Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Skansen w Toruniu – nieoczywista atrakcja miasta

Prognozy pogody przewidywały twardo pełne zachmurzenie bez deszczu. Tymczasem rano obudziły mnie walące o okna krople rzęsistej listopadowej ulewy. A teraz. Wyobraźcie sobie najpiękniejszą, pełną słońca, złotą jesień w Polsce. I jak myślicie, jak było, gdy wysiedliśmy z pociągu w Toruniu?  Oczywiście, że opcja druga wygrała! Więc również oczywiste były nasze plany. Z pogodą nie będziemy igrać. Skansen w Toruniu! Mały, ale klimatyczny. Ja w ogóle mam do tej placówki wiele serca, bo gdy studiowałam muzealnictwo w Krakowie, tutorował mi profesor Święch, niegdyś bardzo z tym muzeum związany.

Zobacz też: Toruń: atrakcje dla dzieci, które wypełnią kilka dni

Skansen etnograficzny w Toruniu.

Niewielka ekspozycja to cztery zagrody i kilkanaście pojedynczych zabytków architektury drewnianej. Jest kurna chata z drugiej połowy XIX wieku, wiatrak-koźlak uruchamiany w każdym miesiącu, by mechanizm prawidłowo działał. Jest też małe menonickie lapidarium przeniesione z terenów Dolnej Wisły. Menonici, sprowadzeni na tereny Prus Wschodnich z Holandii w połowie XVI wieku, byli specjalistami w zakresie prac melioracyjnych, budowali groble i wały przeciwpowodziowe.

Park etnograficzny urządzony jest bardzo schludnie, jednak niestety ktoś wpadł na pomysł wybrukowania go kostką b., co razi. Zagrody nie są zrekonstruowane w tradycyjną rzędówkę, nie ma tu zwierząt gospodarskich. Jest to jednak zrozumiałe o tyle, że nie wszystko można zrobić na małej działce w centrum miasta. Ekspozycja daje jednak piękny wgląd w życie przeszłości.

Skansen w Toruniu znajduje się przy muzeum etnograficznym, w którym najistotniejszymi zbiorami są te dotyczące pływaków, czyli domków wodnych, w których mieszkały całe rodziny. Wodniacy zatrudnieni byli w rybołówstwie, w stoczniach lub w żegludze. To piękny hołd Wiśle, dającej wielu ludziom pracę, więc życie.

Skansen w Toruniu ma swoją filię w Kaszczurku, gdzie zwiedzić można zagrodę rodziny rybacki-rolniczej oraz obiekty związane z pracą rybaków i wodniaków. Jest on jednak dostępny jedynie w sezonie letnim.

Jeśli lubisz skanseny to może zainteresuje Cię skansen ziemi łowickiej lub skansen w Lublinie?

Skansen w Toruniu adres.

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej znajduje się przy Wałach gen. Sikorskiego 19 w centrum Torunia.

godziny otwarcia skansenu w Toruniu:

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina. Podczas pobytu w Toruniu spaliśmy w hotelu Copernicus.

Exit mobile version