Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Sztutowo. Wakacje na Mierzei

Sztutowo, położone wzdłuż ciągnącej się przez Mierzeję Wiślaną ulicy Gdańskiej i rozchodzące się w kierunku lasu nad morzem pozornie niczym się nie wyróżnia. Dużo kwater, zróżnicowane domki. Obok jednak połacie lasów, szeroka plaża, wygodne wejście na plażę dla wózków (do skorzystania zimą), liczne ścieżki po wydmach, czy stadnina koni, to są wielkie atuty, które przyciągną zarówno pasjonatów rumaków, jak i spokojnego włóczenia się po pięknej naturze.

Zobacz też: 9 powodów, dla których warto przyjechać nad morze zimą

Sztutowo.

Dla nas było przystankiem podczas pieszego przejścia Mierzei Wiślanej, wyobrażam sobie jednak, że jest całkiem fajnym miejscem na tygodniowe lub dwutygodniowe wakacje. Również jako baza wypadowa do Gdańska, Elbląga, Fromborka, czy na całe piękne Żuławy, których jest częścią.

Sztutowo na spacer

No ale Sztutowo. Przyszliśmy plażą, z Kątów Rybackich. Kawałek drogi się idzie do mieściny, ale jest to spacer urzekający, bo leśny. Dojść można też ścieżkami nordic walking wytyczonymi przez prężnie działających na Mierzei Wiślanej aktywistów Lokalnych Organizacji Turystycznych. Ciągną się one między miejscowościami zawijając pętelki po Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Właściwie nam do udanych wakacji więcej nie trzeba.

Sztutowo – muzeum

Sztutowo po pierwszym rozbiorze zostało zaanektowane przez Prusy. Po odzyskaniu niepodległości stało się częścią Wolnego Miasta Gdańsk, w 1939r. wcielono je do Rzeszy.

Sztutowo to również większy gabaryt historyczny. Na terenie Sztutowa znajduje się muzeum KL Stutthof. Miejsce trudne i smutne. Wstęp jest bezpłatny, można przespacerować się główną aleją do pomnika upamiętniającego ofiary, można też zwiedzić ekspozycję w barakach. Temat ciężki, muzeum ma statut martyrologicznego. Generalnie nie zaleca się odwiedzin przed 13 rokiem życia, a i to często jest zbyt mało. Przez obóz od września 1939 do maja 1945 przeszło 110 tysięcy więźniów, z 28 państw, najwięcej oczywiście Żydów. My nie wchodziliśmy do sal. Zobaczyliśmy muzeum „z zewnątrz”.

Ośrodek Jazdy Konnej „Mierzeja” w Sztutowie.

Przy ulicy Gdańskiej znajduje się Ośrodek Jazdy Konnej „Mierzeja”, gdzie można doskonalić umiejętności jazdy konnej. Sztutowo to cudowny obszar do jazdy w terenie, wiele kilometrów leśnych ścieżek, aż się prosi o szybsze niż piesze przemieszczanie. Jest możliwość oprowadzania dzieci. Stadnina znajduje się przy ul. Zalewowej 14b.

Sztutowo – dojazd.

Łatwo jest do Sztutowa dojechać z Gdańska, właśnie tu po sezonie kończy bieg autobus miejski 870, odjeżdżający z gdańskiego dworca PKS. W sezonie (od czerwca do września) można nim dojechać do Krynicy.

Wybrzeżem Województwa Pomorskiego idziemy we współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną. Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina.

Zajrzyjcie do naszego tekstu o atrakcjach dla dzieci na Mierzei Wiślanej.

Exit mobile version