Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Segesta po grecku

Segesta

Segesta to jeden z piękniejszych parków archeologicznych na Sycylii. Jej zwiedzanie jest stałym punktem programu wielu wycieczek po wyspie. Posłuchajcie historii tego urokliwego miejsca i dowiedzcie się czy warto zobaczyć Segestę.

Archimedes wyskoczył z wanny. Nagi wybiegł z łazienki krzycząc na cały głos Heureka! Heureka! Poddani patrzyli na niego z politowaniem. No tak, facet nigdy nie był zbyt normalny.
Właśnie wtedy odkrył prawo określające siłę wyporu, zwane po dziś dzień prawem Archimedesa.
Tę legendę zna każdy. Archimedes – grecki filozof, fizyk, naukowiec. W tamtych czasach uczony zajmował się wszystkim. No właśnie. Ale czy wiecie, że ten słynny Grek urodził się i umarł na Sycylii? Konkretnie w Syrakuzach.

Tak, Sycylia długo była częścią Grecji. Pozostałości jej kultury porozrzucane są po całej wyspie. Znajdują się również w najbliższej okolicy Trapani. I są… majestatyczne.

Pewnego, trochę bardziej – jak na sycylijskie warunki – pochmurnego dnia wybraliśmy się z przyjaciółmi do Segesty, starożytnego miasta oddalonego od Trapani o zaledwie 30 kilometrów. Rejon archeologiczny to wspaniała świątynia dorycka i położone nieco dalej miasto z przyjemnym amfiteatrem. No ale jednak to PRZEDE WSZYSTKIM świątynia.

Gdy docieraliśmy na miejsce zatkało mnie. Kurcze byłam kilka tygodni w Grecji, byłam na Wybrzeżu Egejskim w Turcji, przejechałam sporą część Włoch. Ale tak pięknie prezentująca się świątynia zdarza się naprawdę rzadko.

 Szukasz sprawdzonego noclegu? Ta agroturystyka w niedalekim Castellammare jest bajkowa! Kliknij i sprawdź! 

Widać ją już z daleka. Prezentuje się doskonale na tle zielonego krajobrazu tutejszych gór i wzniesień. Została wzniesiona w V wieku przed naszą erą. Dwa tysiące sześćset lat temu! A wygląda, jakby była dopiero co odrestaurowana. Przejrzałam informacje w przewodniku, poczytałam tablice informacyjne: nic. Świątynia nigdy nie była poddana poważniejszej odnowie. Jest dokładnie taka, jak ją wybudowano. Ma 36 pięknie zachowanych doryckich kolumn, dwa tympanony i, co dowiedziałam się z umieszczonych tu informacji, pozostałości po budowie. Świątynia nigdy nie została ukończona, nigdy nie zdołała pełnić funkcji religijnych. Nigdy nie miała dachu! Przedziwne, biorąc pod uwagę, że zaraz obok znajdowało się miasto.

Jak powstała Segesta? Odpowiedź znajdziemy u Wergiliusza (cudownie jest stąpać po ziemiach opisanych w Eneidzie):
Z boskiego rodu Acest cię gości, praw świadom,
Dardańczyk: jego wezwij, jego ufaj radom.
Zdaj mu tych, co na statkach się zmieścić nie mogą,
I tych, którzy przed żmudną wzdrygają się drogą, .
Wątłych starców, żeglugą pomęczone baby:
Tych wszystkich, w których siły albo duch jest słaby i
Wybierz, niech na tej ziemi gród mają, znużeni
Miasto niech, za twą zgodą, Acestą się mieni!” 

Trojańczyk je założył (według legendy), przez wiele lat miasto zamieszkiwali Elymowie i Grecy, z przewagą tych pierwszych. Wreszcie zostało podbite przez Kartagińczyków, Rzymian, a w końcu zostało splądrowane przez Wandali. Jakim cudem ocalili świątynię?

No właśnie, cudem chyba.

Miejscowi mówią, że w pobliżu Segesty mieści się inne, równie wspaniałe starożytne miasto. Z tym że jeszcze jest pod ziemią, jeszcze nie odkryte. Może następnym razem warto wziąć ze sobą łopatkę? 😉

Jedziesz do Trapani i na zachodnią Sycylię? Napisałam przewodnik, który może Cię zainteresować. A może najpierw chcesz poczytać więcej o Sycylii? Tutaj znajdziesz listę artykułów, które napisałam na jej temat.

Exit mobile version