Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Alonissos – szmaragdowe atrakcje na małej greckiej wyspie.

Sporady, piękne wyspy u wylotu Zatoki Pagasyjskiej, zanurzone przedłużenie półwyspu Pilion z wystającymi nierównościami – archipelag pełen szmaragdowych zatoczek, pofalowanych wzgórz i lasów. Najpiękniejsze połączenie – soczystej zieleni i głębokiego turkusu. Białe domy, czerwone dachówki, uśpione porty, tysiącletnie gaje oliwne. Przewodnik po Alonissos, który dziś Wam przedstawiamy, to przepis na rajskie wakacje w Europie. Niewielu tu dociera, ale Ci którzy podjęli trud (wszystkie szczegóły tutaj) spijają śmietankę z najwspanialszych uroków życia. Mamy tu dla Was najlepsze miejscówki na rodzinne wakacje życia.

W artykule:

Zobacz też: Praktyczny przewodnik po Alonissos

Alonissos – atrakcje na wyspie

W starożytności to było Ikos. Panem na włościach był Stafylos (etymologia – winogrono), syn Dionizosa i Ariadny. Uprawiano tu winorośl, a amfory z pieczęcią wyspy zobaczyły kawał ówczesnego świata. Mówi się, iż to była jedna z pierwszych wysp Morza Egejskiego, na której na stałe osiedlili się ludzie.

Hora, Old Village.

To jedyne stare, zapierające dech w piersiach na wyspie. Większość zabudowań skupiona jest wokół portów, Hora to wzgórze z mieniącymi się w promieniach zachodzącego słońca białymi domami. Poprzeplatane zielonymi wyspami drzew i krzewów daje przepis na wspaniałe zakończenie dnia. Samochód zostawcie na wielkim tarasowym parkingu i ruszcie pieszo na wspaniałe kwadranse pełne niezapomnianych kadrów. Tu znajdują się jedyne na wyspie stragany z pamiątkami (ceny są z kosmosu totalnie, 50 euro za bawełniane torby), ja pokusiłam się na bransoletkę za dwa euro i pocztówkę do przyjaciela. 🙂

Gdzie zjeść na Alonissos? Sprawdźcie tu!

Malownicze porty w Alonissos.

Patitiri.

Port stolica, przez który przewinie się każdy przybywający na wyspę. Główne miasto, które jako jedyne żyje przez cały rok, również wietrzną i deszczową zimą. Tu jest poczta, bank, supermarket, szkoła i przedszkole. W Patitiri załatwicie każdą sprawę, to turystyczne najlepiej pytać we Vlaikos Travel Agency w porcie. Patitiri ma swoją małą wydartą kamienistą plażę tuż przy tarasie z restauracjami – to genialna opcja na kolację z dziećmi. Lepsza niż jakikolwiek plac zabaw.

Kalamakia.

Wijąca się wąska droga odbijająca od głównej doprowadzi Was do portu, w którym stoliki poustawiane są centralnie na nabrzeżu. Ryby na obiad wybieracie prosto z kutra, owoce morza zachwycają świeżością. Tu czuć, że życie na Alonissos, to krótki sezon turystyczny – tawerny, plaża, domy gościnne (domatia) mały port i koniec. Gdy zmienia się pora roku na tą mniej łaskawą, większość mieszkańców północnej części wyspy przenosi się do Patitiri. W sezonie wszystko się kręci wokół gościnności.

Steni Vala.

Głęboka zatoczka z kutrami, jachtami i restauracjami. To cudowne miejsce by popatrzeć na turkus morza, plażka jest zacieniona, sprzyjająca kontemplacji. Na stałe mieszka tu około 40 osób, więc jak na warunki Sporadów, to to jest miasteczko.

Plaże na Alonissos – można na nich zostać na zawsze

To jest generalnie sens wakacji na wyspie i główny temat, którego dotyka przewodnik po Alonissos. Na tak cudownych plażach ja nie byłam nigdy, co nie wykluczone, że wynika z tego, że nigdy nie byłam specjalistką w temacie. Jednak ten wyjazd pokazał mi, że mogę siedzieć gdzieś przez tydzień i nie robić nic. Nie mieć w zasięgu antycznych kolumn, ani renesansowych fresków. A jedynie parasole, leżaki, drzewka oliwne i mrożone kawy.

Zasady są zunifikowane – na każdej plaży za zestaw parasol i dwa leżaki płaci się 6 euro.

Zobacz też: Grecja z dziećmi. Najlepsze prodziecięce plaże

Chrisi Milia.

Jako bo pierwsza, bo piaszczysta, co w greckich warunkach wcale standardem nie jest. Zatoczka jest rajska, to miejsce stworzone dla dzieci. Morze bardzo długo jest szalenie płytkie, to idealne miejsce do rodzinnych harców. Jest bar, restauracja, toaleta. Miejsce pod dostatkiem. Zjeżdżając do zatoki możecie podziwiać najpiękniejsze widoki ever.

Leftos Gialos.

Miejsce, w którym moglibyśmy zamieszkać. Obczajcie beach bar Eleonas (prawy jak zjedziecie na sam dół drogi) Oliwny gaj na ogromnym terenie, plażka w zatoczce, turkus wody, ale ten gaj… My byliśmy tam parę razy i ani razu nie dotarliśmy nad wodę, bo wypoczynek w cieniu tysiącletnich drzew totalnie wygrywa. W barze jest ciekawa oferta lokalnych przysmaków. Jest też restauracja. To chill totalny. Jest też wifi.

Agios Dimitrios.

Lubiana, bo otwarta na morze, na cyplu. Wielkie kamienie, bogate życie morskie – tu spotkaliśmy jeżowca.

Rousoumi.

Przewodnik po Alonissos w wersji pieszej – ta plaża znajduje się w samym Patitiri. Często cumują na środku zatoczki statki. To miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców Alonissos.

Jeśli zainspirujemy Was, by wybrać się na Sporady, koniecznie dajcie nam znać! To dla nas zawsze bardzo miłe!

Po Alonissos podróżowaliśmy we współpracy z lokalną organizacją turystyczną. Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca rodzina.

Zobacz też:

 

Exit mobile version