Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Muzeum ks. Popiełuszki w Warszawie – relacja z odwiedzin

Kontynuując przegląd warszawskich muzeów trafiłam do żoliborskiego Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, które znajduje się w kościele św. Stanisława Kostki. Żoliborz bardzo polecam jako miejsce do spędzania czasu w stolicy. Pisałam już o Cytadeli, Placu Inwalidów, Moście Gdańskim oraz placach zabaw. Dziś polecam kościół i muzeum, które swoją historią związane są z Solidarnością. Intrygowały mnie również, ponieważ nie są polecane jako punkty must see w przewodnikach po Warszawie, a lubię wiedzieć o tym, co się dzieje na moim “podwórku”.

Historia miejsca, kościoła.

Gdy Żoliborz w dwudziestoleciu międzywojennym intensywnie się rozbudowywał, oczywistym się stało, że po za budynkami mieszkalnymi rozwijała się także infrastruktura, budowano szkoły, jak również kościoły. Historia parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki zainicjował ks. Klemens Cyruliński w latach 1923-25. Pierwszą siedzibą była chata u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Stołecznej (dziś Popiełuszki). Stanisław Rodowicz (mieszkaniec Żoliborza Oficerskiego) zaprojektował drewnianą kaplicę, którą wkrótce wybudowano na ul. Hozjusza (gdzie dziś stoi dom parafialny). Erygowanie parafii nastąpiło 25 grudnia 1927r. Projekt dużego kościoła, w duchu umiarkowanego modernizmu opracował architekt Łukasz Wolski, a budowa rozpoczęła się w 1930r., lecz nie ukończono jej do wybuchu wojny. Kościół funkcjonował jako szpital powstańczy i schron.

Niedokończony kościół ucierpiał w wyniku działań wojennych, jednak przystąpiono do (od)budowy. Nową fasadę oraz dwie wieże zaprojektował Edgar Norwerth (który projektował również jeden z budynków FKW przy Cytadeli). Konsekracja miała miejsce 7 kwietnia 1963r. przez kardynała Wyszyńskiego. W maju 1980r. zamieszkał tu ks. Jerzy Popiełuszko, który przyniósł sławę parafii. Od 22 lutego 1982r. do 29 września 1984r. raz w miesiącu odprawiał mszę w intencji ojczyzny, które gromadziły nie tylko parafian, ale również mieszkańców Warszawy i obywateli całego kraju. 3 listopada 1984r. ks. Popiełuszko został zamordowany, a jego grób znajduje się na terenie ogrodu kościoła. Liczni pielgrzymi przybywający z kraju i świata zainspirowali parafię do utworzenia w 2004r. małego muzeum.

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Znajduje się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki. Wejście i wyjście schodami, bez jakichkolwiek ułatwień dla niepełnosprawnych/wózków. Ekspozycja została starannie przygotowana i krąży wokół osoby ks. Jerzego i czasów w których dane mu było żyć. Sale tematyczne poruszają (trochę dosłownie) tematy bliskie sercu księdza, aż do tragicznych wydarzeń. (Uwaga! Są wyświetlane zdjęcia ciała po wyłowieniu z rzeki).

Mam lekki dystans do spraw mocno martyrologicznych, ale staram się je poznawać, by nie zamykać się na nic. Jednak chodząc po muzeum miałam trochę wrażenie, jakby to było alternative spot.

Adres: ul. Hozjusza 2 (blisko pl. Wilsona)
Dojazd: metro Plac Wilsona; autobusy: 114, 116, 118, 122, 157, 181, 185, 205, 303; tramwaje: 6, 15.
Wstęp do muzeum jest co łaska.
Otwarte od poniedziałku do piątku 10-16, w soboty i niedzielę 10-17.
Na terenie muzeum nie można robić zdjęć (bezwzględnie).
W parku przed kościołem znajduje się plac zabaw, lepiej żeby dzieci tam zostały 😉
Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina.

Jeśli lubicie chodzić z dziećmi po muzeach (a jak nie lubicie, to polubcie, to super opcja na spędzenie czasu!) to zajrzyjcie do naszego działu o muzeach w Warszawie

Exit mobile version