Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Skansen w Maurzycach. Niebieskie chaty ziemi łowickiej.

Uwielbiamy wyjeżdżać na wakacje, jak każdy, ale czasem potrzeba szybkiego oddechu. Wstać rano, zjeść śniadanie, wsiąść w samochód i pojechać na wycieczkę taką, by akurat wrócić na obiad i mieć chwilę w domu. Dziś wybraliśmy skansen w Maurzycach. Byliśmy już pociągiem w Łowiczu, więc znamy piękne niebieskie chaty i kolorowe wstążki.

Zobacz też: Łowicz. Atrakcje z dziećmi na jeden dzień

Skansen w Maurzycach.

Park etnograficzny w Maurzycach został otwarty w latach 80. XX wieku, znajdują się tu zabytki architektury drewnianej z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Administracyjnie jest filią muzeum w Łowiczu. Znajdują się tu budynki mieszkalne, inwentarskie i składowe. Całe wyposażenie gospodarskie wsi z przełomu XIX i XX w. Jest też jeden okólnik, ulubiona forma zabudowy Sani, czyli z chaty przelotowej wychodzi się na zamykany dziedziniec. Skansen w Maurzycach na początku XXI w. wzbogacił się o wyjątkowy obiekt, kościół z Wysokienic. Obszerną drewnianą świątynię z okazałymi malowidłami ściennymi. Ciekawym obiektem jest budynek szkoły wiejskiej i mieszkanie nauczycielki z okresu międzywojennego. Króluje również wiatrak, mam nadzieję, że jedynie czasowo niedostępny dla zwiedzających. Bogata jest również kolekcja dawnych wozów strażackich.

Na terenie skansenu znajduje się karczma, w której można coś przekąsić. Warto śledzić kalendarz wydarzeń w skansenie, są organizowane warsztaty, prezentacje i imprezy okolicznościowe. Najbardziej (jak dla nas) godne uwagi są zajęcia z garncarstwa, papieroplastyki i (trochę) hafciarstwa).

Skansen w Maurzycach – jak dojechać

80 km od Warszawy i 50 km od Łodzi to idealna odległość na szybką wycieczkę za miasto. Do Maurzyc łatwo dojechać z autostrady A2, więc to także dobry przystanek dla podróżnych przemierzających Polskę.

Jeśli ktoś bardzo chce to jest opcja dojechania do Maurzyc pociągiem. Z Łowicza kursuje pociąg regionalny, należy wysiąść na przystanku Niedźwiada Łowicka i przejść spacerem niecałe  kilometry. Idzie się jednak wzdłuż drogi dwucyfrowej, więc frajda niezbyt wielka. Badałam też kwestię spaceru z Łowicza wzdłuż rzeki Bzury, to ok. 10 km, więc dłuższy (ok. 2 godzinny) spacer polami. Może być dobrą opcją!

Skansen w Maurzycach otwarty jest codziennie od 10 do 18. Bilet normalny: 8 zł, ulgowy: 5 zł, spacerowy: 3 zł.

Polecamy!

Exit mobile version