Love Traveling – Znakomity blog Izy, która podróżuje mimo stałej pracy na etacie. Jest zakochana w Japonii, ale równie często przeczytać u niej można o lokalnych smaczkach Polski.

 

Turystyka kulinarna

Podróże od kuchni – Praktyczny przewodnik po tym co należy zjeść w poszczególnych krajach. Informacje, których szuka każdy z nas

Przepisy z podróży – autorka od dłuższego czasu pisze o Norwegii, ale nie brak u niej relacji z Włoch czy z Nowej Zelandii. Dużo przepisów (z podróży 🙂 )

 

Długie podróże (np. dookoła świata)

Tropimy przygody – Bartek z Karolą podróżują od dawna, a w swoją podróż poślubną wybierają się… dookoła świata. Na 5 miesięcy? Na rok? Dwa lata? Nie wiedzą. Śledźcie!

Daleko niedaleko -Dla Ewy podróżowanie to nie tylko pasja, ale i praca. Dzięki niej może podróżować powoli (slow travel) i spędzać po kilka miesięcy w kolejnych krajach. Na blogu znajdziecie świetnie opisane Kenię, Lanzarote czy Grecję. Obecnie na Korfu.

gonimyslonce.pl – Też cierpicie na brak słońca? Pogońce je z autorami Gonimyslonce.pl. Nawet 136 dni w roku!

 

Podróżowanie z dzieckiem

Kasai – travel addicts – Ustatkowaliście się i myślicie, ze z dzieckiem to już nie? Bzdura! Kasai pokazuje, że można.

8 stóp – I nie są wyjątkiem. 8 stóp też upawia turystykę rodzinną.

KAJTOSTANY – Albo i rowerowo i z dziećmi! 

Places2visit.pl – podróże czteroosobowej rodzinki po Polsce i Europie.

Podróże Hani – bliskie podróże, głównie po Polsce. Autorka jest specem od podróżowania z dziećmi po Śląskim.

 

Podróże alternatywne poza szlakiem

Kami and the Rest of the World – Jedna z moich ulubienic. Jeśli lubicie street art i miejsca alternatywne, uderzajcie do niej. Na bank była w odwiedzanych przez was miejscach.

Poszli-Pojechali – Przesympatyczna para, która lubuje się w alternatywnych miejscach i dobrej kuchni. Dużo u nich street artu, dużo ciekawych kierunków.

kami everywhere – Samotne podróże Kamili po alternatywnych miejscach, z podróży poza szlakiem i wspomnienia z mieszkania w Bośni i Portugalii.

 

Informacje praktyczne

Hotel Spotter – blog o programach lojalnościowych hoteli i o tym jak najtaniej kupić nocleg.

Kto podróżuje ten żyje dwa razy – Wierna czytelniczka bloga, którą uwielbiamy i czytamy back. Wszystko o pracy w turystyce i oczywiście masa przygód. Bardzo praktycznie.

Rusz w Podróż – Kolejny blog, który cenię głównie z powodu jego praktyczności. Jak jedziecie gdzieś i szukacie kawa na ławę co ile kosztuje, to zaglądajcie tutaj.

Gdzie wyjechać. Blog wędrownych motyli – zaprojektowane wycieczki jednodniowe po europejskich miastach i przewodniki po miejscach turystycznych poza kontynentem.  

Pozostałe

Wojażer – Jeden z ładniejszych blogów z jedną z najlepszych treści. Marcin dotyka trudnych tematów, tworzy opowieści, porywa w świat blogowego reportażu. UWAGA blog nie do porannej kawy. Raczej do lampki wina.

Amused observer – Monika była w takich krajach, o których wam się nie śniło. Beninie, Ghanie, Somalii, Urugwaju czy Birmie. Osobiście za nią nie nadążam, ale zaglądać uwielbiam!

Szukając słońca – blog o podróżach po południowych krajach, ale nie na głównych plażach – bardziej poza szlakiem. Kanary, Grecja, dużo Tatr. 

Hit the Road – Wszystkiego po trochu. Informacje, reportaże, wywiady. 

Choose travel. Choose life – znakomity literacki blog szlakiem cenionych reportaży podróżniczych. Czyta się jak dobrą powieść! Ostatnio Ukraina, Iran, Rumunia

WSTAWAJ SZKODA DNIA – Irlandia, Kanada… pfu podróże. W końcu szkoda dnia na trwanie w jednym miejscu.

Podróże Pana Szpaka – autor podróżuje głównie po krajach byłego ZSRR, choć na blogu nie brak też relacji z Polski, między innymi ze zdobywania korony Polski

 Szymon podróżnik – Szymon realizuje marzenia i poznaje ludzi z całego świata. Brzmi jak pasja, prawda?

Osmol – samotne wyjazdy po Azji czy Bałkanach. Ładny. Naprawdę ładny.

Byłem tu. Tony Halik – Indie, Japonia, Rosja, USA, Brazylia… Podróże małe i duże oraz filmowe i kulinarne.

Wypad na WEEKEND – Weekend i w drogę! No ba! Każde dwa dni wolnego są dobre na przygodę

The Ollie – W podróży trudno jej się rozstać z aparatem, co na blogu bardzo wyraźnie widać. Dużo Azji południowo-wschodniej i Europy

 

35 przemyślenia na temat “Blogi podróżnicze – ranking blogów według tematów”

 1. ~travelerka napisał(a):

  Przepraszam, bo może nie powinnam pytać, ale nie mogę się powstrzymać 😉 Czy to Ty jesteś na tym zdjęciu w tle? I czy łapiesz na nim stopa bez koszulki? 😉 Strasznie mnie to intryguje 🙂

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Heh,
   Tak, to ja. Bez koszulki. Ale nie łapię stopa. Zdjecie było oczywiście pozowane, a droga zamknięta.
   Zresztą napisałam o nim jakiś rok temu (choć pewnie dziś już się tego tekstu wstydzę): http://zaleznawpodrozy.pl/2013/07/06/historia-jednego-zdjecia-albo-obraz-kobiety-podrozujacej-lub-mnie/

   1. ~travelerka napisał(a):

    No to zabieram się do czytania 🙂 I brawa za odwagę 🙂

 2. Ja myślałam, że to taki top bez pleców, ale też zabieram się za czytanie 🙂
  I ogromne podziękowania za TAAAAKI komplement! Pewnie nie wiesz, ale to są takie rzeczy, z którymi się dzwoni na Skype do mamy, a mama się chwali koleżankom w pracy 😉

  1. ~Agnieszka napisał(a):

   Jak to nie wiem?! Przecież robię tak samo 😉

   Mama za każdym razem skacze z dumy, jak jakaś organizacja turystyczna mi proponuje coś fajnego, znana firma nieźle płaci za prosty link na tym blogu, albo jak jej koleżanka pyta czy ta blogerka to jej córka 🙂

 3. oby jak najwięcej takich blogów! inspirują i cieszą oko no i są mega pomocne w planowaniu podróży 🙂 Ja zaczęłam rok temu, nie do końca o podróżach ( mimo, że troszkę ich już przeżyłam ) ale o hotelach bo to bardziej moja branża 🙂

  Pozdrawiam
  Kasia

 4. ~Marcin | Wojażer napisał(a):

  Dziękuję bardzo, jest mi niezmiernie miło. Wina lubię, polecam się zatem do wina! 🙂

 5. ~TravelinEyes napisał(a):

  Dzięki za ten wpis. Nie znałam wcześniej większości z nich a już parę dałam do zakładek 🙂 Zapraszam na mojego http://travelineyes.blogspot.com/

 6. ~A. napisał(a):

  Dziękuję za tyle inspiracji 🙂

  Pozdrawiam!
  http://podrozeprzecietnejportmonetki.blogspot.com/

 7. ~Guerito napisał(a):

  Bardzo ciekawy zestaw. Kilka już powędrowało do zakładek.
  Zapraszam na swój blog, który stanowi relację z prawie dwóch lat spędzonych w Meksyku: http://gueritowmeksyku.blogspot.mx/

 8. ~Mateusz napisał(a):

  Świetny zestaw, będzie więcej czytania:) Zapraszamy też na nasz blog podróżniczy i chyba niebawem stworzymy własną listę!

 9. zacny zestaw. Być może w przyszłości mój blog też się pojawi w rankingu 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

 10. Fajna lista. W temacie Europy śmiało możemy zaprosić do siebie na jednodniowe postoje w przeróżnych miejscach.

 11. ~WebTurystka napisał(a):

  Dzięki za zebranie takiej ilości miejsc o których możemy poczytać o podróżach, dzięki temu nawet gdy nie byłam w danym, miejscu mogę się chociaż po delektować zdjęcia i bądź opisami.

 12. ~kantarowska.com napisał(a):

  Szczególnie zainteresowały mnei blogi emigracyjne. Sama żyję na emigracji i bardzo lubię czytać o tym jak to się żyje innym na obczyźnie. Gdyby kogoś interesowało życie w Brazylii – zapraszam do mnie 🙂

 13. ~Angela napisał(a):

  Świetny text,ja też tak czułem.Pozdrawiam

 14. ~Krzysztof Grzelczyk napisał(a):

  Bardzo fajny tekst i ciekawa lista 😉 myślę, że będę tutaj częściej wpadał.

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   dzięki Krzyś. Zapraszam!

 15. ~BorowikNaSurowo napisał(a):

  Wow! Na prawdę obszerna ta lista. Ale czegoś mi tu brakuje: https://borowiknasurowo.blogspot.com 🙂 Lista super, wiele ciekawych blogów, o których wcześniej nie słyszałem. Dobra robota!

 16. ~Jola N napisał(a):

  Kawał dobrej roboty,naprawdę wyczerpująca lista blogów! Brawo Ty! Ja dopiero zaczynam swoją „przygodę” z podróżowaniem, a mianowicie podróżowanie rowerem po europie. Dużo podróżuję ale i też jeszcze więcej staram się kształcić w tym kierunku.

 17. ~alpinsport.pl napisał(a):

  Wyczerpująca lista blogów podróżniczych. Takie zestawienia lubię czytać, dziękuję.

 18. ~Turysta Jacek napisał(a):

  Jestem uzależniony od podróży ale też lubię czytać o przygodach. Dzięki za listę.

 19. ~Antek Szymonowicz napisał(a):

  Doskonałe zestawienie. Bardzo dziękuję:) Przyda mi się na pewno!

 20. ~Noclegi napisał(a):

  Interesujący spis blogów, dzięki

 21. ~Ratujemy SAABine napisał(a):

  Podróżujemy po europie, odkrywamy i pokazujemy miejsca znane, jak i te mniej znane, a przy okazji pomagamy lokalnym, nietypowym schroniskom dla zwierząt.
  http://www.ratujemysaabine.pl/

 22. ~ram napisał(a):

  BRAWO BRAWO BRAWO !!

 23. ~Stanisław Puszczyk napisał(a):

  Solidna lista! Dość dużo tego jak na jednorazową lekturę. 😉 Znajdzie się coś o kamperach?

 24. ~Adrian Kalecki napisał(a):

  Wow! Tyle inspiracji! Najbardziej mi przypadł do gustu ten blog z czarnym humorem. 😉

 25. ~Ania napisał(a):

  Świetna lista, cały weekend nad nią spędziłam przeglądając te wszystkie blogi podróżnicze. Cudownie, że zebrałaś je wszystkie w jednym miejscu, dziękuję 🙂

 26. ~beeverywhere.pl napisał(a):

  Ciekawy artykuł i mnóstwo inspiracji!
  Osobiście przeglądanie blogów podróżniczych nieraz zainspirowało mnie do nowych podróży i tak właśnie je traktuje, sam próbując tworzyć inspirację dla innych, może mój styl do Was trafi 😉
  http://www.beeverywhere.pl/

 27. ~Gusia napisał(a):

  Niesamowite, że wiele z nich jeszcze działa <3 Cudowna inspiracja! 🙂

 28. ~Karol Osznak napisał(a):

  I właśnie mi takiej bazy brakowało. Kawał dobrej roboty. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *