Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

5 miast w Veneto, które was zachwycą

Veneto. Co zobaczyć w okolicach Wenecji?

Podróżowanie po Włoszech jest banalnie proste. Każde miasteczko właściwie zachwyca, a wszystko jest praktycznie skomunikowane gęstymi sieciami kolejowymi. Nie jestem w stanie policzyć, ile razy byłam w Italii, i tylko raz był to roadtrip, a tak – polegałam na trenitalia. Przez pół roku mieszkałam w Padwie, miałam więc szansę na dość dokładne eksplorowanie terenu. Wybrałam dla Was 5 miast w Veneto, które warto zobaczyć. Wszystkie są łatwo osiągalne pociągiem, bazą może być którekolwiek z nich. Ja osobiście wybrałabym się tam wcale nie upalnym latem, a raczej wczesną wiosną lub późną jesienią.

W artykule:

Zobacz też:  Kup spersonalizowany plan wycieczki do Włoch! 

Wenecja. Najpiękniejsze miasto Veneto

Oczywiście. Wenecja jest doskonała, ale mało praktyczna jako baza. Nie ma tu sklepów spożywczych, w knajpach jest drogo. Trzeba wiedzieć jak się poruszać i kiedy odwiedzić, by nie utonąć, wcale nie w kanale, tylko w morzu turystów. Polecam, by wybrać się tu na jednodniową wycieczkę. Momentami wielkich tłumów są wakacje, Biennale sztuki i karnawał. Z turystycznych must-see jest bazylika św. Marka, Akademia, most Rialto. Ja bym dorzuciła dzielnicę żydowską i campo Margherita.

Padwa. Piękna sąsiadka Wenecji

Doskonała na bazę. Sama w sobie ma też do zaoferowania bardzo dużo. Klasyki Giotta, tradycyjne Stare Miasto, piękne Prato della Valle. Mini przewodnik po Padwie napisałam tu. Do Padwy można na spokojnie przyjeżdżać bez jedzenia w plecaku. Jest tu wiele restauracji z rozsądnymi cenami i liczne bary z przekąskami.

Padwa opisana jest tutaj.

Vicenza. Niedoceniane miasto Veneto

Miasto do którego wracałam wielokrotnie z przyjemnością. Nie jest zbyt popularne wśród turystów, więc można poczuć totalną włoską normalność życia codziennego. Koniecznie zarezerwujcie czas popołudniu na wycieczkę do Villa Rotonda. Jest to uczta dla wiele zmysłów.

Vicenza jest też opisana na blogu tutaj.

Werona. Miasto Romea i Julii

Wbrew pozorom nie balkon Julii jest największą atrakcją miasta, a Muzeum Castevecchio i rzymska arena. Dobrze jest też wejść na wieżę i ogarnąć okolicę z wysokości.

Artykuł o Weronie znajdziesz tutaj.

Książki o Weronie i Włoszech

Jeśli tak jak ja cenisz sobie książki o miejscu, do którego jedziesz, to mam dla Ciebie kilka propozycji. Niestety o samej Weronie w Polsce nie znajdziemy wiele. Możesz przeczytać Romeo i Julię lub Dwaj panowie z Werony Szekspira, ale pamiętaj, że ten nigdy w Weronie nie był. Niezrównaną pozycją i dziś już klasyką są Obrazy Włoch Muratowa. W Polsce wyszła część poświęcona Mediolanowi i Weronie, ale niestety – nakład jest już dawno wyprzedany.

Chciałam Ci za to zaproponować inne książki o Włoszech, które możesz zabrać na wyjazd. Wszystkie dostaniesz w prowadzonej przeze mnie księgarni Duży pokój. Robiąc w niej zakupy czynisz podwójne dobro – po pierwsze, robisz sobie wspaniały prezent, a po drugie w ten prosty sposób możesz docenić moją pracę i pozwolić mi dalej tworzyć blog i przewodniki.

Chioggia. Spokój nad morzem

Zwrot w stronę morza. Chioggia to portowe miasteczko na samym południu Laguny Weneckiej. Poprzecinana kanałami z bardzo malowniczymi kutrami. Turystów tu prawie wcale nie ma. A szkoda, bo kościoły dają radę i klimat miejsca jest miły. Część nadmorska – Sottomarina, jest bardziej plażowa.

5 miast w Veneto, jak się poruszać?

Bez względu na to jakie miejsce wybierzemy jako bazę do wszystkich miast da się sprawnie dojechać pociągiem. Wybierajcie Reggionale, są tańsze, choć jeżdżą odrobinę wolniej. Bilety kolejowe we Włoszech kupuje się w kasach lub automatach, należy je skasować na stacjach.


Artykuł ukazał się początkowo na blogu Podróżująca rodzina.

Exit mobile version