Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Mołdawskie bombonierki czyli słodkie pamiątki z Mołdawii.

Wysyłanie kartek pocztowych i przywożenie pamiątek z podróży to nasze obowiązkowe punkty w drodze. Wiadomo, że Mołdawia chwali się doskonałym winem, ale jest jeszcze jedno totalne dobro. I matki karmiące ograniczać się w nim nie muszą. Bucuria znaczy radość. Bucuria to kiszyniowska firma produkująca mołdawskie bombonierki od 1946 roku. Są wspaniałe z wielu powodów. Mają krótki termin przydatności, świetny skład ( w większości nie ma oleju palmowego), a przede wszystkim doskonały smak. Rodzajów jest wiele, my spróbowaliśmy chyba wszystkich wiele razy. I tak powstała lista zawierająca idealne słodkie pamiątki z Mołdawii.

Mołdawskie bombonierki.

Mołdawskie bombonierki kojarzą mi się z moją babcią, osobą szalenie towarzyską, u której wciąż bywali goście. Babcia dostawała mnóstwo bombonierek z różnych stron, i choć nie pamiętam, by wśród nich były dobra mołdawskie, to jest to bardzo prawdopodobne.

Słodkie pamiątki z Mołdawii.

Pasarea Maiastra.

To nasze ptasie mleczko, ale pianka waniliowa jakby delikatniejsza i mniej naładowana cukrem. Oblana grubą warstwą gorzką czekoladą, idealnie podchodzi pod mocną herbatę. Ulubione Sani.

Chisinaul de Seara.

Czyli Wieczorny Kiszyniów. Dla mnie wspomnienie pierwszych wakacji w Mołdawii pięć lat temu, kiedy zjadłam ich nieprzyzwoitą ilość. Nadzienie mocne, czekoladowo śliwkowe z rodzynkami i kakaowym likierem.

Do Re Mi.

Podłużne paluszki czekoladowo-czekoladowe z galaretką i spodem z orzechów ziemnych i miodu. Jedyne z naszej listy, które mają olej palmowy i shea, czyli zło większości słodyczy na rynku.

Favorit Plus.

Oblane czekoladą nadzienie orzechowo-kakaowe z orzeszkiem w środku.

Livada Moldovei.

Nazywane również Mołdawią zamkniętą w pudełku. W czekoladkach są typowe dla kraju owoce – wiśnie, winogrona, śliwki, które pływają w wysokiej jakości likierze. Jedyne z listy wypływające i z alkoholem.

Wszystkie powyższe czekoladki są do kupienia w różnych wersjach – cukierki na wagę, bombonierki szczelnie wypełnione czekoladkami lub eleganckie duże pudełka z  kilkoma sztukami, bardziej prezentowe. Są do kupienia wszędzie, jak to idealne słodkie pamiątki z Mołdawii, również na lotnisku w Kiszyniowie. W wielu miastach są firmowe sklepy Bucuria.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina. Zobacz też inne teksty o Mołdawii.

Exit mobile version