Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Siedziba Zespołu Mazowsze w Karolinie

To zawsze była dla mnie wielka duma. Jako dziecko kręciłam oberki wokół stołu babci w stroju opoczyńskim, niestety z tego jedynego w rodzinie egzemplarza szybko wyrosłam, więc już nie miałam w co się przebierać. Postępowa mama, która wyprowadziła nas z Konstancina, bo nie chciała mieszkać na wsi, zapisała mnie na taniec nowoczesny, choć mi zawsze w duszy grały ludowe podskoki. Na naszym weselu pierwszym tańcem był więc narodowy polonez, i w ogóle zawsze się wzruszam gdy widzę pasiaste wełniane spódnice i słyszę piskliwe dziewczęce głosiki. Wizja pojechania do Karolina, gdzie swoją siedzibę ma zespół Mazowsze chodziła mi po głowie od dawna. Wreszcie znalazł się pretekst – realizujemy bardzo ciekawy projekt Moda na Mazowsze. No to przecież pieśni i tańca zabraknąć nie może.

Zobacz też: Grodzisk Mazowiecki z dziećmi. Moc atrakcji!

Zespół Mazowsze – siedziba w Karolinie

Teraz lubienie Mazowsza będzie modne (i dobrze). Ukochany Pawlikowski (Ida, the film!) nakręcił Zimną Wojnę, a główna bohaterka właśnie jest tancerką popularnej trupy. Jak dla mnie będzie stos statuetek, Cannes już zdobyło. Cieszy, że jeden z najlepszych polskich reżyserów naszych czasów wplótł tak zgrabnie historię, która sama w sobie jest bardzo filmowa. Bo u podstaw zespołu stoi wielka pasja, miłość i oddanie.

W tym roku zespół Mazowsze obchodzi 70 lecie istnienia. Był zrealizowanym powojennym marzeniem Tadeusza Stygietyńskiego (kompozytora, pianisty i dyrygenta), w którym całą sobą wspierała go ukochana żona Mira Zimińska. To był ich układ zawarty podczas Powstania Warszawskiego, kryjąc się przed bombardowaniem obiecali sobie, że jeśli przeżyją będą razem i razem stworzą wyjątkowy zespół muzyczny kultywujący tradycje polskiego folkloru. Już w 1948r. pomysł pobłogosławił ówczesny minister kultury. Współpraca z politykami była jednak nierówna i trudna. Niestety już w 1955r. mistrz zmarł, a pieczę nad zespołem sprawowała Zimińska.

Przez zespół Mazowsze przewinęło się wielu pasjonatów sztuki, tańca i muzyki. Najsłynniejszą postacią jest zdecydowanie Irena Santor (z domu Wiśniewska), która właśnie w Karolinie poznała swojego męża, a już w 1959r. rozpoczęła karierę solową, choć o Mazowszu zawsze ciepło mówiła. Atmosfera w zespole zawsze była bardzo domowa, artyści mieli dobre warunki, odławiani często z różnych regionów Polski zawsze mogli liczyć na wsparcie dyrekcji.

Karolin – pałac Mazowsza

Siedziba od zawsze była w Otrębusach pod Warszawą – w majątku Karolin, gdzie znajduje się okazały pałac w dwunastohektarowym parku, pełniący wcześniej funkcję sanatorium. Jest tam więc dość kojąco.

Mazowsze dziś.

W 2009r. została ukończona budowa Matecznika Mazowsze – przestronnego, nowoczesnego budynku – hali widowiskowej na 600 miejsc, ze stu procentowym zapleczem artystycznym. Odbywają się tu nie tylko rodzime występy, ale także gościnne koncerty cieszące się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców okolicy. W dawnej siedzibie znalazło się miejsce na stworzenie izby pamięci, ekspozycji z pamiątkami: prezentami dla Mazowsza od znamienitych delegacji odwiedzających Karolin, dary otrzymane na trasie, imponującą kolekcję lalek z całego świata, czy historycznych plakatów.

W parku okalającym pałac znajdują się dwa place zabaw z miłymi fakturowo sprzętami drewnianymi. Działa restauracja, jest też centrum konferencyjne z miejscami noclegowymi. Niezliczone są kilometry ścieżek pieszych i rowerowych, połączonych z głównymi szlakami Mazowsza.

 

Zespół Mazowsze to doskonale prosperujący mechanizm teatralny, zatrudnionych jest tu ponad 140 artystów, którzy każdego dnia ćwiczą na próbach, a parę razy w tygodniu wychodzą na scenę w pełnym stroju krakowskim, łowickim, opoczyńskim, wilanowskim, kurpiowskim czy każdym innym obecnym na etnograficznej mapie Polski. W Mateczniku koncerty odbywają się od sierpnia do czerwca, w soboty i niedzielę dla gości indywidualnych (jeśli zespół nie jest w trasie). W tygodniu organizowane są warsztaty, lekcje, pokazy, dość prężnie rozwija się dział edukacyjny. Popołudniami odbywają się regularne zajęcia, które przygotowują młodzież do życia w tańcu. To piękna umiejętność i sposób wyrażenia miłości do ojczyzny na najwyższym poziomie. Park jest otwarty od świtu do zmierzchu, można tu więc przyjechać na spacer, plac zabaw, odetchnąć atmosferą.

Karolin – dojazd do siedziby Mazowsza

Dojazd jest łatwy zarówno samochodem – ul. Świerkowa 2, Otrębusy, duży parking. Jak i kolejką WKD odjeżdżającą z Warszawa Śródmieście WKD – rusza z oddzielnego peron na północnym krańcu przejść podziemnych Dworca Centralnego.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca rodzina.

Zobacz też: Grodzisk Mazowiecki z dziećmi. Moc atrakcji!

Exit mobile version