Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Zamek Czersk. Dawna stolica Mazowsza.

Możliwości jest wiele. Zamek Czersk zdobyć można samochodem, pieszo, pociągiem, lub na rowerze. Dziś niewielka wieś, niegdyś gród, miasto, a nawet stolica Mazowsza. Po mieście rozchodzące się z rynku ulice, trzy wzgórza, stary kościół i idealne ruiny. Nie skalane kostką z udogodnieniami, bardzo prawdziwe. W weekendy, szczególnie te ciepłe, organizowane są imprezy, turnieje, odtwarzane są różne odsłony historii fortecy. A jest ona bardzo różnorodna i trochę tajemnicza.

Zobacz też: Wycieczki jednodniowe z Warszawy

Gród Czersk

W XI w. najważniejszym miastem Mazowsza był Płock, a zaraz po nim na piedestale stał Czersk. Warowny gród był centrum militarnym, stopniowo poszerzającym swoje tereny. Podczas wykopalisk prowadzonych w połowie XX w. został odkryty grobowiec możnowładcy, noszący znamiona zachodniego pochodzenia nieboszczyka. Uważa się, iż był to Magnus Hastings, syn ostatniego króla Anglii przed podbojem normańskim. Nietypowe atrybuty zmarłego – złoty pierścień, miecz i włócznia, w nogach wiaderko do pojenia konia, spajają się w jedną historię z przekazami Galla Anonima o Magnusie panującym w Czersku. Mógł on przywieźć na Mazowsze heraldyczny symbol dwunogiego smoka – wywernę, który ponoć ma pilnować skarbów ukrytych pod fundamentami zamku.

Zamek Czersk

Książęta Mazowieccy rozbudowali gród. Konrad I Mazowiecki więził w zamkowych lochach Henryka Brodatego. W dość wyrafinowany sposób – trzymał go w skrzyni, z której wystawały mu jedynie kończyny i głowa. Uwolniony została dzięki wstawiennictwu żony, Jadwigi.

Zamek Czersk został wybudowany za panowania Janusza I. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty budowli, gdyż już ten, który zlecił budowę, spisał go na straty, przenosząc stolicę Mazowsza do Warszawy. Poważnych zniszczeń dokonano podczas potopu szwedzkiego w 1656r., gdy wojska naszych północnych sąsiadów wycofywali się spod Warki, po przegranej bitwie. Ruin nie oszczędziły również działania I wojny światowej i przepychanek niemiecko-rosyjskich.

Zamek Czersk zbudowany jest na wzgórzu, u podnóża skarpy, w dole której niegdyś płynęła Wisła. Dziś na teren ruin wchodzi się przez kościelne podwórko, co jest bardzo klimatyczne. Świątynia została wybudowana na początku XIX w., fasada otulona jest wysokimi drzewami. Dwie wieże zamkowe są dostępne dla zwiedzających. Na jednej znajduje się punkt widokowy, na drugiej jest mini muzeum, z tronem i rekonstrukcją komnaty królewskiej.

Gdzie zjeść w Czersku.

Po powrocie na rynek, koniecznie zjedzcie z obiad w Karczmie Czerskiej. Tutejsze pierogi rozwalają system, a szarlotka rozpływa się w ustach.

Warto śledzić kalendarz wydarzeń, w zamku organizowane są różne wydarzenia kulturalne – od rekonstrukcji bitew, po nocne oglądanie gwiazd.

Po Mazowszu jeździmy w ramach współpracy z MROT.

Exit mobile version