Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Blogi podróżnicze – ranking blogów według tematów

Niewielu wie, że blogi podróżnicze w Polsce to potęga. Nie waham się tego powiedzieć głośno i wyraźnie, że mamy prawdopodobnie najlepszą blogosferę podróżniczą na świecie. W internecie znajdziecie ponad 500 regularnie prowadzonych blogów. Niektóre to relacje z wycieczek, inne skupiają się na praktycznych informacjach. Mamy blogi podróżnicze dla rodziców z dziećmi, samotne podróże kobiet, blogi emigrantów. Blogi skupione na tanim podróżowaniu czy – jak mój – na podróżowaniu ekologicznym. Poniżej znajdziecie ranking kilkudziesięciu blogów podróżniczych, które cenię i z którymi autorami współpracuję.

 

MÓJ SUBIEKTYWNY RANKING BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH (numer nie ma znaczenia, każdemu przyznaję jedynkę)

1. Zbieraj się – Mama i tata podróżują z dwoma córkami, z których jedna ma cztery, a druga dwa lata. Specjalizują się w jednodniowych wycieczkach po Dolnym Śląsku i Lubuskiem, ale spędzili też pół roku we wschodniej Azji, a także zjechali Stany Zjednoczone.

2. Love Traveling – Znakomity blog Izy, która podróżuje mimo stałej pracy na etacie. Jest zakochana w Japonii, ale równie często przeczytać u niej można o lokalnych smaczkach Polski.

3. Tropimy przygody – Bartek z Karolą podróżują od dawna, a w swoją podróż poślubną wybierają się… dookoła świata. Na 5 miesięcy? Na rok? Dwa lata? Nie wiedzą. Śledźcie!

4. Kami and the Rest of the World – Jedna z moich ulubienic. Jeśli lubicie street art i miejsca alternatywne, uderzajcie do niej. Na bank była w odwiedzanych przez was miejscach.

5. Daleko niedaleko -Dla Ewy podróżowanie to nie tylko pasja, ale i praca. Dzięki niej może podróżować powoli (slow travel) i spędzać po kilka miesięcy w kolejnych krajach. Na blogu znajdziecie świetnie opisane Kenię, Lanzarote czy Grecję. Obecnie na Korfu.

6. Kasai – travel addicts – Ustatkowaliście się i myślicie, ze z dzieckiem to już nie? Bzdura! Kasai pokazuje, że można. Świetne teksty, fajne tematy (np. opisane zostały wszystkie dolinki krakowskie) i przepiękne zdjęcia.

7. Wojażer – Jeden z ładniejszych blogów z jedną z najlepszych treści. Marcin dotyka trudnych tematów, tworzy opowieści, porywa w świat blogowego reportażu. UWAGA blog nie do porannej kawy. Raczej do lampki wina.

8. Biegun wschodni – Para podróżuje głównie po Europie i głównie po jej wschodniej części. Ona uwielbia góry, on miasta. Razem stanowią tygiel doskonały. A sam blog bardzo praktyczny i na temat.

9. Choose travel. Choose life – znakomity literacki blog szlakiem cenionych reportaży podróżniczych. Czyta się jak dobrą powieść! Ostatnio Ukraina, Iran, Rumunia

10. Chwytaj dzień – podróże rodzinne dookoła świata i przepiękne zdjęcia! Zakochałam się zwłaszcza w relacji ze Stanów. Ta trójka zbyt długo nie usiedzi w jednym miejscu. 

11. LosWiaheros – literackie opowieści, dawniej z długiej podróży, dziś z Arktyki czy z podążania szlakiem elektrowni atomowych. Zawsze coś ciekawego.

12. I na deser coś z pieprzykiem. Bunkrów nie ma to blog z innej strony. Dużo tu alkoholu, seksu i narkotyków. Wszystko oczywiście w podróży. Również literacko.

 

Blogi emigracyjne i skupione na jednym kraju

 

AFRYKA

Blondynka w Krainie Tęczy – rzucić to wszystko i wyjechać do… RPA

W Afryce – Justyna zakochała się w Afryce już jakiś czas temu, a obecnie jest na etapie przeprowadzki do… Ugandy. Brzmi dziko, czyż nie?

 

AZJA

Rodzynki Sułtańskie – Zawsze można zaszaleć i za miłością do Turcji. UWAGA! Autorka bloga Gosia to jedna z najbardziej utalentowanych pisarek polskiej blogosfery!

Na Filipinach – Nie do Afryki? Hmm… to może rajskie Filipiny?

Skok w Bok Blog – Albo do Tajlandii! Wyobrażacie sobie życie na Phuket?

Emi w drodze – Względnie w Indonezji? Taki wybór!

Made in China – Ewentualnie do Chin, tam biały dobrze zarobi 😉

 

AMERYKA POŁUDNIOWA

Bolivia in my eyes – albo fru do Ameryki Południowej. Wpadlibyście na to by mieszkać w Boliwii?

Tresvodka (w Chile) – mamy też drugą pannę na południowym kontynencie. Tym razem w Chile 🙂 Ktoś się wybiera?

 

AUSTRALIA

Where is Juli + Sam – Albo do Australii, tam też może się nieźle udać. (Julia wylądowała tam po podróży dookoła świata, o której też dużo na blogu)

 

EUROPA

Italia poza szlakiem – Magda wyemigrowała do Niemiec, ale kocha Włochy. Na jej blogu masa praktycznych informacji o kraju i odkrywanie nieznanych smaczków.

Agua de Coco – sympatyczna para do Portugalii

I SAW PICTURES – Londyn? Spotkacie tam wiele rodzinnych twarzy 🙂

Mi alma es española – el mundo en español – blog dla wielbicieli kultury hiszpańskiej i latynoskiej. Dużo o nauce języka

Bałkany według Rudej – Nie ekspatka, ale za to podróżująca konkretnie po Bałkanach. Pewnego dnia przeczytam jej bloga od deski do deski. 

Na Litwie – tytuł bloga mówi sam za siebie. Autorka mieszka na Litwie i to o niej nam pisze. 

Anna Everywhere – Ania się nie ogranicza i chyba mieszkała już wszędzie. A jak nie mieszkała, to chociaż przejeżdżała.

  

Turystyka aktywna i outdoorowa

Znajkraj. Na rowerze i nartach biegowych – Turystyka aktywna na rowerze i nartach. Głównie po Polsce, ale autor ograniczeń nie zna. Świetny przewodnik na weekend!

Po prostu podróż – Kolejny świetnie wyglądający blog. Bardzo aktywnie, nurkująco, ciągle w drodze

 

Kobieta w podróży

TRAVELERKA – Albo że praca na etacie i nie dacie rady? Travelerka daje.

Plecak i walizka – Polecam zwłaszcza ze względu na nowy cykl: Wyzwanie Bucket List. Laska odwiedza 500 miejsc w Polsce i wiele więcej na świecie

Love Traveling – Znakomity blog Izy, która podróżuje mimo stałej pracy na etacie. Jest zakochana w Japonii, ale równie często przeczytać u niej można o lokalnych smaczkach Polski.

 

Turystyka kulinarna

Podróże od kuchni – Praktyczny przewodnik po tym co należy zjeść w poszczególnych krajach. Informacje, których szuka każdy z nas

Przepisy z podróży – autorka od dłuższego czasu pisze o Norwegii, ale nie brak u niej relacji z Włoch czy z Nowej Zelandii. Dużo przepisów (z podróży 🙂 )

 

Długie podróże (np. dookoła świata)

Tropimy przygody – Bartek z Karolą podróżują od dawna, a w swoją podróż poślubną wybierają się… dookoła świata. Na 5 miesięcy? Na rok? Dwa lata? Nie wiedzą. Śledźcie!

Daleko niedaleko -Dla Ewy podróżowanie to nie tylko pasja, ale i praca. Dzięki niej może podróżować powoli (slow travel) i spędzać po kilka miesięcy w kolejnych krajach. Na blogu znajdziecie świetnie opisane Kenię, Lanzarote czy Grecję. Obecnie na Korfu.

gonimyslonce.pl – Też cierpicie na brak słońca? Pogońce je z autorami Gonimyslonce.pl. Nawet 136 dni w roku!

 

Podróżowanie z dzieckiem

Zbieraj się – Mama i tata podróżują z dwoma córkami, z których jedna ma cztery, a druga dwa lata. Specjalizują się w jednodniowych wycieczkach po Dolnym Śląsku i Lubuskiem, ale spędzili też pół roku we wschodniej Azji, a także zjechali Stany Zjednoczone.

Kasai – travel addicts – Ustatkowaliście się i myślicie, ze z dzieckiem to już nie? Bzdura! Kasai pokazuje, że można.

8 stóp – I nie są wyjątkiem. 8 stóp też upawia turystykę rodzinną.

KAJTOSTANY – Albo i rowerowo i z dziećmi! 

Places2visit.pl – podróże czteroosobowej rodzinki po Polsce i Europie.

Podróże Hani – bliskie podróże, głównie po Polsce. Autorka jest specem od podróżowania z dziećmi po Śląskim.

 

Podróże alternatywne poza szlakiem

Kami and the Rest of the World – Jedna z moich ulubienic. Jeśli lubicie street art i miejsca alternatywne, uderzajcie do niej. Na bank była w odwiedzanych przez was miejscach.

Poszli-Pojechali – Przesympatyczna para, która lubuje się w alternatywnych miejscach i dobrej kuchni. Dużo u nich street artu, dużo ciekawych kierunków.

kami everywhere – Samotne podróże Kamili po alternatywnych miejscach, z podróży poza szlakiem i wspomnienia z mieszkania w Bośni i Portugalii.

 

Informacje praktyczne

Hotel Spotter – blog o programach lojalnościowych hoteli i o tym jak najtaniej kupić nocleg.

Kto podróżuje ten żyje dwa razy – Wierna czytelniczka bloga, którą uwielbiamy i czytamy back. Wszystko o pracy w turystyce i oczywiście masa przygód. Bardzo praktycznie.

Rusz w Podróż – Kolejny blog, który cenię głównie z powodu jego praktyczności. Jak jedziecie gdzieś i szukacie kawa na ławę co ile kosztuje, to zaglądajcie tutaj.

Gdzie wyjechać. Blog wędrownych motyli – zaprojektowane wycieczki jednodniowe po europejskich miastach i przewodniki po miejscach turystycznych poza kontynentem.  

Pozostałe

Wojażer – Jeden z ładniejszych blogów z jedną z najlepszych treści. Marcin dotyka trudnych tematów, tworzy opowieści, porywa w świat blogowego reportażu. UWAGA blog nie do porannej kawy. Raczej do lampki wina.

Amused observer – Monika była w takich krajach, o których wam się nie śniło. Beninie, Ghanie, Somalii, Urugwaju czy Birmie. Osobiście za nią nie nadążam, ale zaglądać uwielbiam!

Szukając słońca – blog o podróżach po południowych krajach, ale nie na głównych plażach – bardziej poza szlakiem. Kanary, Grecja, dużo Tatr. 

Hit the Road – Wszystkiego po trochu. Informacje, reportaże, wywiady. 

Choose travel. Choose life – znakomity literacki blog szlakiem cenionych reportaży podróżniczych. Czyta się jak dobrą powieść! Ostatnio Ukraina, Iran, Rumunia

WSTAWAJ SZKODA DNIA – Irlandia, Kanada… pfu podróże. W końcu szkoda dnia na trwanie w jednym miejscu.

Podróże Pana Szpaka – autor podróżuje głównie po krajach byłego ZSRR, choć na blogu nie brak też relacji z Polski, między innymi ze zdobywania korony Polski

 Szymon podróżnik – Szymon realizuje marzenia i poznaje ludzi z całego świata. Brzmi jak pasja, prawda?

Osmol – samotne wyjazdy po Azji czy Bałkanach. Ładny. Naprawdę ładny.

Byłem tu. Tony Halik – Indie, Japonia, Rosja, USA, Brazylia… Podróże małe i duże oraz filmowe i kulinarne.

Wypad na WEEKEND – Weekend i w drogę! No ba! Każde dwa dni wolnego są dobre na przygodę

The Ollie – W podróży trudno jej się rozstać z aparatem, co na blogu bardzo wyraźnie widać. Dużo Azji południowo-wschodniej i Europy

 

Exit mobile version