Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Ceny w Kazachstanie – ile wydaliśmy na miesięczną podróż

Jechaliśmy do Kazachstanu trochę w ciemno. Nie bardzo wiedzieliśmy, jak mamy się przygotować finansowo na ten wyjazd. Nie mieliśmy pojęcia jakie są ceny w Kazachstanie, jak działa komunikacja publiczna, ile kosztują pensjonaty i kwatery, ile nocy spędzimy w namiocie, a ile razy pozwolimy sobie na lepszy hotel. Wreszcie nie wiedzieliśmy, ile kosztuje waluta kazachska czyli tenge.

Jedziesz do Kazachstanu? Na bank masz pytania! Zadaj je na grupie na Facebooku, którą prowadzi Piotr. Tam znajdziesz samych znawców!

Ile kosztuje tenge?

-Jakim cudem? To ostatnie już byście wiedzieć mogli, prawda?

Otóż nie było to takie łatwe. Tenge w czasie naszego wyjazdu do Kazachstanu przechodziło kryzys i duże wahania. Jak wiecie w listopadzie 2014 roku, na skutek sankcji rosyjski rubel spotkało załamanie. Tenge, które zawsze było od rubla zależne, prawdopodobnie czekało to samo. Jednak prezydent Kazachstanu starał się je ratować i wyłożył duże środki finansowe na zachowanie silnej pozycji tenge (180 KZT = 1 USD).

Minął niecały rok, by rząd stwierdził, że podtrzymywanie pozycji tenge nie ma sensu. Jest sztuczne i naraża kraj na bardzo duże, nieopłacalne koszty. 19 sierpnia zdecydowano się przestać „dofinansowywać” tenge i puścić je swoim torem. Niemal z dnia na dzień dolar zrobił się o 50 tenge droższy. Gdy przyjechaliśmy do Kazachstanu wynosił 240 KZT. Po dwóch tygodniach dobił do 290 KZT! Jednak w dzień naszego wyjazdu wynosił już z powrotem 260 KZT.

Wyobrażacie sobie takie wahania? W przeciągu miesiąca waluta skoczyła o 1/3 w dół. To tak jakbyśmy dzisiaj kupili euro za 4,20 zł, a za chwilę za 5,60 zł.

Dla nas, jako turystów, było to marzenie. Wymieniając 100 dolarów zamiast 18 000 tenge mieliśmy 28 000. Można powiedzieć, że nam się poszczęściło.

Sprawdź naszą trasę po Kazachstanie. Opisałam w niej dzień po dniu, by wam było łatwiej. Klik!

Ile kosztował nasz wyjazd do Kazachstanu?

Razem 24-dniowy wyjazd do Kazachstanu wyniósł 5060 zł za dwie osoby czyli 2530 zł za osobę! Tak, dobrze czytacie. 2500 zł za ponad trzy tygodnie na dalekim, egzotycznym wschodzie! Za wielką przygodę, którą będziemy wspominali przez lata. Pozwolę sobie spytać, ile zapłaciliście za wasze tygodniowe wakacje nad Bałtykiem? A ile za All Inclusive w Egipcie?

Nieprzekonani? Zajrzyjcie na moją osobistą listę 10 największych atrakcji Kazachstanu. Klik! 

Ceny w Kazachstanie

w chwili pisania postu 260 KZT to 1 USD. 1 PLN to 70 KZT

Transport

 

Atrakcje turystyczne

 

Noclegi (dla dwóch osób)

 

Podstawowe wydatki

Gastronomia

 

Zakupy jedzenia

 

Inne

 

Jedziecie do Kazachstanu? Zajrzyjcie na inne posty o tym kraju. Napisałam już ich kilka ;). A jeśli jesteście ciekawi moich podróży, to dołączcie do czytelników bloga na Facebooku. Inspirujemy się, pokazujemy zdjęcia, robimy relację na żywo. Jest super!

Exit mobile version