Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Zwiedzanie z dziećmi

Kiedy podróżujemy, zawsze staramy się poznać i zrozumieć region na przestrzeni dziejów, a często docieramy do spraw wybiórczo, dokładnie tak, jak nas interesuje. Wiadomo, dziecko nad morzem – piasek, muszle i BURSZTYNY. Ja podchodzę do rodzicielstwa poważenie, jeśli kręci dzieci złoto północy, to jako archeolog (wprawdzie śródziemnomorski, ale bursztyn handlowo doceniano już w antyku), czuję się w obowiązku pokazać im Muzeum Bursztynu.

Zobacz też: Gdańsk. Atrakcje na długi weekend

Bursztyn, jantar, amber.

Nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego bernstein, kamień który się pali. To żywica drzew iglastych, występuje na całym świecie, w Kanadzie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii i Europie. Największe złoża (90 % światowych) znajdują się w obwodzie kaliningradzkim, czyli za miedzą Mierzei Wiślanej. W Jantarze organizowane są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Każdy bursztyn jest inny, mają różne kształty, kolory, przejrzystość, fakturę. Największa znaleziona bryła bursztynu w Bałtyku ważyła prawie 10 kg.

Bursztyn od zawsze fascynował świat, bo nie jest tylko pięknym elementem zdobniczym (docenia się nie tylko naszyjniki i różańce, ale i Matki Boskie mają sukienki z tego surowca), ale również leczniczym. Znany jako pomoc na ból gardła, głowy i szyi. Najlepiej nacierać, ale można nosić też po prostu. Zwolennicy medycyny naturalnej doceniają w bursztynie działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe. W kosmetyce wykorzystuje się kwas i olej bursztynowy.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Zatem mając jeden intensywny dzień na zwiedzanie Gdańska najpierw skierowaliśmy nasze kroki do Muzeum Bursztynu. Jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk, mieści się w dawnej wieży więziennej w przedbramiu ul. Długiej. Na paru poziomach, po wielu schodach przechodzimy historię bursztynu i bursztyniarstwa. Już sama organizacja Muzeum Bursztynu jest interesująca dla dzieci. Kolejne sale oddzielone są wysokimi stopniami, po których można się czołgać, skakać, na które można się mozolnie wdrapywać. Ekspozycja na początku, to wyjaśnienie czym bursztyn jest, kiedy się tworzył, jakie są rodzaje. Kolejne sale to warsztaty bursztyniarskie, mniejsze i większe dzieła sztuki, ciekawostki (bursztynowa gitara), aż w końcu współczesne użycie w modzie.

Najbardziej dla nas interesujące są twory natury – okaz jaszczurki sprzed 40 mln lat uwięzionej w bryłce. Piękna jest też gitara i wszystkie eksponaty okołosakralne, do których bursztyn tak bardzo pasuje.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku jest niedostępne dla niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie rozpracowali systemu. Zostawiliśmy wózek w Domu Uphagenów i wróciliśmy do przedbramia pieszo.

Adres: Targ Węglowy 26, Facebook.

Godziny otwarcia Muzeum Bursztynu w Gdańsku

poniedziałek zamknięte, wtorek 10:00–13:00 środa 10:00–16:00 czwartek 10:00–18:00 piątek 10:00–16:00 sobota 10:00–16:00 niedziela 11:00–16:00.

Cennik Muzeum Bursztynu 

cena biletu normalnego to 16 zł, ulgowy to 8 zł. Bilet rodzinny kosztuje 35 zł.

Wybrzeżem Województwa Pomorskiego idziemy we współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną.

Exit mobile version