Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Ścieżka nad Wisłą – Żoliborz

O tym jak bardzo lubimy spacery nad Wisłą pisałam już niejednokrotnie. Właściwie większość szlaków w stolicy po obu stronach naszej Królowej Rzek jest bardzo atrakcyjnie zagospodarowana. Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o części, która ciągnie się od końca betonowych bulwarów i plaży na Żoliborzu ze świetnym placem zabaw. Aż do mostu Grota i końca Żoliborza. Ścieżka nad Wisłą na tym odcinku jest bardzo atrakcyjna – miejscami biegnie bardzo blisko brzegu. Nawierzchnia sprzyja zarówno spacerowiczom, jak i biegaczom oraz rowerzystom.

Ścieżka nad Wisłą i otulający ją las lęgowy

W przyrodzie nic nie jest bez sensu i każdy skrawek lasu, a już na pewno ten blisko wody jest domem dla ogromnej ilości owadów, płazów, ptaków i małych oraz większych ssaków. Las lęgowy, z którym spotykamy się na ścieżce to najbardziej różnorodne pod względem liczby gatunków siedlisko leśne. Właśnie dla nich tworzone są obszary Natura 2000, jest sklasyfikowany jako Dolina Środkowej Wisły. Mieszkają tu dziki, sarny, niezbyt ostatnio cieszące się dobrą sławą nietoperze. Przy brzegu spotkać możemy wydry i bobry.

Podczas wędrówki ścieżką mamy szanse zobaczyć, w lesie i na brzegu, rzadkie gatunki ptaków – dzięcioła czarnego, dzięcioła średniego, zimorodka, w korycie rzeki występują bieliki, wiele gatunków mew i kaczek oraz czaple i kormorany.

Ścieżka nad Wisłą praktycznie

Ścieżka ma długość 2,5 km. Dość mocno meandruje, ale uwaga! W czasie jej budowy nie wycięto ani jednego drzewa!

Wystartować możemy z południowego lub północnego krańca. Na południowym, paręset metrów za mostem Gdańskim (tramwaje 1, 6, 18, 41) znajduje się wspomniana już plaża Żoliborz. Koniec z kolei to można być drugi start – Kępa Potocka i fantastyczny plac zabaw z wieżą.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina. Zobacz też inne pomysły, gdzie iść na spacer w Warszawie.

Exit mobile version