Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Trapani – zwiedzanie miasta i okolic

Do Trapani pierwszy raz pojechałam na wycieczkę w 2013 roku. Nie było to trudne.  Jeszcze tego samego roku tam wróciłam, by przez 2 miesiące pracować dla tamtejszego biura podróży. Rok później napisałam przewodnik po tej części wyspy, a później kilkukrotnie wracałam. Razem spędziłam tu ok. 100 dni i myślę, że mogę powiedzieć, że to jedno z najlepiej poznanych przeze mnie miejsc.

Znajdziesz tutaj: 

zobacz też: Największe atrakcje Palermo


Trapani – zwiedzanie miasta

Miasto Trapani dzieli się na zabytkową turystyczną część, oraz na nowe miasto. Oczywiście to w tej pierwszej znajduje się najwięcej atrakcji i to tutaj polecam znaleźć miejsce noclegowe i spędzać wolny czas.

Moje ulubione atrakcje Trapani to:

Mury miejskie w Trapani

Zawsze jak pokazywałam komuś Trapani, to przede wszystkim brałam go/ją na spacer po miejskich murach. To zdecydowanie najpiękniejsza i najbardziej malownicza część miasta. Mury miejskie zachowały się od północnej strony, a z promenady widać nowe miasto, górę z Erice i dalsze wybrzeże. Z kolei z lewej strony mijamy malownicze kamienice. Omijając bastion, obok którego znajduje się miejska plaża, dochodzimy do deptaku prowadzącego do wieży Torre de Ligny. Niech na waszą wyobraźnię zadziała fakt, że w tym miejscu nie tylko kończy się miasto Trapani. Tu kończy się Sycylia, a nawet Włochy!

Targ rybny w Trapani

Targ rybny w Trapani uznawany jest za najciekawsze codzienne wydarzenie miasta. Codziennie rano w tutejszym porcie miejscowi rybacy wystawiają swoje nocne zdobycze, a miejscowi przychodzą po ryby, tak jak w Polsce jeszcze czasem się chodzi do rzeźnika. Targ to wydarzenie towarzyskie. Przychodzą tu sycylijskie mammy, młode małżeństwa, właściciele restauracji. Rybacy z kolei zachowują się tak, jakby od dziesięcioleci nic się nie zmieniło. Na targu należy krzyczeć, nawoływać, częstować. Nie da się ukryć, że taki targ to wisienka na torcie dla etnografów.

Podobne targi odbywają się we wszystkich sycylijskich miastach. Słynie z nich szczególnie Katania (właśnie część rybna targu) i Palermo (tu się kupi dosłownie wszystko).

Procesja Misterium Pańskiego w Wielki Piątek w Trapani

W Trapani odbywa się być może najciekawsza we Włoszech procesja Wielkiego Piątku. Trwa aż 22 godziny! W tym czasie przygotowujący się przez cały rok mieszkańcy Trapani noszą po ulicach miasta figury odpowiadające postaciom uczestniczącym w Męce Pańskiej. Kobiety szyją stroje, mężczyźni ćwiczą chód. Wszystko po to, by w ten jeden dzień w roku całe miasto uczestniczyło w tym niezwykłym wydarzeniu.

Na co dzień figury znajdują się w kościele Chiesa del Purgatorio w centrum Trapani.

Pizza z Trapani, czyli najlepsza pizza na Sycylii

Trapańczycy lubią mawiać, że nawet mieszkańcy Palermo przyjeżdżają do nich na pizzę.

To prawda. Trapani często cieszy się opinią miasta z najlepszą pizzą na Sycylii, a nawet – o zgrozo – we Włoszech. Niesamowitą renomę ma szczególnie Pizzeria Calvino w centrum miasta, gdzie warto mieć wcześniejszą rezerwację, choć ja muszę przyznać, że w innych miejscach trapańska pizza smakowała mi równie mocno.

Pizza sycylijska jest grubsza od swojej neapolitańskiej koleżanki i często prostokątna. Kroi się je w malutkie kawałeczki, które są w sam raz na jeden gryz.

Kolekcja korala w Muzeum Regionalnym Agostina Pepoli

Jedną z typowych pamiątek przywożonych z zachodniej Sycylii są wyroby z korala.

Ja nie polecam. Dlaczego?

Po pierwsze, koralowców wokół Sycylii już nie ma. Niestety nie wytrzymały wzmożonej eksploatacji i niszczenia i dziś pozostają tylko wspomnieniem. Korale, jakie możecie dostać w sklepie pochodzą z innych regionów świata.

Po drugie, stoję na straży poglądu, że koralowce należy chronić, gdyż jest ich na świecie coraz mniej. Dlatego obserwacja – jak najbardziej. Ale nie kupowanie.

A na obserwację najlepiej wybrać się Muzeum Regionalnego Agostina Pepoli w Trapani. Muzeum znajduje się w nowej części miasta (zaraz przy kościoła z podobizną patronki miasta – warto przy okazji wejść) i można w nim zobaczyć przepiękną kolekcję wyrobów lokalnych rzemieślników. Bardzo polecam, bo to trochę tak, jak oglądać rzeźby z soli w Wieliczce czy biżuterię z bursztynu nad Bałtykiem.


Kup mój przewodnik po Trapani i zachodniej Sycylii

Kultowy przewodnik po Trapani i zachodniej Sycylii wraca do sprzedaży!

W nietypowej formie, bo w wersji surowej, wraca bestsellerowy przewodnik po Trapani i zachodniej Sycylii mojego autorstwa. Epidemia koronawirusa skutecznie wpłynęła na tryb wydawniczy. Wznowienie wersji papierowej i nowa szata graficzna, którą planowałam na kwiecień, nie doszły do skutku. Jednocześnie czytelnicy pytają o możliwość zakupu przewodnika, chociażby w formie pdf.

A skoro pytają, to po co ma leżeć „w szufladzie” i się kurzyć? Przedstawiam „Trapani i zachodnia Sycylia – przewodnik w wersji surowej”. Wersja tańsza, bez grafiki, ale w 100% merytoryczna! Zysk ze sprzedaży zostanie w całości poświęcony na wydrukowanie książki, byście mogli się cieszyć również przewodnikiem w papierze.

 

Przewodnik kupicie w mojej księgarni Duży pokój.


Trapani – plaże w mieście

Choć najpiękniejsze plaże w okolicy znajdują się poza granicami miasta, to Trapani oferuje kilka możliwości nadmorskiego odpoczynku.

Spiaggia delle Mura di Tramontana – mała, ale chyba najciekawsza plaża w Trapani. Znajduje się przy bastionie Conca na terenie starego miasta. Pod rozwagę zostawiam fakt, że dawniej mieścił się tu cmentarz żydowski.

Spiaggia Piazza Vittorio Emanuele – to bardzo często najwygodniejszy wybór dla turystów. Plaża znajduje się blisko centrum, a jednocześnie jest piaszczysta i dużo większa niż ta na starym mieście. Znajdują się tutaj bary, a wejście do morza jest łagodne. Jednak jest to najbrzydsza i najbrudniejsza plaża w mieście. Choć ja sama, mieszkając w pobliżu, najczęściej z niej korzystałam. Było to po prostu wygodne – do wody miałam 10 minut na piechotę.

By znaleźć czysty piasek polecam iść trochę dalej na…

Spiaggia di San Giuliano – mimo że miejska, posiada już swój karaibski klimat. Plaża jest czysta, szeroka, zejście do wody jest idealne dla dzieci.


Trapani – zwiedzanie okolic

Jeśli interesuje Cię zachodnia Sycylia i Trapani, to poniższe teksty uznasz za najbardziej przydatne do ogólnego zaplanowania wyjazdu. W dalszej kolejności przejdź do szczegółowych notek o danych miejscowościach i turystycznych miejscach. Pamiętaj też, że informacje o cenach na Sycylii czy plan wycieczki po całej wyspie, znajdziesz w dziale z artykułami o całej wyspie.

Teksty o miastach Prowincji Trapani

Przeczytaliście już informacje główne? Świetnie! Poniżej znajdziecie artykuły o poszczególnych miejscach prowincji. Moje ulubione miejsca znacie już z notki wyżej. Czas byście wybrali swoje!

Exit mobile version