Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Co nowego włoskiego? Przegląd nowości książkowych I połowy 2021

książki o Włoszech 2021

Ło matko co za sezon! Ile cudownych książek o Włoszech pojawiło się w pierwszej połowie tego roku. Mam wrażenie, że nic innego nie robiłam, tylko przeglądałam oferty wydawnictw i zamawiałam kolejne pozycje.

Prawie wszystkie wymienione znajdziecie w mojej księgarni Duży pokój. Sprzedaję w niej książki, które warto wziąć we Włoską podróż, a dzięki kategoriom łatwo odnajdziecie interesujący was region. Oprócz tego kupicie w niej moje przewodniki po Trapani i zachodniej Sycylii i po Bolonii. Zapraszam!

A teraz popatrzmy, co tam nowego zagościło na rynku.

 Książki jakie tu pokazuję, to książki O WŁOSZECH. O kulturze, zwyczajach, włoskich problemach, o kuchni. Reportaże i książki historyczne. Nie ma tu np. beletrystyki włoskiej czy innych pozycji napisanych przez włoskich autorów, ale których tematem nie są Włochy.

Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński – Czerwony śnieg na Etnie. Wyd. Czarne

Jaki region: Opisana jest oczywiście Sycylia. Przede wszystkim okolice Katanii, Taorminy i Palermo

Zaczniemy od dwóch wielkich nazwisk. Jarosław Mikołajewski to tłumacz, poeta, autor książek dla dzieci, często eseista, a czasem reporter. Najczęściej pisze o Włoszech, w których czuje się jak ryba w wodzie.

Paweł Smoleński to z kolei jeden z trzech moich ulubionych reporterów, którego czytam każdą książkę o Izraelu, a reportaż o Kurdach przeczytałam w jedną noc.

Jak się okazało, tych dwóch panów się przyjaźni i stworzyli mieszankę o Sycylii. Dlaczego mieszankę? Bo są tu tak miniatury o sycylijskiej literaturze (zrobiłam notatki), wspomnienia Mikołajewskiego, reportaże Smoleńskiego, sporo o imigrantach – jest wszystko.

Książka do kupienia tutaj.

Podobne książki: J. Mikołajewski – Wielki przypływ, G. Musiał – Dziennik włoski. Sycylia, D. Czaja – Gdzieś dalej, gdzie indziej

Grzegorz Musiał, Dziennik włoski. Sycylia, wyd. Zyski i S-ka

Jaki region: Sycylia – tu przede wszystkim Palermo, Syrakuzy i Dolina Noto. Ale o dziwo nie tylko – jest też sporo Rzymu i Neapolu

Dziennik włoski Grzegorza Musiała to nawiązanie i oddanie hołdu tradycji pisania wielkich wspomnień z Italii. Książkę można postawić na półce obok „Podróży do Sycylii” Iwaszkiewicza (również dostępne w blogowej księgarni).

„Dziennik włoski. Sycylia” ma wszystko, czego oczekujemy od wspomnień z podróży. Jest sporo erudycyjnych informacji o kulturze, bardzo dużo sztuki, ale też uwagi – często dowcipne – o współczesnych Włochach. Jednocześnie czyta się super lekko. Brałabym do samolotu!

Książka do kupienia tutaj.

Podobne książki: J. Mikołajewski, P. Smoleński – Czerwony śnieg na Etnie, J. Iwaszkiewicz  – Książka o Sycylii, E. Cichocka – Sycylia. Między niebem a morzem

Jacob Kenedy – Gelato. Włoskie lody, sorbety i inne słodkości, wyd. Znak koncept

Jaki region: całe Włochy

Tym razem mam dla was książkę kucharską. Kto chce przenieść trochę włoskości do własnej kuchni, ten niech sięga po „Gelato” czyli opowieść o włoskich lodach (zwłaszcza latem!). Tu każdy przepis rozpoczyna się właśnie opowieścią „Coco, co-co fresco. Tak krzyczą sprzedawcy kokosów, którzy „patrolują” plaże w Sperlondze w Lacjum, sprzedając świeżo przygotowane kawałki kokosa przechowywane w chłodnych wiklinowych koszach pod przykryciem z liści figowych.”. I tak dostajemy 70 przepisów na gelati, granity i lodowe desery, w tym ponad 20 przepisów wegańskich.

Wyjątkowym atutem jest oryginalna szata graficzna.

Książka do kupienia tutaj

Podobne książki: F. Borawska, M. Minta – Tutto bene. Włoska kuchnia Flavii, E. Kostioukovitch – Sekrety włoskiej kuchni, R. Gioffre – Vegano Italiano

Maciej A. Brzozowski, Włosi. Życie to teatr, wyd. Muza

Jaki region: całe Włochy

Możecie się oburzyć i powiedzieć, że wy czytaliście tę pozycję już 5 lat temu. Słusznie, bo to wznowienie! Jeszcze pół roku temu przeczesywałam antykwariaty, by za miliony zdobyć egzemplarz do Dużego pokoju, a tymczasem dziś dostępna jest od ręki. Jest to książka o włoskim języku, Włochach, a także trochę o kuchni i ulubionych miejscach autora. Napisana z bardzo dużą dawką humoru, o tym, jacy Włosi są ciekawi, inni, często „dziwni” i jak to jest, że tak bardzo ich uwielbiamy.

Książka do kupienia tutaj

 

Antonio Talia, Droga krajowa numer 106. Na tajnych szlakach kalabryjskiej mafii, wyd. Czarne

Jaki region: Kalabria

Tym razem pozycja dla fanów reportażu i osób zainteresowanych mafią. To książka o ‘ndranghecie – trzeciej po mafii sycylijskiej i neapolitańskiej paskudnej strukturze mafijnej, która jest o tyle ciężka do zwalczania, że jest rozproszona. I choć dziś działa na całym świecie, Talia wyruszył tam, gdzie wszystko się zaczęło, czyli do zapomnianych miasteczek Kalabrii.

Lektura jeszcze przede mną, a temat ciężki, więc zamilknę w tym momencie. Na półce staje obok słynnych już książek Saviano (to ten od Gomorry) i „Sycylijskiego mroku” P. Robba.

Książka do kupienia tutaj

Podobne książki: R. Saviano – Zero, zero, zero, R. Saviano – Gomorra, P. Robb – Sycylijski mrok

Rick Atkinson, Dzień bitwy. Wojna na Sycylii i we Włoszech 1943-1944, wyd. Napoleon V

Jaki region: dużo Sycylii i południowe Włochy po Rzym

Miałam co do kupna tej książki sporo wątpliwości. Nie przepadam za tematyką wojenną, a tu mowa o 800 stronach bardzo gęstego tekstu. Dlaczego sobie kupiłam? Ponieważ Rick Atkinson dostał za tę książkę Pulitzera!!! A jeśli jakaś książka o Sycylii dostaje Pulitzera, to muszę ją przeczytać.

Recenzenci mówią, że „Trylogia wyzwolenia” („Dzień bitwy” jest drugim tomem trylogii) powinna stać na półkach przy innych najważniejszych publikacjach o II wojnie światowej. To dokładna, przenikliwa analiza działań wojennych, ale UWAGA napisana super językiem! Czyta się ją jak powieść. Zobaczcie: „Cark praktycznie urodził się w wojsku; dorastał jako słabowity i chudy syn oficera. Ojciec pozwolił mu na wybór „dowolnego college’u, pod warunkiem, że będzie to West Point””. Lektura na deszczowe wieczory, których w to lato jakby sporo.

Książka do kupienia tutaj.

Podobne książki: M. Scurati – M. Syn stulecia, M. Beard – SPQR. Historia starożytnego Rzymu

Agnieszka Kwiatek, W labiryncie południowych Włoch, dom wydawniczy Księży Młyn

Jaki region: Neapol i Palermo

A tu już niewielka pozycja „do samolotu”. Autorka – filolożka i nauczycielka we włoskim liceum – opisuje anegdoty ze swojego życia najpierw w Neapolu, a potem w Palermo. Pozycja opatrzona licznymi zdjęciami, dzięki którymi można podglądać codzienne życie. Bo właśnie o codzienność w tej książce chodzi najbardziej. O niej ona opowiada.

Ciekawostka: Bardzo zatłoczone i głośne Palermo – piąte największe miasto Włoch – zdaje się przy Neapolu – trzecie największe miasto Włoch – prowincjonalne. I ja się z tym bardzo zgadzam. Palermo, mimo swojego zgiełku jest jakoś tak ogarnialne. Neapol… dla mnie przynajmniej jeszcze nie.

Podobne książki: P. Green – Na północ od Capri, P. Green – Neapol moja miłość

Piotr Kępiński, Szczury z via Veneto, wyd. Czarne

Jaki region: przede wszystkim Rzym, choć w drugiej części książki autor robi wycieczki poza stolicę – na Sycylię, Sardynię, do Toskanii i Bazylikaty

Listę nowości kończymy pozycją, przez którą chodzę w tym tygodniu spać po pierwszej w nocy. Kępiński – przecież też zakochany w kulturze – napisał książkę o upadku Włoch! Tym, który odbywa się w tym momencie.

Kępiński pisze o szczurach w Wiecznym Mieście, o spelunach, w których kiedyś bywał Pasolini (Pasoliniego tu zresztą dużo), o szemranych okolicach, o – ponownie – ‘ndranghecie. Znakomita pozycja o problemach, z którymi mierzy się kraj i które stara się zamiatać pod dywan, ale pod dywanem jakby brakuje już miejsca. Dla mnie szczególnie ciekawe jest to, że książka powstała TERAZ. A co za tym idzie jest też sporo o epidemii COVID-u. A jak wiemy, to właśnie Włochy przechodziły to w Europie pierwsze.

Książka do kupienia tutaj.

Podobne książki: P. Robb – Sycylijski mrok, J. Mikołajewski – Rzymska komedia, A. Curvers – Tempo di Roma

Fantastyczna pierwsza połowa roku z rewelacyjnymi pozycjami. Mam nadzieję, że druga część 2021 będzie równie wydawniczo wspaniała.

Dziękuję wydawnictwom Czarne, Znak koncept i Księży Młyn za egzemplarze recenzenckie.

Exit mobile version