Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Powiedz mi kim jesteś, a podpowiem Ci, gdzie w Berlinie szukać noclegu

Berlin nie jest zwykłym miastem. A jego niezwykłość polega na tym, że nie da się go objąć za jednym razem. Tak zwane top 10 atrakcji czy Berlin w jeden dzień, to tak naprawdę najnudniejsza część miasta. Bo czy trzeba zobaczyć Reichstag i Bramę Brandenburską? No trzeba. Czy trzeba wybrać się na Wyspę Muzeów i na Wieżę Telewizyjną? Też by się przydało.

Ale tak naprawdę w Berlinie najcudowniejsze są miejsca i rzeczy, których się w nim nie spodziewamy. Pisałam już o wyjątkowym berlińskim Street Artcie, który odkrywałam w ramach blogerskiego studytouru #traintoberlin z DB Bahn. Ostatnio wybrałam się do Berlina na cały tydzień, obiecując sobie, że tym razem poznam to miasto od podszewki. I wiecie co? Mimo że zliczając wszystkie moje wizyty w Berlinie, byłam tu już ponad miesiąc, że na każdej z tych wycieczek zaliczyłam jakieś muzeum i inne atrakcje turystyczne, że ciągle chodziłam do innych restauracji i barów – ba, że za każdym razem mieszkałam w innej dzielnicy – to jednak nie byłam w stanie zobaczyć wszystkiego z mojej listy.

A w której berlińskiej okolicy wy powinniście się zatrzymać? Sprawdźmy to na podstawie waszej osobowości i celu wizyty w Berlinie.

 

Berlin z dziećmi

Jedziesz do Berlina z dziećmi? Ja o tym (jeszcze nie pisałam). Na szczęście w Internecie jest specjalistka. Zajrzyjcie na jej blog do tekstu atrakcje dla dzieci w Berlinie i koniecznie śledźcie ją też na Instagramie @mum_in_berlin.

Turystyczny odhaczacz

Jedziesz do Berlina po raz pierwszy i to tylko na 3 dni? Chcesz zobaczyć Muzeum Pergamońskie, Reichstag, Bramę Brandenburską i wejść na Wieżę Telewizyjną. Zdziwisz się ile Ci to zajmie czasu! Koniecznie zatrzymaj się w Mitte, gdzie mieści się większość przewodnikowych atrakcji, a między nimi dasz radę chwycić kawę czy zjeść hamburgera. (opcja alternatywna: okolice Tiergarten)

–> znajdź nocleg w Mitte

 

Wielbiciel sztuki współczesnej

W czasie swojego weekendu chcesz przede wszystkim poszperać co w trawie piszczy i odwiedzić niezależne małe galerie na światowym poziomie? Berlin to jedno z trzech najlepszych miejsc w Europie, na tego typu poszukiwania. Zatrzymaj się w byłej dzielnicy żydowskiej, w okolicy Oranienburger Straße. Tutejsze galerie pochłoną Cię do reszty (opcja alternatywna: Kreuzberg).

-> Znajdź nocleg w Dzielnicy Żydowskiej

 

Galerianka

Lubisz galerie, ale nie takie? Jedziesz do wielkiego miasta na zakupy? Słynny berliński Ku’damm w dzielnicy Charlottenburg będzie dla Ciebie jak znalazł. Kilometry sklepów najbardziej rozpoznawalnych marek, kilka centrów handlowych, świetne zaplecze restauracji. Jeśli jakimś cudem skończysz tu, to bezpośrednią linią metra przejedź się na bliski Potsdamer Platz. Wątpię, byś wróciła do Polski z pustymi torbami (opcja alternatywna: okolice Friedrichstrasse). 

–>znajdź nocleg w Charlottenburgu 

 

Wielbiciel historii wojennej

Berlin jako miejsce, które w XX wieku w Europie doświadczyło najwięcej – być może. Na pewno są tu znakomite miejsca i wystawy by poznać jego historię. Świetna wystawa „Topografia terroru”, stara dzielnica rządowa i pozostałości po bunkrze, w którym Hitler popełnił samobójstwo, obok Pomnik Holokaustu i Muzeum Żydowskie. To wszystko na zachodnim Kreuzbergu. Szukaj noclegu w pobliżu dworca Anhalter.

–> znajdź nocleg w zachodnim Kreuzbergu 

 

Dziecko ulicy

Lubisz przesiadywać w ogródkach na ulicy czy to z piwem czy z kawą? Uwielbiasz Street Art i Street Food. I w ogóle uwielbiasz słowo street? Kreuzberg jest stworzony dla Ciebie! Tutaj liczy się właśnie ulica, która żyje całą dobę. Rano siadasz w knajpce na śniadaniu, po południu jesz w jednej z tutejszych budek, a w nocy impreza trwa właśnie na ulicy (opcja alternatywna: Friedrichshain).

–> znajdź nocleg w Kreuzbergu 

 

Młody i piękny

Kreuzberg wydaje się trochę brudny i tani? Wolałbyś lepsze niezależne butiki i second handy, więcej zieleni i ładniejszą architekturę? Przydałby się supermarket Bio? No i żeby te bary, i restauracje jakoś wyglądały – miały prawdziwy styl. Zapraszamy na Prenzlauer Berg, gdzie znajdziesz wszystko to czego szukasz. Żadnych sieciówek, żadnego brudu. Najpiękniejsza okolica ukochana przez dobrze sytuowaną klasę średnią (opcja alternatywna: Friedrichshain).

–> znajdź nocleg na Prenzlauer Bergu 

 

Squatowiec

Najchętniej to zamieszkałbyś w squacie, ewentualnie hostelu znajdującym się tuż obok? Chcesz dostać tani wegetariański obiad, pogadać z młodymi artystami-anarchistami i uczestniczyć w robieniu graffiti. Najwięcej znajdziesz tego na Friedrichshain. Tylko z samego Raw Tempel można nie wychodzić całą dobę, a co dopiero obskakiwanie wszystkich ostałych się tu squatów (opcja alternatywna: Kreuzberg).

–> Znajdź nocleg w Friedrichshain 

 

Kochanek przyrody

Jedziesz do Berlina, ale tak naprawdę wolałbyś na wieś? Siłą Cię tu ciągną na spotkanie biznesowe? Zakwateruj się w okolicy lasu Grunewald i jeziora Wannsee. Spacery i pływanie w jeziorze znakomicie zapełnią czas wolny, a po powrocie do domu zaskoczysz przyjaciół informacją, że koniecznie chcesz do Berlina wrócić (opcja alternatywna: Kopenick).

–> znajdź nocleg w okolicy Grunewald 

 

LGBT

Wiesz, że w Berlinie 10% społeczności jest homoseksualnej i koniecznie chcesz się w niej znaleźć? Celuj w Schoneberg. Na barach i kawiarniach mieszą się napisy „gay friendly”, kluby gejowskie zapraszają w swoje progi, a w oknach wiszą wielobarwne flagi. Tutaj też odbywa się największy w Europie uliczny festiwal gejów i lesbijek. A zatrzymać się możesz w znajdującym się tu hostelu dla gejów.

–> znajdź nocleg w Schoneberg

 

Hipster

Prenzlauer Berg jest passe? Na Kreuzbergu przebywają brudasy? Ty chcesz poczuć prawdziwej atmosfery zmian i energii? Neukolln jest właśnie tym miejscem. Chociaż przeciętny turysta skojarzy go głównie z tureckimi bazarami i zaniedbanymi ulicami, ty z pewnością zauważysz zmieniający się tu krajobraz i możliwości leżące w tym miejscu. Bo czyż może być coś lepszego niż park na lotnisku? Czy pomysł urządzenia kawiarni w pracowni artystycznej nie jest genialny? (opcja alternatywna: Prenzlauer Berg, Friedrichshain, Wedding)

–> znajdź nocleg w Neukolln 

 

Imprezowicz

Berlin klubowy! Berlin imprezowy! Berlin nigdy nie śpi!!! Trudno się z tym nie zgodzić. Imprezy 7 dni w tygodniu przez 24 godziny (słynne są te zaczynające się w niedzielę rano) znajdziesz przede wszystkim w okolicy Warschauerstrasse na zbiegu Kreuzbergu z Friedrichshain. Liczne znajdujące się tu hostele sprawią, że w czasie pobytu w Berlinie nie będziesz marnować czasu na sen.

—> znajdź nocleg w okolicy Warschauerstrasse  

 

Nostalgia za zachodem

Berlin, Berlin, Berlin. No tak, ale tylko BERLIN ZACHODNI!!! Ten lepszy świat, to wyzwolenie, ten Zachód! Jeśli koniecznie chcesz jechać do Berlina Zachodniego, bo to on jest tym wartym odwiedzenia Berlinem, to najlepiej wiesz, gdzie jechać – w okolice Dworca Zoo, zaraz obok Ogrodu Zoologicznego i wspomnianego już wcześniej Ku’damm. Niedaleko mieści się Pałac Charlottenburg i kawiarnie działające nieustannie od lat 20. Żadnych bloków z płyt, żadnego zacofania, sama nowoczesność. (opcja alternatywna: prawdopodobie żadna, ale zajrzyj jednak do Berlina Wschodniego – Prenzlauer Berg i Friedrichshain mogą Cię bardzo miło zaskoczyć)

–> znajdź nocleg w Tiergarten 

 

Poszukiwacz egzotyki

Berlin miastem wielokulturowym? Pewnie że tak! Chodzą słuchy, że za 20 lat najpopularniejszą dzielnicą Berlina będzie Wedding. Dziś wychodząc ze stacji widzisz polski sklep. Zaraz potem wpadasz na indyjską restaurację, afrykański bar i wietnamską knajpę. Obok swój słynny mikrobrowar mają Anglicy, a za rogiem spotkasz Meksykanów. Takiego Berlina nie znają Twoi sąsiedzi! (opcja alternatywna: Neukolln)

–> znajdź nocleg w Wedding 

 

Małomiasteczkowiec

I w końcu ostatni typ to małomiasteczkowiec. Podobnie jak wielbiciel przyrody zostałeś tu wepchnięty, ale nie czujesz się w dużym mieście? Ale zamiast jak dzikus włóczyć się po lasach, chcesz mieć pod nosem ładny, przyjemny ryneczek, sklep i jakąś rzeczkę? Spandau to małoodwiedzana, przeurocza dzielnica, w której poczujesz się jak w domu! Zdziwisz się, gdy pomyślisz, że mógłbyś tu zamieszkać na stałe (opcja alternatywna: Pankow).

–> znajdź nocleg w Spandau

 

No i? W której dzielnicy Berlina zarezerwowalibyście nocleg?

[wp_geo_map]

Za dogłębne poznanie Berlina dziękuję Visit Berlin, które zasponsorowało mi nocleg i niezawodną kartę Berlin Welcome Card. Z ich strony pochodzi też kilka powyższych zdjęć, których nie dałam rady cyknąć sama (np. te imprezowe).

Podoba wam się blog? Dołączcie do jego czytelników na Facebooku. Organizujemy konkursy, dzielimy się zdjęciami i inspirujemy nawzajem. Fajnie jest. A jeśli jedziecie do Berlina, to zajrzyjcie też na inne teksty na blogu.

Exit mobile version