Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Ciechocinek: atrakcje na weekend i na wakacje

Ktoś mówi Ciechocinek, a wy widzicie disco, trochę polo, na żywo i tańczących staruszków? Macie rację! Kiedy wysiadłam z dziećmi na stacji w Aleksandrowie Kujawskim szliśmy równo z panią i panem 60+. Pani początkowo próbowała złapać z nami busika, ale szybko przechwycił ją do taksy dżentelmen. 🙂 Ten klimacik wcale nie umniejsza miejscowości i jeśli macie ochotę na super czas to Ciechocinek i jego atrakcje na weekend i na wakacje też wspaniale się nada! Zobacz też: Konstancin-Jeziorna: atrakcje w jedynym uzdrowisku na Mazowszu
Apartamenty Zdrojowa

Ciechocinek – uzdrowisko z historią

Ciechocinek to jedno z trzech uzdrowisk na Kujawach, malowniczo położone w dolinie Wisły, pomiędzy Włocławkiem, a Toruniem okazuje się być idealną bazą wypadową do zwiedzania ciekawej okolicy. Kariera osady jako miejscowości leczniczej rozpoczęła się w pierwszych latach XIX wieku kiedy to w pobliskim Słońsku odkryto pokaźne zasoby solanki. Do dziś funkcjonuje to warzelnia soli, a w Ciechocinku wybudowano pokaźne tężnie.

Warzelnia

W latach 1845-49 wzniesiono klasycystyczne łazienki według projektu Henryka Marconiego i Franciszka Rajewskiego. Ciechocinek dynamicznie się rozwijał, przybywało kuracjuszy, willi i pensjonatów. W 1867 r. do Ciechocinka doprowadzono tory kolejowe z Aleksandrowa Kujawskiego (dziś ten odcinek pokonuje się autobusem). Następnie wytyczono Park Zdrojowy. I dopełniło się uzdrowiskowe piękno.

Ciechocinek – gdzie spać

My zatrzymaliśmy się w Apartamentach Zdrojowa, i był to cudowny wybór, który pozwolił nam czuć niepowtarzalny klimat miasteczka przez cały czas. Lokalizacja jest fantastyczna – przy wejściu do Parku Zdrojowego, pięć minut od Tężni, z okien wdychać można opary Grzybka. Do wyboru macie cztery apartamenty – wszystkie pieczołowicie wykończone. W pełni wyposażone (na miejscu zmywarka, piekarnik, pralka). Apartament zarezerwujecie tutaj.

Ciechocinek – gdzie zjeść

W Ciechocinku ciężko jest ze śniadaniem. Miasto nie dorobiło się jeszcze knajpy serwującej ciekawych zestawów na dzień dobry. Obiadowo bardzo polecamy dwa miejsca – Warzelnię Smaku oraz restaurację w hotelu Amazonka. Pyszne ciastka i lody są w Wiedeńskiej.

Warzelnia Smaku
Warzelnia Smaku – tagliatele z krewetkami i kurkami
Warzelnia Smaku – kluski śląskie z masełkiem
Restauracja w hotelu Amazonka – chłodnik
Restauracja w hotelu Amazonka – krewetki
Wiedeńska

Ciechocinek: Tężnie Solankowe

Jestem dziewczyną z uzdrowiska, wychowywałam się w Parku Zdrojowym w Konstancinie. Rozmiar mazowieckiej tężni jest dużo mniej spektakularny, dlatego trzy ogromniaste konstrukcje wybudowane przez Jakuba Graffa zrobiły na nas piorunujące wrażenie. Łącznie mają one długość 1740 metrów. Są ogromniaste! Spacery wzdłuż, taras widokowy na jednej z nich. Widok jest fantastyczny!

Park Zdrojowy w Ciechocinku

Park zaprojektował Franciszek Szanior w w 1875 r. pełny jest cudów architektury zakopiańskiej. Muszla koncertowa, pijalnia wód, stawy pełne uroczego ptactwa. Drobiowe mini zoo, i dwie fantastyczne fontanny – Jaś i Małgosia oraz Żabka. Całość jest pokaźnych rozmiarów, na taki pełnowartościowy spacer trzeba przeznaczyć co najmniej godzinę. W mini zoo są bażanty i pawie, co miło charakteryzuje park, jednak drób mógłby spokojnie żyć na wolności, trochę ich szkoda w klatkach.

Przed wejściem do Parku Zdrojowego znajduje się fontanna Grzybek z solanką.

Urbex z dziećmi – dawny basen w Ciechocinku

Symbol miasta – modernistyczny odkryty basen z lat 30. z finezyjnymi szatniami. Niestety obiekt od 2001 nie działa.

Basen powstał w latach 1930 – 1932 według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista. W uroczystym otwarciu, 4 czerwca 1932 roku, wziął udział prezydent II RP – Ignacy Mościcki. Basen w tym czasie był największą tego typu budowlą w Europie, a zasolenie wody w nim było zbliżone do poziomu zasolenia Morza Śródziemnego.

Jest wiele pomysłów na adaptację budynku, dziś jest on bardzo zniszczony i zaniedbany. By odzyskał dawną świetność musiałyby zostać wykonane gigantyczne prace, jednak niewątpliwie warto. Miasto bardzo by na tym zyskało.

Kępa Dzikowska

Nie trzeba długo czekać, byśmy wypuścili się podczas podróży w dzicz. Patrząc na mapę nie sposób pominąć Wisły, choć nie zapisała się ona chlubnie w dziejach miasta. W 1924 roku ogromna powódź dokonała zniszczeń, przez lata kaprysy rzeki skutecznie blokowały rozwój miasta. Jednak obecne bardzo solidne wały i zabezpieczenia chronią uzdrowisko. Linia Prosta – od Parku Zdrojowego i dojdziemy do wałów i mostku. Wyspa Dzikowska w ciągu wieków zmieniała swój kształt.

Wzmiankowana jest od średniowiecza, zaznaczana była na wielu mapach okolic dawnego grodu Słońsk. Oddalona nieco od centrum Ciechocinka kępa była celem spacerów mieszkańców i kuracjuszy, którzy byli przekonani, że za wałem zobaczą w tym miejscu płynącą rzekę. Owszem, była tam woda, ale był to kanał, nazywany przez miejscowych Łachą. Dopiero po zbudowaniu drogi na grobli spacer był możliwy. Można dojść do głównego nurtu Wisły i podziwiać ją z wysokiego brzegu. Na kępie odbywały się kilka lat temu koncerty, startował z niej mały samolot odbywające loty widokowe.

Dziś Kępa jest w prywatnych rękach, uprawiane są tu zboża i kukurydza, jednak spacerowanie nie jest zakazane, więc koniecznie wybierzcie na wycieczkę!

Plaża Miejska w Ciechocinku

Nie jest jakimś totalnym hitem, ale to fajna atrakcja dla zmotoryzowanych na wycieczkę. W przeciwieństwie do Kępy Dzikowskiej nie ma tu skarpy, a łagodne wejście do rzeki. Są boiska do gier zespołowych i trawiasta plażka. Miejsce do piknikowania i ognisk oraz toi toi.

Miejska Plaża znajduje się na końcu ulicy Lipnowskiej, to godzinny spacer z miasta. My w jedną stronę szliśmy po ulicach, a wróciliśmy wałem.

Ciechocinek: place zabaw

Są świetne! Odkryliśmy dwa, bardzo duże, z mnóstwem atrakcji dla dzieci w różnym wieku.

Ten przy tężniach:

Przy Ciechocińskim Deptaku Sław:

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca rodzina.

Exit mobile version