Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Road Trip po Zachodniej Sycylii – praktyczny plan podróży cz. 2

 

Po całym dniu pracy nad innym portalem, kliknęłam “zatwierdź” o raz za dużo i cała moja praca zniknęła w internetowych otchłaniach.

Napisałam do panów pomocników z serwisu, z którego korzystam i teraz czekam, licząc na to, że za godzinkę czy dwie otrzymam stronkę w jej wcześniejszym, nienaruszonym stanie.

A w tym czasie, starając się odzyskać pogodę ducha, napiszę wam część drugą planu podróży samochodem po zachodniej Sycylii  (część pierwsza dostępna tutaj).

Pozwól, że Ci przerwę, bo może jedziesz do Trapani i na zachodnią Sycylię?

Napisałam przewodnik po tym wspaniałym sycylijskim regionie. W ciągu pięciu lat sprzedaży został bestsellerem i zebrał opinie najdokładniejszej publikacji po zachodniej części wyspy. Nie tylko po polsku!

Obecnie, z powodu epidemii COVID-19, jego papierowe wznowienie zostało wstrzymane, ale nowa uaktualniona wersja jest już do kupienia w wersji e-booka. Z powodu swojej surowej formy w specjalnej cenie!

Cały zysk ze sprzedaży będzie przeznaczony na druk przewodnika.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej! 

Dzień 4

Kontynuujemy wycieczkę po interiorze wyspy. Z Segesty jedziemy do Salemi – bardzo sycylijskiego, bardzo nieturystycznego miasteczka. Czy wiecie, że Salemi było pierwszą stolicą Włoch? Nie długo, bo przez kilka dni, ale jednak. W 1860 roku to tu Garibaldi zawiesił włoską flagę i ogłosił powstanie nowego państwa, które jakimś cudem utrzymuje się do dziś.

Biegniemy szybciutko na wzgórze. Dzisiaj będziemy mieli dzień ruin. W 1968 roku w okolicy miało miejsce trzęsienie ziemi. 100 tysięcy osób straciło dach nad głową. W Salemi widzimy ruiny katedry, która dziś bardziej przypomina monument na otwartym powietrzu, niż zadaszoną budowlę.

Obejdźmy sobie zamek, popatrzmy z góry na okolicę, a potem wejdźmy do muzeum, które jest dla mnie jednym z TOP… 20 prowincji Trapani. Muzeum Mafii! Rewelacyjna wystawa, która działa tak na emocjach, jak i intelekcie. W sumie nieduża, ale daje wiele potrzebnych informacji, które pozwolą nam zrozumieć działalność tej organizacji przestępczej. Działalność, która – nie zapominajmy – trwa.

–> zarezerwuj nocleg w okolicach Salemi

Jedziemy dalej. Ma być ruinowo, to i będzie. Pojedziemy teraz do Doliny Belice by tam zobaczyć ruiny zburzonych miast Gibelliny, Pogioreale i Salaparuty. Polecam je każdemu! Wbijają w ziemię.

Aha, to jest właśnie ten moment, gdy posiadania samochodu jest absolutnie niezbędne. Ciężko tu bowiem dotrzeć nawet autostopem (ruiny leżą poza nowymi, dziś używanymi drogami)

Wieczór spędźmy w może i brzydkiej, ale za to ciekawej Nowej Gibellinie. Miasto pełne, podarowanych ofiarom trzęsienia ziemi, dzieł sztuki jest największym na świecie muzeum na otwartym powietrzu. Warto połazić po tej surowej przestrzeni i pukając się w głowę wymyślać, co też autor miał na myśli.

Dzień 5

Zakładajcie na nogi buty trekingowe, smarujcie ramiona i noski kremem do opalania! Jedziemy do Selinuntu, dawnego, wspaniałego miasta Wielkiej Grecji. Będziemy oglądać ruiny starożytnej potęgi i zachwycać się, jak to miasto było położone (nad samym morzem).

Zaraz potem pojedziemy do Cave di Cusa by tam zobaczyć unikalny w skali światowej kamieniołom. Starożytni opuścili go jakby w środku pracy, zostawiając tu gotowe do przewiezienia kolumny i bloki kamienia. Przy okazji: kamieniołom graniczy z gajem oliwnym. Pamiętajmy, żeby gdzieś tutaj kupić oliwę z pierwszego tłoczenia. To tutejsza specjalność.

Brzegiem morza jedziemy na zachód, do miasta, które odkryłam w czasie tej wycieczki, a które jest moim zdaniem najciekawszym miastem prowincji. Mowa o Mazarze del Vallo łączącej ze sobą architekturę sycylijskiego baroku i arabskich akcentów. Wiecie co? Po prostu się stąd już dzisiaj nie ruszajmy. Spacerujmy poarabskimi uliczkami oblepionymi kafelkami, przysiądźmy na placu głównym z widokiem na katedrę, zamoczmy nogi w morzu oddalonym od centrum o jakieś 50 metrów, a na kolację zjedzmy tradycyjny kuskus z rybą. Będzie smakowicie.

–> zarezerwuj najtańszy nocleg w Mazarze del Vallo

Dzień 6

Jedziemy do Marsali. Pewnie po wczorajszych spacerach po Selinuncie jesteśmy wyczerpani, więc zasłużyliśmy na odpoczynek po marsalsku. Co to oznacza? Oczywiście wino, wino i jeszcze raz wino. Poszalejmy! Urokliwa Marsala zaprasza nas do enotek niemal na każdej ulicy. Jest tutaj kilka godnych odwiedzenia kantyn (polecam zwiedzanie Kantyny Florio, codziennie o 16) i wiele piwniczek. Ci którzy mają siłę, mogą odwiedzić starożytne miasto Lilibeum, ale nie jest to moim zdaniem punkt obowiązkowy. Nie muszę tłumaczyć, że po tej ilości wina, jaką wciągamy od rana, prowadzenie auta jest raczej niewskazane. Zostańmy. Wieczorem pewnie trafimy na jakiś koncert na starówce czy przedstawienie. Nudzić się nie będziemy.

–> zarezerwuj najtańszy nocleg w Marsali

Dzień 7

Ostatni. Z Marsali na lotnisko już tylko 20 km. Moglibyśmy wjechać na autostradę i dojechać tam w 10 minut. Mam jednak nadzieję, że nie rozleniwiliście się zanadto nad wczorajszym winem i macie siłę jeszcze trochę pozwiedzać. Bo na koniec zostały dwie perełki.

Pierwsza to wyspa Mozia – wyspa-muzeum, która dawniej była miastem mieszkających tu Fenicjan. Płyniemy na nim stateczkiem, a potem przez kilka godzin spacerujemy po fascynujących pozostałościach, po tej raczej nieznanej nam cywilizacji.

Ale to nie koniec. Na wyspę wypływamy z terenu, na którym leżą tutejsze saliny. Fantastyczne baseny, służące do osuszania soli, o których pisałam już tutaj. Woda mieni się wszystkimi odcieniami błękitu i różu, a na brzegach basenów stoją góry białego złota. Można tutaj tak siedzieć i siedzieć i siedzieć.

I tylko pamiętajcie, że o 19.00 macie samolot.

W ogóle to polecam tę wycieczkę przedłużyć o kolejne 3-4 dni. Oddać samochód i teraz wybrać się na Wyspy Egejskie, na które wypływają promy z Trapani. Moja faworytka to Marettimo. Ale o tym już kiedy indziej.

Jedziesz do Trapani i na zachodnią Sycylię? Napisałam przewodnik, który może Cię zainteresować. Chętnie pomogę też w znalezieniu noclegu. A może najpierw chcesz poczytać więcej o Sycylii? Tutaj znajdziesz listę artykułów, które napisałam na jej temat.

Exit mobile version