Ło matko co za sezon! Ile cudownych książek o Włoszech pojawiło się w pierwszej połowie tego roku. Mam wrażenie, że nic innego nie robiłam, tylko przeglądałam oferty wydawnictw i zamawiałam kolejne pozycje.
Prawie wszystkie wymienione znajdziecie w mojej księgarni Duży pokój. Sprzedaję w niej książki, które warto wziąć we Włoską podróż, a dzięki kategoriom łatwo odnajdziecie interesujący was region. Oprócz tego kupicie w niej moje przewodniki po Trapani i zachodniej Sycylii i po Bolonii. Zapraszam!
A teraz popatrzmy, co tam nowego zagościło na rynku.
Książki jakie tu pokazuję, to książki O WŁOSZECH. O kulturze, zwyczajach, włoskich problemach, o kuchni. Reportaże i książki historyczne. Nie ma tu np. beletrystyki włoskiej czy innych pozycji napisanych przez włoskich autorów, ale których tematem nie są Włochy.
Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński – Czerwony śnieg na Etnie. Wyd. Czarne
Zaczniemy od dwóch wielkich nazwisk. Jarosław Mikołajewski to tłumacz, poeta, autor książek dla dzieci, często eseista, a czasem reporter. Najczęściej pisze o Włoszech, w których czuje się jak ryba w wodzie.
Paweł Smoleński to z kolei jeden z trzech moich ulubionych reporterów, którego czytam każdą książkę o Izraelu, a reportaż o Kurdach przeczytałam w jedną noc.
Jak się okazało, tych dwóch panów się przyjaźni i stworzyli mieszankę o Sycylii. Dlaczego mieszankę? Bo są tu tak miniatury o sycylijskiej literaturze (zrobiłam notatki), wspomnienia Mikołajewskiego, reportaże Smoleńskiego, sporo o imigrantach – jest wszystko.
Książka do kupienia tutaj.
Podobne książki: J. Mikołajewski – Wielki przypływ, G. Musiał – Dziennik włoski. Sycylia, D. Czaja – Gdzieś dalej, gdzie indziej
Grzegorz Musiał, Dziennik włoski. Sycylia, wyd. Zyski i S-ka
Dziennik włoski Grzegorza Musiała to nawiązanie i oddanie hołdu tradycji pisania wielkich wspomnień z Italii. Książkę można postawić na półce obok „Podróży do Sycylii” Iwaszkiewicza (również dostępne w blogowej księgarni).
„Dziennik włoski. Sycylia” ma wszystko, czego oczekujemy od wspomnień z podróży. Jest sporo erudycyjnych informacji o kulturze, bardzo dużo sztuki, ale też uwagi – często dowcipne – o współczesnych Włochach. Jednocześnie czyta się super lekko. Brałabym do samolotu!
Książka do kupienia tutaj.
Podobne książki: J. Mikołajewski, P. Smoleński – Czerwony śnieg na Etnie, J. Iwaszkiewicz – Książka o Sycylii, E. Cichocka – Sycylia. Między niebem a morzem
Jacob Kenedy – Gelato. Włoskie lody, sorbety i inne słodkości, wyd. Znak koncept
Tym razem mam dla was książkę kucharską. Kto chce przenieść trochę włoskości do własnej kuchni, ten niech sięga po „Gelato” czyli opowieść o włoskich lodach (zwłaszcza latem!). Tu każdy przepis rozpoczyna się właśnie opowieścią „Coco, co-co fresco. Tak krzyczą sprzedawcy kokosów, którzy „patrolują” plaże w Sperlondze w Lacjum, sprzedając świeżo przygotowane kawałki kokosa przechowywane w chłodnych wiklinowych koszach pod przykryciem z liści figowych.”. I tak dostajemy 70 przepisów na gelati, granity i lodowe desery, w tym ponad 20 przepisów wegańskich.
Wyjątkowym atutem jest oryginalna szata graficzna.
Książka do kupienia tutaj
Podobne książki: F. Borawska, M. Minta – Tutto bene. Włoska kuchnia Flavii, E. Kostioukovitch – Sekrety włoskiej kuchni, R. Gioffre – Vegano Italiano
Maciej A. Brzozowski, Włosi. Życie to teatr, wyd. Muza
Możecie się oburzyć i powiedzieć, że wy czytaliście tę pozycję już 5 lat temu. Słusznie, bo to wznowienie! Jeszcze pół roku temu przeczesywałam antykwariaty, by za miliony zdobyć egzemplarz do Dużego pokoju, a tymczasem dziś dostępna jest od ręki. Jest to książka o włoskim języku, Włochach, a także trochę o kuchni i ulubionych miejscach autora. Napisana z bardzo dużą dawką humoru, o tym, jacy Włosi są ciekawi, inni, często „dziwni” i jak to jest, że tak bardzo ich uwielbiamy.
Książka do kupienia tutaj
Antonio Talia, Droga krajowa numer 106. Na tajnych szlakach kalabryjskiej mafii, wyd. Czarne
Tym razem pozycja dla fanów reportażu i osób zainteresowanych mafią. To książka o ‘ndranghecie – trzeciej po mafii sycylijskiej i neapolitańskiej paskudnej strukturze mafijnej, która jest o tyle ciężka do zwalczania, że jest rozproszona. I choć dziś działa na całym świecie, Talia wyruszył tam, gdzie wszystko się zaczęło, czyli do zapomnianych miasteczek Kalabrii.
Lektura jeszcze przede mną, a temat ciężki, więc zamilknę w tym momencie. Na półce staje obok słynnych już książek Saviano (to ten od Gomorry) i „Sycylijskiego mroku” P. Robba.
Książka do kupienia tutaj
Podobne książki: R. Saviano – Zero, zero, zero, R. Saviano – Gomorra, P. Robb – Sycylijski mrok
Rick Atkinson, Dzień bitwy. Wojna na Sycylii i we Włoszech 1943-1944, wyd. Napoleon V
Miałam co do kupna tej książki sporo wątpliwości. Nie przepadam za tematyką wojenną, a tu mowa o 800 stronach bardzo gęstego tekstu. Dlaczego sobie kupiłam? Ponieważ Rick Atkinson dostał za tę książkę Pulitzera!!! A jeśli jakaś książka o Sycylii dostaje Pulitzera, to muszę ją przeczytać.
Recenzenci mówią, że „Trylogia wyzwolenia” („Dzień bitwy” jest drugim tomem trylogii) powinna stać na półkach przy innych najważniejszych publikacjach o II wojnie światowej. To dokładna, przenikliwa analiza działań wojennych, ale UWAGA napisana super językiem! Czyta się ją jak powieść. Zobaczcie: „Cark praktycznie urodził się w wojsku; dorastał jako słabowity i chudy syn oficera. Ojciec pozwolił mu na wybór „dowolnego college’u, pod warunkiem, że będzie to West Point””. Lektura na deszczowe wieczory, których w to lato jakby sporo.
Książka do kupienia tutaj.
Podobne książki: M. Scurati – M. Syn stulecia, M. Beard – SPQR. Historia starożytnego Rzymu
Agnieszka Kwiatek, W labiryncie południowych Włoch, dom wydawniczy Księży Młyn
A tu już niewielka pozycja „do samolotu”. Autorka – filolożka i nauczycielka we włoskim liceum – opisuje anegdoty ze swojego życia najpierw w Neapolu, a potem w Palermo. Pozycja opatrzona licznymi zdjęciami, dzięki którymi można podglądać codzienne życie. Bo właśnie o codzienność w tej książce chodzi najbardziej. O niej ona opowiada.
Ciekawostka: Bardzo zatłoczone i głośne Palermo – piąte największe miasto Włoch – zdaje się przy Neapolu – trzecie największe miasto Włoch – prowincjonalne. I ja się z tym bardzo zgadzam. Palermo, mimo swojego zgiełku jest jakoś tak ogarnialne. Neapol… dla mnie przynajmniej jeszcze nie.
Podobne książki: P. Green – Na północ od Capri, P. Green – Neapol moja miłość
Piotr Kępiński, Szczury z via Veneto, wyd. Czarne
Listę nowości kończymy pozycją, przez którą chodzę w tym tygodniu spać po pierwszej w nocy. Kępiński – przecież też zakochany w kulturze – napisał książkę o upadku Włoch! Tym, który odbywa się w tym momencie.
Kępiński pisze o szczurach w Wiecznym Mieście, o spelunach, w których kiedyś bywał Pasolini (Pasoliniego tu zresztą dużo), o szemranych okolicach, o – ponownie – ‘ndranghecie. Znakomita pozycja o problemach, z którymi mierzy się kraj i które stara się zamiatać pod dywan, ale pod dywanem jakby brakuje już miejsca. Dla mnie szczególnie ciekawe jest to, że książka powstała TERAZ. A co za tym idzie jest też sporo o epidemii COVID-u. A jak wiemy, to właśnie Włochy przechodziły to w Europie pierwsze.
Książka do kupienia tutaj.
Podobne książki: P. Robb – Sycylijski mrok, J. Mikołajewski – Rzymska komedia, A. Curvers – Tempo di Roma
Fantastyczna pierwsza połowa roku z rewelacyjnymi pozycjami. Mam nadzieję, że druga część 2021 będzie równie wydawniczo wspaniała.
Dziękuję wydawnictwom Czarne, Znak koncept i Księży Młyn za egzemplarze recenzenckie.
Dzięki za przeczytanie artykułu!
Mam na imię Agnieszka i od 8 lat prowadzę blog i opowiadam wam o świecie. Napisałam 4 przewodniki turystyczne i ponad 500 artykułów podróżniczych. Większość z nich przeczytacie na tym blogu. Zapraszam do dalszej lektury. Na górze macie menu, a tam wszystkie teksty 🙂