Prognozy pogody przewidywały twardo pełne zachmurzenie bez deszczu. Tymczasem rano obudziły mnie walące o okna krople rzęsistej listopadowej ulewy. A teraz. Wyobraźcie sobie najpiękniejszą, pełną słońca, złotą jesień w Polsce. I jak myślicie, jak było, gdy wysiedliśmy z pociągu w Toruniu? Oczywiście, że opcja druga wygrała! Więc również oczywiste były nasze plany. Z pogodą nie będziemy igrać. Skansen w Toruniu! Mały, ale klimatyczny. Ja w ogóle mam do tej placówki wiele serca, bo gdy studiowałam muzealnictwo w Krakowie, tutorował mi profesor Święch, niegdyś bardzo z tym muzeum związany.
Zobacz też: Toruń: atrakcje dla dzieci, które wypełnią kilka dni
Skansen etnograficzny w Toruniu.
Niewielka ekspozycja to cztery zagrody i kilkanaście pojedynczych zabytków architektury drewnianej. Jest kurna chata z drugiej połowy XIX wieku, wiatrak-koźlak uruchamiany w każdym miesiącu, by mechanizm prawidłowo działał. Jest też małe menonickie lapidarium przeniesione z terenów Dolnej Wisły. Menonici, sprowadzeni na tereny Prus Wschodnich z Holandii w połowie XVI wieku, byli specjalistami w zakresie prac melioracyjnych, budowali groble i wały przeciwpowodziowe.
Park etnograficzny urządzony jest bardzo schludnie, jednak niestety ktoś wpadł na pomysł wybrukowania go kostką b., co razi. Zagrody nie są zrekonstruowane w tradycyjną rzędówkę, nie ma tu zwierząt gospodarskich. Jest to jednak zrozumiałe o tyle, że nie wszystko można zrobić na małej działce w centrum miasta. Ekspozycja daje jednak piękny wgląd w życie przeszłości.
Skansen w Toruniu znajduje się przy muzeum etnograficznym, w którym najistotniejszymi zbiorami są te dotyczące pływaków, czyli domków wodnych, w których mieszkały całe rodziny. Wodniacy zatrudnieni byli w rybołówstwie, w stoczniach lub w żegludze. To piękny hołd Wiśle, dającej wielu ludziom pracę, więc życie.
Skansen w Toruniu ma swoją filię w Kaszczurku, gdzie zwiedzić można zagrodę rodziny rybacki-rolniczej oraz obiekty związane z pracą rybaków i wodniaków. Jest on jednak dostępny jedynie w sezonie letnim.
Jeśli lubisz skanseny to może zainteresuje Cię skansen ziemi łowickiej lub skansen w Lublinie?
Skansen w Toruniu adres.
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej znajduje się przy Wałach gen. Sikorskiego 19 w centrum Torunia.
godziny otwarcia skansenu w Toruniu:
- od 1.10 do 14.04 od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-16, w weekend od 10.
- od 15.04 do 30.06 wtorek, czwartek 9-17, środa, piątek 9-16, sobota, niedziela 10-18.
- od 1.07 do 30.09 wtorek, czwartek, sobota, niedziela 10-18, środa, piątek 9-16.
Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina. Podczas pobytu w Toruniu spaliśmy w hotelu Copernicus.
Dzięki za przeczytanie artykułu!
Mam na imię Agnieszka i od 8 lat prowadzę blog i opowiadam wam o świecie. Napisałam 4 przewodniki turystyczne i ponad 500 artykułów podróżniczych. Większość z nich przeczytacie na tym blogu. Zapraszam do dalszej lektury. Na górze macie menu, a tam wszystkie teksty 🙂