Mamy taki cichy plan, a raczej tabelkę w excelu, ze wszystkimi skansenami w Polsce. Taki sam dokument zawiera spis dworów, zamków i drewnianych kościołów w różnych regionach. Uwielbiamy jeździć i poznawać, kiedyś z satysfakcją dla siebie samych odwiedzimy wszystkie obiekty. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest o tyle przyjemne, że ma wspaniałe zaplecze noclegowe – Hotel Skansen jeden z lepszych w jakich byłam w Polsce. Wielokrotnie już to pisałam, ale naprawdę, to doskonałe doświadczać jak Polska wypełnia się tak spójną i dobrą ofertą turystyczną. Park etnograficzny w Sierpcu powołano do życia w 1975r., parę lat później połączono z miejskim muzeum etnograficznym i tak powstało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Zobacz też: Skansen w Nowej Suchej – zwiedzanie pleneru Pana Tadeusza
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
To nie tylko zbiór przeniesionych chat, odtworzony został układ przestrzenny i mikro-pejzaże – drzewa, zagrody, kapliczki przydrożne, krzyże.
W tematycznych zagrodach są rzemieślnicy, w większości już wykonujący mało popularne zajęcia – kowal, wikliniarz, szewc. Trafiliśmy również na degustację chleba pytlowego z masełkiem wiejskim. Szewc grał mi wzruszonej pół godziny na harmonii (jakby miał akordeon to pewnie bym już tu została na zawsze).
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej wieś rzędowa. W jej skład wchodzi dziewięć zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego. W skansenie odtworzono również zagrodę z Rębowa z wiatrakiem.
Pozostałe zespoły architektoniczne, które znajdują się w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to karczma z Sochocina z kuźnią i chałupą, dwór z parkiem krajobrazowym i kaplicą, oraz kościół wraz z dzwonnicą.
Wszystkie zagrody tętnią życiem dzięki zwierzętom, ogródkom warzywnym, drzewkom owocowym i ulom. No i tym niedzielnym warsztatom.
Lubisz skanseny? Może spodoba Ci się tekst o skansenie w Maurzycach? Wszystkie teksty o skansenach w Polsce tutaj.
Informacje praktyczne.
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli, godziny zmieniają się w różnych miesiącach w zależności od długości dnia, ale generalnie od 10 do 15 zawsze jest otwarty. W poniedziałki można spacerować od 10 do 14, bez zwiedzania wnętrz (wtedy też nie jest pobierana opłata).
Bilety są w cenie 13 zł normalny, 8 zł ulgowy.
Dojazd: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu znajduje się przy ul. Gabriela Narutowicza 64.
Strona muzeum.
Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina.
Magdalena Dziadosz, mama Saszy i Idy. W teorii archeolożka śródziemnomorska i muzealniczka, skrzętnie wykorzystująca wiedzę zdobytą na studiach w swojej pisarskiej pasji. W praktyce właścicielka firmy zajmującej się komunikacją i PR-em. Dużo pisze na różne tematy. Uwielbia podróże, najbardziej te blisko natury: długodystansowe spacery oraz wycieczki górskie. Ale doceni też wieczór na szpilkach w wiedeńskiej operze.