Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Akwarium Gdyńskie – tajemnice podwodnego świata Bałtyku.

Najbardziej niesprawiedliwe co można powiedzieć o polskim morzu, to to, że nie ma tu nic do roboty poza leżeniem na plaży. Właściwie, to po przejściu połowy polskiego wybrzeża i odwiedzeniu wszystkich miejscowości województwa pomorskiego po kolei śmiem twierdzić, iż morze, choć piękne, jest najbardziej nudnym aspektem nadbałtyckich wakacji. Codziennie o świcie można ruszać w szeroką ofertę edukacyjno-kulturalną, by wieczorem wracać zanurzyć stopy w piasku przy promieniach zachodzącego słońca. Jeśli jesteś w okolicy Trójmiasta, to takich “obowiązkowych atrakcji jest dość sporo” – Hewelianum, Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Nauki Experyment to tylko część nowoczesnych, multimedialnych centrów naukowych. A przy nich stoją, te bardziej tradycyjne, analogowe placówki. Do takich właśnie należy Akwarium Gdyńskie.

Zobacz też: Gdańsk. Atrakcje na długi weekend

 

Stare, ale jare Akwarium Gdyńskie

To podwodny ogród zoologiczny działający w ramach Morskiego Instytutu Rybackiego. Dziś ten budynek nie jest imponujący, jednak w 1938 r., gdy został ukończony, nosił miano modernistycznej perełki. Zbiory to flora i fauna związana ze środowiskiem wodny i wodno-lądowym. Akwarium Gdyńskie działa od 1971 r., zostało tu przeniesione z Helu.

Akwarium Gdyńskie – opinie naszej trójki

Ekspozycja zgromadzona jest w siedmiu salach tematycznych, jest odrobinę archaiczna, ale szalenie bogata merytorycznie i w dzisiejszych cyfrowych czasach, uważam iż jest to nieoceniona wartość. To nie jest Oceanarium w Genewie, gdzie w szklanych tunelach pływają nam nad głowami rekiny. Jest tu mniej zamaszyście, jednak brak efekt wow wizualnego nadrabia intelektualnym. Jako muzealnika (którym jestem) cieszy mnie aspekt docenienia lokalnych walorów, mimo iż nie są tak spektakularne, jak te na świecie. Wspaniała jest ekspozycja o Zatoce Puckiej, szalenie bogatym podwodnym świecie z naszego podwórka. (Szczególnie) dzieci będzie to bardzo fascynować, bo jest obok. Nie jest jednak całkiem biednie. Podziwiać możemy ryby, gady, płazy i bezkręgowce.

Wspaniała jest wystawa na samym szczycie, gdzie podziwiać można mapę z całym podwodnym asortymentem geologicznym Bałtyku.

Akwarium Gdyńskie – ceny i godziny otwarcia

Akwarium Gdyńskie znajduje się w al. Jana Pawła II 1, na molo, tuż przy obijających się o burtę falach wzburzonego Bałtyku. Jest rześko i wietrznie. Idealne miejsce na początek nadmorskiej przygody.

Bardzo dobrze się zwiedza z przewodnikiem elektronicznym w wersji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Otwarte jest codziennie, od 10 do 17. Więc jeśli zachód słońca spod kopuły, to w sezonie zimowym.

Bilet normalny kosztuje 32 zł, a ulgowy 22 zł. Poza sezonem jest kilka złotych taniej

Zobacz też:

Exit mobile version