Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Jezioro Issyk–Kul – Największa atrakcja turystyczna Kirgistanu

Rokrocznie w sezonie letnim tłumy urlopowiczów z całego Kirgistanu, Kazachstanu i Rosji jadą nad Issyk-Kul by zamoczyć nogi w ciepłym górskim jeziorze. Tutaj na swojej daczy wypoczywał Breżniew oraz Jelcyn. Wódka, piwo, arbuzy i melony to wyposażenie prawie każdego „sowieckiego kuracjusza”.

Kirgistan to mekka dla wszystkich wielbicieli palenia „anaszy” (konopi). W ZSRR było to ulubione miejsce „sowieckich hipisów”. Do znajdującej się na rubieżach imperium małej górzystej republiki przyjeżdżali tłumnie zbieracze „siedmiopalczastych” liści. Z roku na rok ten środkowoazjatycki „stan” jest odwiedzany przez coraz większą liczbę turystów z Europy, a ciepłe jezioro jest jego główną atrakcją.

Zobacz 25 zdjęć, które udowodnią, że Kirgistan to piękny kraj. Klik!

Widok na góry oddzielające Kirgistan od Kazachstanu

Z czego słynie jezioro Issyk-kul i dlaczego to taka atrakcja?

Po przejechaniu około 180 km (2 godz 30 min.) od stolicy Kirgistanu Biszkeku do wschodniego wybrzeża jeziora Issyk-Kul zaczynamy przygodę w niezwykłym miejscu. Błękitno-turkusowy kolor tafli wody i majestatyczne szczyty gór tworzą bajkowy krajobraz. Tak! to jedno z tych miejsc gdzie potężne góry i woda występują razem. Jest to drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie (pierwsze miejsce na podium zajmuje Titicaca). Dookoła Issyk-Kul otoczony jest dwoma pasmami gór: Kungej Ałatau i Terskej Ałatoo których najwyższe szczyty sięgają 4000-5000 m n.p.m.

Namioty na dzikiej plaży z dala od turystów

Jezioro znajduje się na wysokości 1609 m n.p.m., a jego maksymalna głębokość to ponad 700 m. Jest to zbiornik bezodpływowy – „pochłania” około 80 strumieni nie wypuszczając ani jednego. Dzięki temu gromadzi cenne minerały napływające z rzek i wody deszczowej. Nad nigdy nie zamarzającym jeziorem większość dni w roku jest słoneczna, a latem woda robi się przyjemnie ciepła (w języku kirgisjskim Issyk-Kul znaczy dokładnie ciepłe jezioro).

Zachód słońca nad Issyk-kulem

Infrastruktura turystyczna i wypoczynek na jeziorem Issyk-kul

Issyk-Kul każdego roku odwiedza coraz większa ilość turystów. Najlepszym na to dowodem są ceny nieruchomości, które za ostatnie 5 lat wzrosły 10-20 krotnie. Ohydne stare sowieckie domy wypoczynkowe szybko zostają zastąpione przez nowe pensjonaty i hotele. Skutery wodne, jachty i motorówki to stały element pejzażu wielu nadbrzeżnych miejscowości. Najbardziej popularne wśród turystów miasta nad jeziorem to Czołponata (Чолпон-Ата) i Karakoł (Каракол). Wielu urlopowiczów zatrzymuje się także w „wakacyjnych miejscowościach”, takich jak np: Bosteri (Бостери), Sary-Oj (Сары-Ой), Czok-Tał (Чок-Тал), Tamczy (Тамчы). Bardzo popularna, zwłaszcza wśród turystów z zachodu, staje się ekoturystyka w Kirgistanie – jazda na koniach, spanie w jurtach, próbowanie tradycyjnych środkowoazjatyckich dań, picie kumysu.

Europejczycy często decydują się na wycieczkę rowerową, by objechać jezioro dookoła. Długość akwenu z zachodu na wschód wynosi 182 km, a od północy na południe – 58 km. Rowerzyści śpią w namiotach a zaopatrują się w „jurto-sklepach” lub u napotkanych mieszkańców.

„Ciepłe jezioro” jest rajem dla wędkarzy. Można tu łowić między innymi: ogromne pstrągi, karpie, okonie, leszcze, osmany, marynki, i wiele innych. Ciekawostką jest występowanie w jeziorze małej populacji omula. Jest to gatunek ryby kojarzony głównie z syberyjskim jeziorem Bajkał. Ryba ta została przywieziona z Rosji do Kirgistanu kilkakrotnie w latach 60 i późniejszych. Dzisiaj udaje się go złowić nielicznym wędkarzom. Wiele firm specjalizuje się w organizowaniu polowań w kirgijskim „Królestwie koziorożca”. Myśliwi z całego świata przyjeżdżają polować przede wszystkim na koziorożca syberyjskiego oraz dziką owcę marco polo. Po polowaniu najczęściej odpoczywają kilka dni nad jeziorem.

Ceny za zakwaterowanie nad Issyk-kul i inne atrakcje

Ceny za pensjonaty i hotele nad jeziorem dostosowane są do kieszeni każdego klienta. Za skromny pokój w turystycznych miejscowościach trzeba zapłacić 5-8$ (bez śniadania). W tym wariancie za całodniowe wyżywienie zapłacimy dodatkowo 7-10$. Średnie warunki to koszt około 20-30$. W droższym przedziale w cenę wliczane są posiłki. Pensjonaty i hotele powyżej 50$ za osobę zaliczają się już do klasy bardziej luksusowej. Najlepszym sposobem by znaleźć coś dla siebie jest oglądanie pokoi na miejscu. Można wynegocjować lepsze warunki cenowe i zobaczyć na własne oczy jaki faktycznie jest pokój. Jeśli jednak wolicie być przygotowani już przed wyjazdem, to oferty zakwaterowania możecie znaleźć tutaj.

Warto rozmawiać z miejscowymi, jeżeli chcemy znaleźć dobre i tanie posiłki. Tym sposobem można załapać się na smaczny obiad u miłych gospodarzy. Jeśli szukacie ciszy i spokoju dobrym rozwiązaniem jest własny namiot. Możecie się rozbić w dowolnym miejscu na plaży daleko od skupisk ludzkich.

Przeczytaj, jak zorganizować samodzielny trekking pod Chan Tengri. Klik!

Issyk center – Polski akcent nad „Ciepłym Jeziorem”.

Na południowym brzegu jeziora dzięki staraniom polskich Jezuitów i wolontariuszy wybudowano ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla dzieci z biednych rodzin. Centrum organizuje obozy wypoczynkowe dla niepełnosprawnych, bezdomnych i sierot. Obiekt znajduje się 167 km od miasta Bałykczy (Балыкчы), między wsiami Jenish i Darhan. By zanurzyć się w jeziorze wystarczy przejść zaledwie 100m. Niedaleko znajdują się także góry jeśli ktoś ma ochotę na szybki trekking w pobliskich dolinach. Ośrodek udostępnia komercyjne pokoje do wynajęcia za przyzwoitą kwotę. Dokładne informacje znajdziecie tutaj (fanpage).

Luźne uwagi końcowe:

Mam nadzieję, że mój artykuł i zdjęcia zachęcą Cię do odkrywania środkowej Azji. W kolejnym #kacikzaleznego planuje zamieścić następne informacje o tym mało znanym regionie świata. Zachęcam do śledzenie fanpage’a i komentowania wpisów. Do zobaczenia wkrótce :)!

Exit mobile version