Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach z dziećmi

Pogórze Ciężkowickie to region graniczący z Beskidem Niskim, łatwo więc tu trafić będąc na wakacjach w jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Najbardziej znanym zabytkiem okolicy jest Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Takie formacje skalne nie uchodziły obojętnie w świadomości społeczeństwa. Zanim powstał tu rezerwat przyrody, rozrzucone gęsto skały na zboczach wzgórz na południe od centrum Ciężkowic, siały niepokój jawiąc się jako nieprzychylne, tajemnicze miejsce, gdzie hasają czarty i czarownice.

Zobacz też: Tam, gdzie świeci lampa Łukasiewicza – o ludziach z okolic Gorlic

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach.

W 1931 r. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach zostało uznane za pomnik przyrody. Rezerwat zajmuje ponad 14 ha, w jego obręb wchodzą cztery skupiska okazałych formacji skalnych z piaskowca ciężkowickiego wraz z roślinnością i otoczeniem. Wychodnie rozrzucone na długości 700 m wzdłuż rzeki Białej, swój najwyższy punkt mają na szczycie Skałka – 367 m n.p.m. Jest to idealny teren do spacerów z dziećmi i pierwszych samodzielnych kroków w górach. My odwiedziliśmy Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach w trakcie ulewy, więc elementów edukacyjnych było dużo więcej. Mogliśmy na przykład ćwiczyć akurat to, co Sanię omijało w przedszkolu – rodzaje deszczu. Dobrze się opowiadało lokalne legendy związane z wyjątkowymi skałami, bo oczywiście każda z nich ma swoją – o tajemniczej szczelinie w wychodni Piekło, czy o rycerzu, który niegodziwie zdobyty skarb zgromadził w jednej z grót i pilnując dostępu do niej umarł z pragnienia.

Niestety mokre skały podstępnie przyjęte liśćmi robiły całkiem niezły tor przeszkód, więc eksploracja nie była tak dokładna i wnikliwa jakbyśmy mogli sobie tego życzyć. Jednak niewątpliwą zaletą była całkowita pustka. Tylko my i pradawne skały.

Szlak nie jest trudny, jednak cały czas prowadzi to w górę, to w dół. Jest wąsko i wszystko rozgrywa się na kamieniach.

Na obszarze rezerwatu stwierdzono występowanie 124 gatunków roślin, z czego 16 objętych jest ochroną. Wszystko mieści się w trzech zespołach leśnych – lesie sosnowo-dębowym, podgórska dąbrowa acydofilna oraz jodłowy bór mieszany. To zróżnicowanie jest wynikiem różnorodnością warunków glebowych. Duża popularność miejsca wpłynęła na obecność zwierzyny – brakuje dużych gatunków, ale bogaty jest świat owadów i ptaków.

Kiedy wrócimy.

A wrócimy na pewno. W piękny słoneczny dzień, by móc dokładnie spenetrować Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Ale nie tylko. Organizowane są tu nocne przejścia z przewodnikiem.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach znajduje się w Małopolsce, przy drodze krajowej 977 z Tarnowa do Krynicy. U wrót zostawić można samochód na dużym parkingu. Zwiedzanie Skamieniałego Miasta jest bezpłatne.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina

Zobacz też atrakcje w Beskidzie Niskim.

Exit mobile version