Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Żelazowa Wola: park i muzeum Fryderyka Chopina. Zwiedzamy!

Fryderyk Chopin to narodowe dobro, którym cudownie się chwalić. Jeden z trzech wielkich Polaków, obok Wałęsy i Jana Pawła II znanych na całym świecie. Uwielbiamy chodzić w niedzielne popołudnia do warszawskich Łazienek na koncerty, kiedy byłam na Majorce zwiedziłam klasztor, w których wielki pianista żył tuż przed śmiercią. Od małego również daję poznać dzieciom polonezy. Żelazowa Wola prędzej czy później musiała znaleźć się na naszej trasie. I bardzo dobrze się stało. Park i muzeum Fryderyka Chopina zachwycają spokojem i dbałością. Panuje tu dobra i poukładana atmosfera, która mi się zawsze dobrze kojarzyła z muzyką klasyczną.

W artykule:

Zobacz też: Nieborów: pałac Radziwiłła i Arkadia jego żony

Żelazowa Wola: park i muzeum

Żelazowa Wola znajduje się na skraju Puszczy Kampinowskiej, w powiecie sochaczewskim, 50 km od Warszawy. Żelazowa Wola kojarzona jest tylko ze znanym kompozytorem, więc panuje tu dość turystyczna atmosfera. Wejście do parku znajduje się przy głównej drodze. W nowoczesnym budynku znajdują się kasy, toalety i sklep z pamiątkami. Bardzo często słychać tu języki obce. Turyści mają odhaczone je w przewodnikach. Dziś szybkie drogi, niegdyś miejsce na totalnym uboczu.

Park w Żelazowej Woli

Dziś w niektórych częściach parku słychać samochody, ale można poczuć czar przeszłości. Park został założony w XVIII w., przeorganizowany w drugiej połowie XIX w. Po 1918 r. park zdewastowano, w latach 30. rozpoczęto rewitalizację, którą nadzorował prof. Franciszek Krzywda-Polkowski. Park nad rzeką Utratą ma 7 ha, można tu podziwiać ponad 10 tysięcy gatunków drzew, krzewów i innych roślin. Jest bardzo malowniczo i przyjemnie. Znajdują się tu też pomniki upamiętniające sprawcę całego zamieszania.

Muzeum w Żelazowej Woli

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina został wybudowany ok. 1800 r. W rzeczywistości jest to lewa oficyna dworu, w której mieszkali Chopinowie. W głównym budynku mieszkali Skarbkowie. Fryderyk urodził się 1 marca 1810 r., jednak już jesienią całą rodziną wyprowadzili się do Warszawy. Żelazowa Wola odegrała jednak rolę wakacyjną i świąteczną w życiu kompozytora, gdzie latem koncertował w ogrodzie dla rodziny, znajomych i mniej znajomych. W oficynie, która jako jedyna z zabudowań dworku dotrwała do dziś zorganizowane jest muzeum, ekspozycję stanowi uposażenie skromnego XIX wiecznego dworku oraz pamiątki po Fryderyku. Z głośników lecą szlagiery fortepianowe znane każdemu bardziej lub mniej świadomie.

Żelazowa Wola praktycznie.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina jest Oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina. Zobacz też inne jednodniowe wycieczki z Warszawy, a w samej warszawie Muzeum Chopina.

Exit mobile version