Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Gdzie jechać w 2015 roku? POLSKA

Na blogu pojawiły się już 3 notki, które podpowiadają, gdzie można wyjechać w 2015 roku. Pisałam o miastach, które zrobią się coraz modniejsze, o państwach i o parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Została mi ostatnia lista, przez niektórych z was najbardziej wyczekiwana – lista miejsc, które w tym roku należy odwiedzić w Polsce. Powstaje ona w fajnym momencie. Nie dalej niż wczoraj znalazłam w internecie listę 10 miast ,w których Polacy najczęściej szukają noclegów. Są to Warszawa, Zakopane, Kraków, Wrocław, Karpacz, Gdańsk, Wisła, Poznań, Białka Tatrzańska i Sopot. Postanowiłam wszystkie z nich usunąć z listy propozycji blogerów. Wszak nie o to chodzi by po raz enty oglądać smoka wawelskiego i by potykać się o innych turystów na zakopiańskich Krupówkach. Blogerzy powinni odkrywać dla nas nowe, fantastyczne miejsca, które są trochę spoza utartych szlaków. I o nich będzie na tej liście.

 

Metoda: przejrzałam kilkadziesiąt polskich blogów podróżniczych i spisałam, jakie miejsca blogerzy odwiedzili w 2014 roku. Posługiwałam się głównie notkami podsumowującymi ubiegły rok. Blogerów, którzy nie robią takich podsumowań, poprosiłam by wysłali mi w prywatnej wiadomości ich listę odwiedzonych miejsc. Wyszło, co następuje.

 

1. Kaszuby

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez blogerów regionów w tym roku były Kaszuby. Okolica na temat której wymądrzać się nie potrafię – jako rodzona Wielkopolanka jeździłam raczej na północny zachód Polski i do tej pory nigdy nie byłam na Helu, nie wspominając o Kartuzach czy Kościerzynie. A jednak dzięki blogerom ten region coraz bardziej mnie kręci. Przeczytam 5 słówek tutaj, 5 tam i się nakręcam.

Jak kiedyś się w końcu zdecyduję, to nie mam wątpliwości – będę czytać blog Ruszaj w drogę. Kasia i Maciej to najwięksi specjaliści od Kaszub. Bardzo polecam! 

–> znajdź nocleg na Kaszubach

 

2. Kotlina Kłodzka

Tam w tym roku wybrałam się też ja. Tylko na weekend, ale było warto. Kotlina Kłodzka to znakomite uzdrowiska, wspaniałe Góry Stołowe, lubiany przeze mnie Masyw Śnieżnika, a w końcu przepiękne miasteczko Kłodzko ze słynną twierdzą. Twierdzy się spodziewałam – już w niej kiedyś byłam. To co mnie zaskoczyło to urok starego miasta, podziemne korytarze i kanały wodne. Jeśli tam jeszcze nie byliście, to się wybierzcie. Jeśli byliście to… odświeżcie wspomnienia 🙂

O Kłodzku i okolicach przeczytacie u mnie. Zapraszam!

–> Znajdź najtańszy nocleg w Kotlinie Kłodzkiej

 

3. Wielka Pętla Wielkopolski

Wielkopolska w tym roku się zmobilizowała i zorganizowała piękną akcję promocyjną jej wodnych skarbów. Obserwowałam ją ze szczególną radością – wszak z Wielkopolski jestem. Wielka Pętla Wielkopolski to szlak żeglugi, który ma niemal 700 km. Powiem wam, że jako dziecko przyzwyczaiłam się do tego, że jak chcę popływać w jeziorze, to w obrębie 10 km mam ich kilka, do wyboru. Zdziwiłam się, gdy odkryłam, że w wielu regionach Polski jest inaczej. Cóż, tak ta nasza Wielkopolska rozpieszcza.

O Wielkiej Pętli Wielkopolski trochę w tym roku napisała Ewa z bloga Rusz w podróż. Znajdziecie u niej praktyczne informacje o okolicy.

–> znajdź najtańsze noclegi w Wielkopolsce

 

4. Toruń

Kto nie lubi Torunia? Miasto jak ze średniowiecznych legend, z duchem Kopernika unoszącym się w powietrzu, rozległą Wisłą i przepełnione pysznymi pierniczkami. Niezwykłe mury, wieże, barbakan, a także… muzeum podróżnicze. Byłam tam pewnie ponad 10 lat temu, ale w mojej pamięci Toruń pozostaje miastem genialnym, do którego koniecznie trzeba wrócić.

Atrakcje dla dzieci w Toruniu znajdziecie tutaj.

–> znajdź najtańszy nocleg w Toruniu

 

5. Lanckorona

Jeśli czytacie bloga regularnie, to wiecie, że od jakiegoś czasu mieszkam w Krakowie. Nie oznacza to jednak, że znam jego okolice. A chodzą za mną. Chodzi za mną polecana mi przez wszystkich Lanckorona – rewelacyjna drewniana wioska średniowieczna, którą upodobali sobie artyści. Jestem pewna, że niedługo się tu wybiorę. A że Lanckorona mieści się 6 km od Kalwarii Zebrzydowskiej, to połączę te dwa miejsca ze sobą. Nie mogę się doczekać

Tymczasem czytam kolejne relacje stąd i zachwycam się zdjęciami. Zobaczycie je np. u Kasi na blogu Kanoklik. Polecam! 

–> Znajdź nocleg w okolicy Lanckorony

6. Puszcza Białowieska

To kolejne miejsce, które udało mi się w zeszłym roku odwiedzić. Jechałam z końca Polski wiele godzin, po to by znaleźć się w kompletnej dziczy. Tam oczywiście szarpnęłam się na przewodnika i odwiedziłam Białowieski Park Narodowy. To miejsce, do którego każdy Polak powinien choć raz w życiu pojechać. Żubra co prawda nie widziałam, ale za to saren, zajęcy i dzików co niemiara.

Zanim jeszcze wyjechałam, przeglądałam blogi. Między innymi Tropimy. Zajrzyjcie do nich też.

–> Znajdź najtańszy nocleg w Białowieży i okolicach

 

7. Bieszczady

Bieszczady, Bieszczady, Bieszczady. Jak ostatnio rozmawiałam ze znajomymi blogerami, to padło hasło „a kto nie lubi Bieszczad”. No właśnie. One zaczarowują. Było się w nich raz, drugi, trzeci, a i tak chce się wracać. Mimo że znowu mówimy o miejscu, które dla wielu jest końcem Polski.

Na Facebooku jest grupa „Pierdolę wszystko. Jadę w Bieszczady”.No tak. Jak chcemy się uspokoić i odgrodzić od kłopotów, to chyba tam.

W Bieszczadach jest zakochana Natalia z bloga Biegun Wschodni. Pisze o nich często i z uczuciem. Poczytajcie

–> Zarezerwuj nocleg w Bieszczadach

8. Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to kolejne – po Lanckoronie – miasteczko niedaleko Krakowa, do którego mnie ciągnie. Znana jest przede wszystkim z niezwykłego drewnianego kościoła, który razem z innymi kościołami w okolicy 1) jest na liście UNESCO 2) na trasie świetnego szlaku architektury drewnianej. Tutejszy Kościół św. Leonarda często uważany jest za najpiękniejszy w Małopolsce.

O Lipnicy czytałam w tym roku u Marcina i Ani z bloga Gdziewyjechac.pl. Przeczytajcie i wy.

–> Zarezerwuj nocleg w okolicy Lipnicy Murowanej

9. Beskid Żywiecki

Byłam tu kilka razy. I będę ponownie. Przez Beskid Żywiecki przebiega bowiem Główny Szlak Beskidzki, który w tym roku planuję przejść. Proponuję, byście tu przyjechali i się spotkamy :). A jak już będziecie, to oprócz wejścia na Babią Górę, Pilsko czy Sokolicę, odwiedźcie Żywiec. Wykąpcie się w Jeziorze Żywieckim, wejdźcie do zamku i odwiedźcie tutejszy browar. Brzmi jak miły wypad, co nie?

W Beskidzie Żywieckim był Pan Szpak przy okazji zdobywania Korony Gór Polskich – najwyższych szczytów w kraju. Jego relacje przeczytacie tutaj

–> Zarezerwuj nocleg w Beskidzie Żywieckim

 

10. Cieszyn

I w końcu na ostatnim miejscu naszej listu znalazł się Cieszyn, który w tym roku będzie hitem, a w kolejnym będzie już hitem hitów. Dlaczego? Tutaj bowiem odbędzie się w tym roku zjazd polskich blogerów podróżniczych. Wyobrażam więc sobie, że za pół roku na każdym blogu znajdziecie wzmiankę o Cieszynie.

Miasteczko znajduje się na granicy polsko-czeskiej i jest kolejnym miejscem, które zachwyca swoim urokiem. Trochę mi się kojarzy z wspomnianym wyżej Kłodzkiem, ale nie wiem czy skojarzenie jest słuszne – wszak w Cieszynie mnie jeszcze nie było.

Cieszyn uwielbia Kamila z bloga Kami & the Rest of the World. Jej tekst o nim znajdziecie tutaj. Jej jest też załączone niżej zdjęcie.

–> Zarezerwuj najtańszy nocleg w Cieszynie

  

I co? Wybieracie się w któreś z tych miejsc? Ja planuję Cieszyn, Beskid Żywiecki, Bieszczady, a być może też Lanckoronę i Lipnicę Murowaną. Całkiem sporo – wpisuję się w trendy 😀

A jako, że to już koniec serii, to zapytam: podobała wam się? Chcecie powtórki za rok?

 

Podobał ci się ten tekst? Możesz zrobić dwie rzeczy. Pod tym linkiem znajdziesz inne teksty o Polsce, które Cię mogą zainspirować do wyjazdu. A jeśli nie chcesz przegapić tych nowych, to dołącz do mnie na Facebooku. Prócz notek dzielę się tam ciekawymi zdjęciami, znalezionymi w sieci tekstami, a czasem organizuję konkursy. Zapraszam!

Wszystkie zdjęcia, oprócz Kłodzka, Cieszyna i Puszczy Białowieskiej, wzięłam z profilu MSZ Polski z Flickra. Polecam galerię naszego ministerstwa – bardzo na tak.

Exit mobile version