Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Villa Rotonda w Vicenzie • Doskonałość, którą stworzył Palladio.

Gdybym mogła przenieść się na dwie godziny w dowolne miejsce w Wenecji Euganejskiej wybór padłby jeden. Villa Rotonda. Vicenza jest jednym z moich ulubionych miast w Veneto, ale tytułowe, doskonałe dzieło Palladio sprawia, że człowiekowi robi się w głowie taki porządek. Idealna symetria z każdej strony, niskie popołudniowe słońce, rześki zbliżający się wieczór babiego lata, lub perfekcyjnie złotej jesieni. Kiedy patrzę za okno i w prognozę pogody tym deszczowym wrześniem, marzę o odrobinie włoskiego września w życiu.

zobacz też: Vicenza. Ulubione miasto północnych Włoch

Idealny Palladio i nieidealna studentka.

Kiedy studiowałam w Padwie parę razy w tygodniu wybierałam się pociągiem na jednodniowe wycieczki. Nie był to czas w moim życiu, kiedy chciałam wyciskać ostatnie soki z muzeów czy galerii. Nieśpiesznie popijałam kolejne espressa, nieumiejętnie zwijałam tytoń w bibułkę i zagadywałam miejscowych o zapałki. W ten sposób mijały kolejne tygodnie wspaniałej mieszanki dolce vita i farniente. Z przyjemnością za to strzelałam setki zdjęć dziennie, bo ta włoska rzeczywistość, obserwowana uważnie, w szalenie rozbrajający sposób okazała się być fotogeniczna.

Kiedy myślę o Palladio, żałuję, że nie pisałam 8 lat temu bloga. Prawdopodobnie prześledziłabym każdą nie tylko willę, ale i klatkę schodową zaprojektowaną przez niego w Wenecji Euganejskiej i skrupulatnie wypisywałabym datowania i historie. Andrea Palladio to renesansowy mistrz. Zafascynowany antykiem projektował doskonale proporcjonalne architektury i architekturki. Zbudował kilka kościołów w Wenecji, drewniany most w Bassano, teatro olimpico w Vicenzie. No i parędziesiąt rezydencji. Wszystkie piękne.

Villa Rotonda. Zwiedzanie

Dla mnie królową jest La Rotonda. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz popołudniem doszłam na niewysokie wzgórze (niech Villa Rotonda zawsze będzie deserem) kwadransami obserwowałam z (debilnym) uśmiechem  na ustach i niedowierzaniem tą zaskakującą grę cieni, która jest możliwa tylko podczas złotej godziny. Filigranowane postaci rzeźb zeskakiwały zgrabnie z kolejnych schodków. Bajeczne. Villa Rotonda to renesansowa rezydencja, wybudowana w połowie XV w. Została wzniesiona na rzucie kwadratu, z centralnym układem przestrzennym i idealnie symetrycznym… absolutnie wszystkim. Po środku znajduje się okrągła sala przykryta kopułą. Oryginalność budynku polega na odważnym zastosowani cech antycznych w budowli mieszkalnej, co wcześniej zarezerwowane było jedynie dla miejsc publicznych i świątyń. Do rezydencji prowadzą z każdej z czterech stron portyki o porządku jońskim. Villa Rotonda za wzór służyła wielu budynkom powstającym w Europie, m.in. warszawskiej Królikarni.

Villa Rotonda. Dojazd

Do La Rotondy kursują autobusy spod dworca w Vicenzie. 8, 13, 108, 132. Wysiada się u podnóża wzgórza na którego szczycie króluje Villa Rotonda.

Przeczytaj także:

Artykuł ukazał się początkowo na blogu Podróżująca rodzina.

Exit mobile version