Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="5505"]

Nasz pierwszy raz!

Cześć! W końcu przybyłaś/-łeś na mój blog podróżniczy? Super! A mówię super bez hipokryzji, bo cieszę się z każdego nowego czytelnika bloga. Znajdziesz tu prawie 300 artykułów podróżniczych, więc postanowiłam Ci ułatwić nawigację i stworzyć mini ściągawkę o blogu.

Blog podróżniczy Zależna w podróży powstał kilka lat temu z pasji do podróży i pisania (wow! To ci odkrycie, co nie?). Początkowo był tylko dziennikiem z wycieczki, ale od jakiegoś czasu skupiam się na nim na dwóch stylach pisania: tekstach praktycznych, bo wiem, że to ich szukacie i potrzebujecie oraz tekstach quasi-reporterskich, w które staram się wkładać więcej swojego stylu i przekazywać ciekawostki, i istotne dla mnie informacje. Teksty praktyczne mają oczywiście dużo większe powodzenie, ale teksty reporterskie są lepsze. Zapewniam was!

Untitled design (7)

Na sam początek

–>Dlaczego adres bloga to zaleznawpodrozy.pl, a moja marka to Zależna w podróży? Odpowiedź w tym poście.

–>10 najchętniej czytanych tekstów na blogu i 5 tych nieczytanych, ale przeze mnie szczególnie lubianych, znajdziecie tutaj. To taka “zależna w pigułce“. Wszystkie teksty są z 2015 roku. Lista aktualizowana co rok.

–>Co roku tworzę spis miejsc, które w polskiej blogosferze podróżniczej zostały opisane najlepiej. Nazwijmy ten cykl moim znakiem firmowym. Zobacz, gdzie jechać na wakacje poza Polskę i gdzie jechać w Polsce.

Untitled design (6)

Turystyka odpowiedzialna

Kilkanaście lat podróżowania nauczyło mnie, że turystyka to paskudnie egoistyczna sprawa. Przez nasze podróże niszczymy planetę i lokalne kultury. Większość osób chce tylko brać, nie dając nic w zamian. Nie chce się kształcić, a tylko pić na plaży, względnie zrobić sobie zdjęcie z Mona Lisą. Jestem przeciwniczką takiego podejścia do turystyki. Turystyka jest dlatego piękna, bo otwiera oczy na inne kultury. Uczy obcować z naturą. Poszerza horyzonty. Dlatego na blogu znajdziecie wiele tekstów o miejscach niepopularnych, a szalenie ciekawych. Znajdziecie teksty poświęcone ekoturystyce. W końcu znajdziecie lokalne kultury, smaki i wsparcie prywatnych osób, które robią na świecie coś lepszego. Bardzo was zachęcam do klikania w teksty właśnie wtedy, gdy nazwa miejsca wam mówi niewiele. Wtedy są one najciekawsze. Są ukrytymi perłami, które udało mi się znaleźć i o których postanowiłam napisać mimo tego, że mam pewność iż niewiele osób o nich przeczyta. Znajdziecie je w górnym menu pod frazą “poza szlakiem“.

Untitled design (5)

Struktura tekstów na blogu

Jestem wielbicielką Slow Travel i pod ten styl podróżowania piszę blogowe teksty. Co to znaczy? Nie zachęcam do podróżowania przez dwa tygodnie po Włoszech. Raczej namawiam, byście spędzili te dwa tygodnie tylko w jednym regionie, by lepiej go poznać. Postawiłam na blogu na schemat: piszę listę top 10 atrakcji (przykład), a potem do tych atrakcji piszę osobne notki, byście mogli zaplanować wycieczkę od ogółu do szczegółu. W tekstach znajdziecie mini recenzje miejsc, w których spałam i wycieczek, jakie wykupiłam na miejscu. Mam nadzieję, że taki schemat będzie dla was czytelny.

Untitled design (4)

O jakich miejscach piszę?

Specjalizuję się w kilku krajach, o których na blogu znajdziecie najwięcej informacji. Przede wszystkim Włochy (ok. 90 tekstów). Potem państwa Bliskiego Wschodu, których jestem wielką fanką (Turcja, Izrael, Jordania) i bardziej lub mniej górskie kraje Europy (Niemcy, Słowacja, Ukraina). Oczywiście bardzo ważnym tematem jest Polska. Uwielbiam ją odkrywać i ciągle mi głupio, że nie znam jej wystarczająco dobrze. Co jeszcze? W górnym menu znajdziecie wszystkie kraje, o których na blogu napisałam. Pobuszujcie.

Jeśli nie znajdziecie tego, czego szukacie, a wiecie z innych tekstów, że odwiedziłam ten kraj/region, to napiszcie do mnie maila. Jeśli będę mogła, pomogę.

Untitled design (3)

Mój styl życia to moja praca

Ile podróżuję? 2 lata temu poza miejscem zamieszkania spędziłam 100 dni. Rok temu 120 dni. W tym roku będzie to ponad 150 dni. Lubię wracać do odwiedzonych już wcześniej miejsc i zaglądać w nich pod każdy kamień, szukać ścieżki, której wcześniej nie znalazłam. Gdyby moja druga połówka chciała, chętnie w podróży spędzałabym cały czas.

Hola hola, a co z pracą, spytacie? Cóż, dość szybko pisanie podróżnicze zmieniło się w moje źródło dochodu i dziś blog, który czytacie, to nie tylko hobby – to moja praca idealna. Codziennie rano budzę się i siadam do pisania, obróbki zdjęć, moderowania kanałów społecznościowych, przede wszystkim Facebooka, Snapchata i Instagrama. Na wszystkich znajdziecie mnie, jako @zaleznawpodrozy. W związku z tym, jeśli jesteście związani z biznesem turystycznym, to zapraszam was do współpracy

Untitled design (8)

Pisanie poza blogiem

Wydałam 2 przewodniki turystyczne, z których jeden możecie nabyć na blogu. Jest to przewodnik po Trapani i zachodniej Sycylii. Drugi to przewodnik po Berlinie, wydany przez wydawnictwo Pascal. Mimo że wydanie i grafika tego drugiego są lepsze, to zapewniam, że to w przewodnik o Trapani włożyłam więcej serca i rozumu i to z nim polecam zwiedzać moją ukochaną wyspę. 

Swoich wspomnień, powieści czy esejów jeszcze nie wydałam. Ale wszystkie one siedzą mi w głowie i być może rok 2016 będzie tym przełomowym. Trzymajcie za mnie kciuki!

To co? Zapraszam! Czytajcie, sybskrubujcie mnie w czytnikach RSS, dołączajcie do moich Social Mediów: Facebook, Instagram, Snapchat. Szukajcie mnie pod @zaleznawpodrozy. A jak się bardzo polubimy, to chodźmy na piwo. Mieszkam w Krakowie i w Lesznie na zmianę, ale bywam wszędzie. I może nie jestem najbardziej towarzyską osobą na świecie, ale jak się zaprzyjaźnię, to już na zabój!