Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Lublin: atrakcje dla dzieci na weekend

Noszące znamiona niesamowitości, ma miasto z maleńką, uroczą, tradycyjną starówką i wręcz ogromną architektoniczną spuścizną brutalistyczną w innych dzielnicach. Weekend w Lublinie to zdecydowanie mało, ale na pewno jest idealnym wyborem na atrakcje z dziećmi. Oferta kulturalna, edukacyjna, rozrywkowa oraz jedzeniowa doskonale się miksuje. Przedstawię Wam atrakcje dla dzieci w Lublinie! W artykule:

Zobacz też: Kazimierz Dolny: atrakcje na weekend

Lublin: atrakcje dla dzieci

Doskonałą opcją jeśli chcecie zwiedzić miasto i mieć zniżki w restauracjach i hotelach jest Karta Turysty. Można ją nabyć w Informacji Turystycznej na Starym Mieście, którą musicie odwiedzić, bo jest to najlepszy punkt startowy do Lublina. Mnóstwo tu folderów, informacji i pamiątek. A teraz w drogę!

Regionalne Muzeum Cebularza

Żywe muzea to wspaniała zabawa dla dzieci. Miejsca gdzie można dotknąć, zrobić i doświadczyć, najbardziej zapadają w pamięć dzieciom. Podobnie jak w Poznaniu i Toruniu, Lublin ma tą wspaniałą atrakcję. Pan Cebularz to był punkt, na który potworki czekały najbardziej. Wszystko jest na zasadzie przedstawienia, a widownia jest jego częścią. Przechodzimy przez cały proces przygotowywania cebularza, tradycyjnego lubelskiego wypieku. Przy okazji poznajemy miejskie legendy i historię.

Do Muzeum Cebularza trzeba się umawiać telefonicznie. Numer: 690-199-160, lub mailowo: muzeumcebularza@gmail.com

Bilety: dzieci do 3 lat bezpłatnie, potem: 14/16 zł, rodzinny: 12 zł.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. Mieszczący się na obrzeżach miasta skansen to doskonałe miejsce spacerowe i edukacyjne.

Muzeum Wsi Lubelskiej podzielone jest na regionalne sektory – Wyżyna Lubelska, Miasteczko, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, Roztocze, Zespół Dworski. Część ekspozycji jest dopiero w przygotowaniu, w części są już gotowe zagrody. Po całości można spacerować. Centrum edukacyjnym skansen w Lublinie ma w typowym miasteczku prowincjonalnym Europy środkowej. Organizowane są tu warsztaty, pokazy, przedstawienia. Szalenie interesujące są zakłady rzemieślnicze. Spacery po krzywym bruku, wizyta u fryzjera, czy w dawnym barze robi na dzieciakach olbrzymie wrażenie.

Dojazd autobusami: nr 18, 20, 30, 37.

Bilety: 16 zł – bilet normalny, 9 zł – bilet ulgowy (dla dzieci do lat 7 wstęp wolny), 30 zł – bilet rodzinny.

Osobny artykuł o skansenie w Lublinie tutaj.

Lubelska Trasa Podziemna i Piwnica Pod Fortuną

Lublin jest fascynujący pod ziemią. Piwnice Starego Miasta pełne są przejść, korytarzy i pomieszczeń skrywających fascynujące historie. Trasa nie jest przystosowana dla wózków, i jest tam stale niska temperatura, więc w lato miejcie przynajmniej bluzy. My odwiedziliśmy Lublin zimą, w tygodniu, i niestety nie rezerwowaliśmy wcześniej atrakcji, więc udało się ogarnąć jedynie Piwnicę Pod Fortuną. Wspaniała przewodniczka opowiedziała w sposób przystępny dla dzieci wspaniałą historię malowideł.

Browar Perła

Podziemia Browaru Perła w Lublinie doskonale opowiadają historię produkcji złotego trunku oraz rodzinnej firmy, która przetrwała szereg dziejowych zawirowań.

W dwudziestu pomieszczaniach, w których jeszcze niedawno produkowano trunki, zorganizowana jest ciekawa edukacyjna ekspozycja. Poznamy nie tylko proces produkcji, ale przede wszystkim opowiedziana nam zostanie historia marki Perła. Znanej w całym kraju z „eksportów” ale szalenie bogatsza lokalnie.

Obecnie Perła – Browary Lubelskie to jeden z największych producentów regionalnego piwa w Polsce. Zakład produkcyjny znajduje się na Kunickiego, na Bernardyńskiej działa muzeum, apartamenty i znakomita restauracja „Perłowa Pijalnia Piwa”. Wszystko co w Centrum jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Trasa ma masę sensorycznych atrakcji, w restauracji są fenomenalne pierogi z twarogiem i kaszą gryczaną.

Zamek w Lublinie i Donżon

Wzgórze zamkowe króluje nad Lublinem, a piękny kamienny most prowadzi ze Starego Miasta do pięknego dziś muzeum. Historia zamku sięga XIV wieku kiedy powstał najstarszy obiekt, przepiękna kaplica Trójcy Świętej ozdobiona bizantyjsko-ruskimi malowidłami. Wspaniałą atrakcją jest Donżon – masywna wieża, z której rozpościera się ujmujący widok na miasto. Zamek jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego – ekspozycja dotyczy lokalnej archeologii, polskiego malarstwa, oraz przekrojowego nowożytnego. Jest uzbrojenie oraz numizmaty. Właśnie odbywa się generalny remont, po którym z pewnością zaprze nam dechy. Będzie nowocześnie i multimedialnie, i z pewnością dzieci były priorytetem przy planowaniu.

Zamek w Lublinie ma szeroką ofertę edukacyjną, również doraźną, dla weekendowych odwiedzających.

Centrum Kultury w Lublinie

Kawałek od centrum miasta, więc spacer może się odrobinę dłużyć, ale bardzo warto! Ta jedna z nowocześniejszych instytucji kultury jest całkiem świeżą sprawą. Centrum zostało wybudowane w późnobarokowym kompleksie barokowym sióstr Wizytek. Dzieje się tu milion atrakcji muzycznych, teatralnych, edukacyjnych. Są wystawy czasowe, spotkania podróżnicze, przestrzeń jest ogromna i bardzo zróżnicowana.

Gdzie spać w Lublinie

My na weekend w Lublinie spaliśmy w Apartamenty Browar Perła, i jest wybór cudowny! Blisko Starego Miasta, bardzo wygodne mieszkania, w podwórzu genialna restauracja.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina. Gdybyście szukali atrakcji wokół Lublina tu znajdziecie teksty o atrakcjach Lubelszczyzny.

Exit mobile version