Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Zielony Kot – agrowczasy w Lipuszu na Kaszubach

W czerwcu przeszłam z dziećmi pieszo z Kościerzyny do Kościerzyny okrążając Wdzydzki Park Krajobrazowy. Na liczniku pyknęło nam ponad sto kilometrów. Przez tydzień wędrówki zobaczyliśmy kawał cudnej przyrody, zjedliśmy wiele fantastycznie pysznych obiadów i odwiedziliśmy parę godnych polecenia miejsc noclegowych, a do wielu z nich wrócilibyśmy chętnie na dłużej. Agroturystyka Zielony Kot to miejsce wyjątkowe, bo bez lukru. Tu nikt nie będzie próbował Wam wmówić, że wiejskie życie to beztroskie bieganie po łące i leżenie całymi dniami w hamaku. Gospodarze bezceremonialnie wyłuszczą Wam każdą wadę i zaletę mieszkania w okolicy. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieć na co się ewentualnie piszecie marząc o sielskim życiu.

Lipusz – niepozorna wieś na Kaszubach

Lipusz to duża wieś, funkcjonująca trochę jak małe miasteczko. Znajduje się tu stacja kolejowa, jednak tory już nie przyjęły pociągu osobowego. W starym ewangelickim zorganizowano Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego, na przepływającej przez miejscowość Wdzie zbudowano Młyn Wodny, który dziś można zwiedzać i poznać tajniki mechanizmów. Lipusz znajduje się na szlaku Kamiennych Kręgów, oraz z powodzeniem można tu uprawiać turystykę kajakow
Dla nas to był początek wędrówki. Przyszliśmy z Kościerzyny przez gęste kościerskie lasy, Łubianę, łąki i pola. Było cudownie malowniczo i słonecznie.

Agroturystyka Zielony Kot

Na skraju wsi, przy zwykłej drodze stoi trochę zielony dom. Stary, wiejski, murowany, z pomysłem – Zielony Kot. To nie zwykłe wiejskie życie. Tu nie ma nudy, jest sto procent kreatywności. W przestrzennej kuchni, przy ogromnym stole, rozwijać można wiele manualnych umiejętności: szyć pacynki, piec ciasteczka, projektować i budować scenografię teatralną, lepić ceramikę oraz rzeźbić w masie solnej.
Duża sala przy kuchni może być miejscem zabaw i gier, również tych teatralnych. Warsztaty teatralne stwarzają dla uczestników przestrzeń do twórczej interpretacji zadanego tematu. Duże podwórko zaprasza do tradycyjnych, czasem już trochę zapomnianych dyscyplin sportowych.
A może dalej? W ofercie jest również warsztat hydrobiologiczny – ocena stanu fizyko-chemicznego wody w zbiorniku wodnym: badanie parametrów wody, samodzielne pobieranie prób biologicznych z wody, ocena przejrzystości wody. Opcjonalnie: porównanie warunków fizyko-chemicznych wody i bioróżnorodności w dwóch rodzajach zbiorników wodnych: rzek i jezior. Profil zajęć dopasowywany jest do pory roku i warunków pogodowych.

Miejsce do spania i do jedzenia

Wielką siłą Zielonego Kota jest kuchnia. Zróżnicowane, zdrowe śniadania, ciekawe w smaku obiady z nutą lokalnych tradycji, obłędny, własnej roboty chleb.
Pokoje są jasne i zielone. Są opcje 2, 3 i 4 osobowe. Każdy pokój ma swoją łazienkę, we wspólnej kuchni istnieje możliwość przygotowania własnych posiłków.
Dla nas to był cudowny start w wiejską przygodę. Agroturystyka Zielony Kot to idealne miejsce dla zmotoryzowanych rodzin, które chcą mieć fajną oazę i łatwy dostęp do ciekawych atrakcji.
Exit mobile version