Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

IA MANIA • Festiwal mołdawskiego folkloru.

Najbardziej znaną imprezą w Mołdawii jest oczywiście październikowe Święto Wina. Wtedy kraj się pokazuje od tej najlepszej strony, przyjeżdżają importerzy, bogaci turyści, oficjele. Ale jeśli będziecie myśleć o okolicy w lipcu, to koniecznie zorganizujcie się tak, by wpaść na IA MANIA, czyli święto mołdawskich: muzyki, jedzenia i stroju, gdzie najlepiej bawią się sami Mołdawianie.

Zobacz też: Największe atrakcje Mołdawii. Polecane przez blogerów podróżniczych

Ia Mania.

Odbywa się w Holercani, miejscowości nad Dniestrem, 50 km od Kiszyniowa. Droga dojazdowa to zdezelowana asfaltówka, wzdłuż której ciągną się pola właśnie zakwitłych słoneczników. Więc wszędzie są zaparkowane samochody i wszyscy robią sobie selfie z żółtymi symbolami lata.

Festiwal Ia Mania odbywa się od rana do późnych godzin nocnych, na olbrzymim, ogrodzonym polu, wstęp jest biletowany, wejście na cały dzień – ok.50 zł. Ze sceny dochodzi kawał wspaniałej folkowej muzy, można zjeść lokalne jedzenie, poleżeć na pufie pod parasolem, lub kupić sobie tradycyjną mołdawską bluzkę i oczywiście od razu się w nią przebrać, bo tu wszyscy są w etnicznych strojach.

W 2017r. Ia Mania organizowana była po raz piąty. My byliśmy od rana do ok. 15 i jest to najlepsza opcja dla rodzin z dziećmi, bo jest w miarę luźno, potem robi się bardzo tłoczno. Warto również być na początku – festiwal otwiera parada lokalnych aktywistów w różnych regionów w pięknych, pełnych strojach. Są organizowane mini pokazy z rękodzielnictwa.

Ia Mania to radość z bycia stąd. Duma z tutejszej muzyki, stroju i jedzenia. Pięknie jest patrzeć, na to, jak Mołdawia wspaniale organizuje duże imprezy. Wszystko jest super przemyślane i tak dobrze dopięte.

Jak dojechać do Holercani?

Jeśli swoim samochodem, to M21 na Dubosary i zjazd na R50 przez Ustię do Holercani. Na mniejszej drodze najlepiej podążać za tłumem.

Marszrutki tego dnia odjeżdżają co chwila z dworca autobusowego pod sam festiwal.

Popytajcie też ludzi w Kiszyniowie, na Ia Mania zjeżdża pół kraju.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina

Zobacz też: Mołdawia: waluta, ceny, transport i atrakcje. Czyli wszystko w jednym

 

Exit mobile version