Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Najpiękniejsze plaże Algarve

Algarve to samo południe balkonu Europy, odległej Portugalii, krainy słodkich pasteis de nata, wzmocnionego wina i fenomenalnych, ukrytych pod wysokimi klifami plaż. To jest teren tak różnorodny, że nawet ja, miłośniczka bardziej wspinaczki górskiej, niż podsmażania łydek, rozmarzam się na myśl o kolejnych wakacjach. Wyobraźcie sobie 150 km klifowego wybrzeża, i kilkadziesiąt plaż wciśniętych pod te ostre formacje. Poznajcie najpiękniejsze plaże Algarve.

Zobacz też: Road trip po Andaluzji. Wersja z niemowlakiem

Najpiękniejsze plaże Algarve

Można przyjechać na dwa tygodnie, bazować w jednym miejscu, ale gdy macie samochód codziennie możecie odpoczywać w innym miejscu. Są takie ciasne plaże, które przy przypływach zabiera morze. Są takie ciągnące się kilometrami piaszczyste popasy, gdzie znajdziecie ukojenie swoich wszystkich upalnych pragnień. Są też ścieżki wzdłuż klifów, którymi można godzinami spacerować, podziwiać, wybierać i odpoczywać w widokowych barach. Miejscówek jest cała masa, my dziś polecamy ulubione. Najpiękniejsze plaże Algarve odwiedziłam w erze przed dziećmi, nawet przed mężem. Jest to jednak sprawa dość uniwersalna, sami przyznacie. Nas powstrzymuje tylko (jeszcze) niemożność dłuższych jazd samochodem, ale jak tylko to się zmieni, to wiedzcie, że szukamy biletów do Faro. Albo Lizbony. Można tam też polecieć z Itaką.

Praia de Castelejo.

Zaczynam od zachodu i wielkiej zielonej plamy na mapie, czyli Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vincentina. Plaża jest wielkim poletkiem piasku, które okrążone jest przez surowe skały i trawiaste łąki. Dużo tu surferów, miejscówek w cieniu, baz, odpływy poszerzają pole zabawy o dziesiątki metrów. Dojazd jest szalenie malowniczy. Wąska droga wijąca się przez bezludne połacie natury uboga jest w stacje benzynowe, miejcie to na uwadze.

Praia dos Salgados.

Dla tych, którzy kochają Bałtyk, ale chcą mieć gwarancję dobrej pogody. Na tej szerokiej pustyni czeka Was wspaniały popas. Plaża ciągnie się od Armacao de Pera po Gale, można spacerować w takim bardzo klasycznym wydaniu. Przedłużeniem piasku w głąb lądu są łąki zabezpieczające krajobraz przed bezlitosną ciągłością zabudowy. Można spacerować po mokradłach nad jeziorem po malowniczych drewnianych kładkach.

Ścieżka po klifie z Gale do Albufeiry.

Dla miłośników pieszych wycieczek. Parokilometrowy spacer ścieżką z najpiękniejszymi widokami w Europie. Po drodze mijamy dziesiątki malutkich, kameralnych plaż.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina. Jeśli szukacie inspiracji na wakacje nad Morzem Śródziemnym to zajrzyjcie do naszych tekstów o Costa Bravie, Andaluzji czy Sycylii.

Exit mobile version