Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Radziejowice: park i pałac, które zachwycają

Jeśli miałoby się wybrać jakieś wyjątkowo atrakcyjne polskie dobro narodowe, to ja krzyknęłabym zespoły parkowo-pałacowe! Jest się czym chwalić. Kiedy przyjeżdżają do nas goście z zagranicy zawsze zabieramy do Kozłówki, Opinogóry, czy chociaż Łazienek. Nawet wesele mieliśmy w jednym z takich pięknych miejsc. Teraz na nasza listę przebojem wszedł pałac w Radziejowicach. Zdecydowanie numer jeden na wycieczkę z Warszawy, miły spacer w ciszy i naturze, ale i przy pięknej architekturze. Łatwo tu również dojechać, i co najważniejsze – kuchnia pałacowa działa i ma się świetnie!

Zobacz też: Wycieczki jednodniowe z Warszawy

Park w Radziejowicach – Wyjątkowe miejsce na Mazowszu

Zupełnie przypadkiem, odkąd wróciliśmy w połowie lipca z Mołdawii, szalejemy po Mazowszu. Byliśmy na kilkudziesięciu wycieczkach jednodniowych, badaliśmy zarówno lasy, parki, prowincjonalne miasta i place zabaw. Choć wakacje się kończą, dla nas sezon trwa, a nawet zaczyna się nowy rozdział – zaczynamy poznawać możliwości, jakie okolica Warszawy daje na odpoczynek z nocowaniem. Właśnie przy Radziejowicach znajduje się okazały obiekt z mnóstwem atrakcji dla ciała i ducha – Afrodyta Spa. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie poniuchali okolicy. I tak zawitaliśmy do całkiem wyjątkowego miejsca.

Pałac w Radziejowicach.

Rezydujący we wsi ród Radziejowskich, już w XV wieku mógł się chwalić okazałą siedzibą. W XVII wieku przybrała ona kształt rezydencji z rozległym barokowym założeniem ogrodowym. Bywali tu znakomici goście – Zygmunt III Waza, Władysław IV czy Jana III Sobieski. Współczesny wygląd pałacu jest owocem przebudowań i organizacji Kazimierza Krasińskiego, oraz Józefa Wawrzyńca, tego samego nazwiska. W kolejnych latach Radziejowice odwiedzali m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Chełmoński czy Stanisław Masłowski. Wielu z nich zostało uwiecznionych na pomnikach w galerii rzeźby ogrodowej w parku.

Neogotycki zameczek przez wiele lat był malowniczą ruiną, teraz mieści się tam kuchnia pałacowa i apartamenty.

Pałac w Radziejowicach jest obecnie siedzibą Domu Pracy Twórczej i przyjeżdżają tu na turnusy ludzie kultury. Organizowane są koncerty, warsztaty, spotkania. Miejsce żyje pełnym uznania życiem.

Nas oczywiście najbardziej zachwycił park. Wielohektarowe tereny kryją pomniki przyrody, doskonale przystrzyżone trawniki, ale również najładniejszą, dziką część ze strumieniem, bagniskami i rozłożystymi konarami wiekowych drzew. Na listę pomników przyrody wpisane są aleja lipowa i jesionowa.

Zjedliśmy w Jadalni Pałacowej przepyszny obiad, o którym wkrótce napiszę osobnego posta.

Na przeciwko bramy pałacowej znajduje się dworek, dawna siedziba administratora folwarku.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina.

Zobacz też: Hotel Afrodyta w Radziejowicach. Relaks na Mazowszu

Exit mobile version