Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwiedzamy!

Myślę, że Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie jest jednym z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Warszawie. I to tych turystów doceniających dorobek intelektualny i artystyczny naszego kraju. Ponieważ w teorii jestem muzealnikiem wiem, że ekspozycja w takim miejscu jest bardzo trudna. Ciężko zainteresować odwiedzających twórczością sprzed wieków, gdzie mało jest artefaktów. I niełatwo konkurować choćby z Żelazową Wolą, która odwiedziliśmy jesienią ubiegłego roku. Jednak wystawa jest na Tamce tak ciekawa, że Sani dość często wyrywało się WOW.

Zobacz też: Żelazowa Wola: park i muzeum Fryderyka Chopina. Zwiedzamy!

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dla mnie jest to artysta niebywale ważny, bo szalenie związany z Warszawą. Przerabiałam już w życiu jego wątki uniwersyteckie, miejsca na Krakowskim Przedmieściu, ba, nawet odwiedziłam klasztor na Majorce, w którym mieszkał w ostatnich miesiącach swego życia.

I właśnie to wszystko zostało opowiedziane na czterech piętrach wystawy przepięknym zamku Ostrogskich na warszawskiej Tamce. Oryginalność wystawy leży w kartach i słuchawkach. By każdy mógł przezywać tą romantyczną historię po swojemu, można delektować się indywidualnie muzyką kompozytora. W poziomie zero i w podziemiu jest odrobinę mroczno i smutno.

To dzieciństwo, choroby, walka, rozbiory. Kolejne dwa piętra to czas światowy, salony i podróże. Oszałamiający jest widok na taras-ogród zamku, gdzie drugi plan wkracza nowoczesności – mural. Piękna synchronizacja epok.

Muzeum Chopina dla dzieci.

Sania natychmiast się zainteresował, bo na dzień dobry dostał pocztówki z grą, by znaleźć na ekspozycji przedmioty. No a potem weszliśmy do sali multimedialnej dla dzieci, gdzie można pokolorować pana, ułożyć puzzle, zawiesić nuty na pięciolinii. Przy takim wstępie, już było wiadomo, że ohom i ahom nie będzie końca.

Mój pięciolatek słuchał jak zahipnotyzowany mazurków, polonezów i oberków. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to miejsce bardzo dla dzieci! Jako matka jestem szczęśliwa, że rodzę dzieci właśnie teraz, gdy tak szeroka jest oferta edukacyjna dla dzieci. Można od małego dzieci wysyłać na ich grand tour w wielki świat.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie znajduje się przy ulicy Okólnik 1. Otwarte jest codziennie, poza poniedziałkami, od 11 do 20.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina. Zobacz też inne muzea w Warszawie.

Exit mobile version