Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Salzburg: atrakcje dla dzieci

Salzburg to urokliwe, niewielkie, choć rozłożyste miasto w zachodniej części Austrii. Stare miasto o powierzchni trochę ponad kilometra kwadratowego to światowa stolica festiwalów muzycznych i wydarzeń artystycznych. Małe nóżki przemierzając wąskie średniowieczne uliczki się nie umęczą. Liczne kawiarnie i restauracje w Salzburgu umilą czas, a górująca nad miastem twierdza otwiera wizualną bramę wyższych partii gór. Nie śmielibyśmy pisać przewodnika po Salzburgu, ale przewodnik po Salzburgu z dziećmi już tak. W rytmie bardzo slow odwiedziliśmy wszystkie najważniejsze dziecięce atrakcje i polecamy Wam taki przedłużony weekend z dziećmi w Salzburgu.

W artykule:

Zobacz też: Salzburg: idealne miasto na narciarską przerwę

Salzburg – historia miasta

Salzburg od zawsze był ważnym punktem handlowym, a w późniejszych czasach turystycznym. Po za tytułowi złożami soli i naturalnym bogactwem kamienia, nie było tu ciężkiego przemysłu, ani fabryk. Osadę założyli Celtowie, w czasach Klaudiusza założono miasto Municipium Claudium Iuvavum, tędy wiodła droga na północ z Rzymu. W VII w. dotarł tu Rupert, potem święty, który założył przy skalnym zboczu klasztor św. Piotra. Rupert został pierwszym biskupem Salzburga, miasta pod jurysdykcją Bawarii. Do Cesarstwa Austriackiego został ostatecznie przyłączony dopiero w 1815 r. po Kongresie Wiedeńskim. Choć bombardowania aliantów nie oszczędziły miasta, zachowała się większość architektury barokowej, miasto jest więc stylowo w miarę jednolite.

Choć główna historyczna ulica miasta (Getreidegasse) przedłuża się w Judengasse, to kwestia żydowska została tu rozwiązana wcześnie, bo wtedy gdy wypędzano ich z Europy Zachodniej. Do dziś zachował się budynek synagogi, w którym mieści się obecnie hotel.

Symbolem miasta, poza urodzonym tu Mozartem, jest twierdza Hohensalzburg na wzgórzu Festungsberg.

Salzburg: atrakcje dla dzieci

I tu wchodzimy w atrakcje dla dzieci. Bo niewątpliwie minutowa przejażdżka na szczyt szybkim tramwajem jest wielką frajdą.

Muzeum marionetek (Marionettenmuseum)

W części pomieszczeń zorganizowane jest muzeum marionetek (Marionettenmuseum), w którym zgromadzone są zbiory salzburskiego Teatru Marionetek, m.in. z Czarodziejskiego fletu Mozarta, czy musicalu The Sound of Music, którego akcja rozgrywa się w zakamarkach miasta.

Stare miasto to ciekawe miejsce dla starszych dzieci – średniowieczne szyldy (wpasowały się w nie również McDonald’s czy Zara), osiemnaście podwórek, w których poukrywane są zaciszne kawiarnie i straganiki. Targ z pysznościami, czy najstarsza piekarnia w mieście.

Muzeum Zabawek w Salzburgu (Toy Museum)

Totalnie dobrym miejscem jest Muzeum Zabawek (Toy Museum) w dawnym szpitalu – przytułku miejskim. Na dwóch piętrach zorganizowana jest wystawa z ulubieńszymi skarbami całych pokoleń pociech. Miśki w sejfach, sklepy z żarciem w puszkach, kolejki pociągowe gnające prawie na sygnale po wielometrowych torach. Wspaniale też uwidocznione jest wrośnięcie budynku w miejską skałę. Na parterze znajduje się przestrzeń twórcza – niesamowite drewniane konstruktory ze śrubkami w przeszklonej, jasnej sali. Muzeum Zabawek jest hipernowoczesne i doskonale zorganizowane. Wstęp jest bez butów (♥), w licznych zacisznych salkach chowają się miejscowe matki na pogaduszki, podczas gdy ich dzieci odkrywają beztrosko i bez spinki świat. Właściwie nie widziałam tam “strażniczek” i “strażników”. Wyrośli spod ziemi, gdy trzeba było kończyć zabawę. Muzeum Zabawek otwarte jest od wtorku do niedzieli od 9 do 17. Dzieci 2 EUR, dorośli 4,50 EUR.

Muzeum Natury w Salzburgu (Haus der Natur)

Drugim obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Salzburgu z dziećmi jest Muzeum Natury (Haus der Natur). Wystawa nie jest już tak bardzo interaktywna, ani nie tak świetna jak w naszym Koperniku czy Centrum Hewelianum, ma raczej charakter tradycyjny, jednak rekonstrukcje dinozaurów, akwaria czy wystawa o kosmosie dają przedobry naukowy smak. Piękne są ekspozycje kamieni i minerałów, oraz salzburskiego dobra – soli. Museumsplatz 5, otwarte codziennie od 9 do 17. Dzieci 4-15 lat: 6 EUR, dorośli 8,50 EUR.

Zoo w Salzburgu

Odwiedziliśmy też Salzburskie ZOO. Nie jest wielkie, ale bardzo oryginalne, na wzór Salzburga przyklejone do skalnej ściany, choć innej niż ta w centrum miasta. ZOO znajduje się w Anif, na obrzeżach Salzburga. Dojeżdża się miejskim autobusem numer 25. Podział jest kontynentalny, najbardziej imponujący jak dla nas jest wybieg dla wilków, który chodzą po szalenie stromym zboczu. Dużo jest kotowatych, bardzo fotogeniczne flamingi i pelikany. Można przybić pionę z niedźwiedziem brunatnym i poobserwować lwice. Otwarte codziennie od 9 do 16.30. Dorośli 11,50 EUR, dzieci 5 EUR.

Pałac Mirabell i plac zabaw

Co to byłby za przewodnik po Salzburgu z dziećmi gdyby nie było w nim placu zabaw. My odkryliśmy jeden, przy pałacu Mirabell. Oczywiście najpierw przespacerowaliśmy się po okazałych ogrodach i podziwialiśmy zamek na wzgórzu z innej perspektywy. Pałac i ogród zostały założone na początku XVII w. Dziś znajduje się w nim urząd stanu cywilnego, z obowiązkową foto sesją w zieleni. Przy ogrodzie, ale na zewnątrz rajski, drewniany, naturalny, eko plac zabaw. W Austrii muszą być cudowne dzikie dzieci. A przy placu – pomnik znajomego astronoma! Monument Kopernika miał  tuż przed II wojną światową stanąć w Toruniu, jednak jego autor, Josef Thorak, jako wzorowy nazista, nie został doceniony i pozostał w Salzburgu.

Frajdą może się okazać również wjazd windą do Muzeum Sztuki Współczesnej i spacer po wielkiej miejskiej skale.

Salzburg – dojazd z Polski

Salzburg jest bardzo praktycznym miejscem na wakacje z dziećmi. Zarówno jako cel, jak i oddech podczas narciarskich wakacji. My przyjechaliśmy pociągiem Warszawa-Wiedeń (8 godzin), Wiedeń-Salzburg (2 godziny). Trochę to było zbyt dużo. Gdybyśmy mieli coś zmienić wzięlibyśmy nocny do Wiednia.

Lot jest, ale z przesiadką, więc wychodzi drogo. Samochód tak, jeśli się lubi. Ida nie lubi.

Przewodnik po polsku po Salzburgu

Po Salzburgu spacerowaliśmy przez parę godzin w towarzystwie fenomenalnej polskojęzycznej przewodniczki, Izabeli, kontakt: office@izabela-gartner.at. Tel.:+43 699 126 46 723. To doskonały przewodnik po Salzburgu z dziećmi też!

Restauracje w Salzburgu

Restauracje właściwie wszystkie mają dania dla dzieci, soczki jabłkowe i jakieś atrakcje dla małych. Odwiedzone przez nas restauracje opisałam tutaj.

Salzburg Card – czy warto?

Zdecydowanie najbardziej się opłaca kupić Salzburg Card, która działa we wszystkich muzeach, zabytkach i autobusach. Jest w wersji 24, 48 i 72 godziny. dwie dobry – 119 EUR, trzy 169 EUR. W Salzburgu jest milion muzeów, sal i atrakcji, które można zwiedzić i łapią się na kartę. Nasz wyjazd był bardzo slow ze względu na dzieci, dla których i tak ilość atrakcji które mieli była duuuża.

Hotel w Salzburgu

Zatrzymaliśmy się w hotelu Star Inn Zentrum. Bez fajerwerków jeśli chodzi o wystrój, ale z zachwycającymi śniadaniami.

W Salzburgu byliśmy na zaproszenie Salzburg.info. Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina.

Zobacz też inne teksty o Salzburgu na blogu:

Exit mobile version