Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Bari w Apulii: przewodnik dla początkujących

Wielu z was pyta mnie o Bari. Tylko w przeciągu ostatniego tygodnia trzy osoby zapytały czy znam dobre miejsce noclegowe, oraz jakie atrakcje stolicy Apulii trzeba koniecznie zobaczyć. Nie chciałam pisać tego tekstu. Nie chciałam reklamować Bari jakoś specjalnie, bo – powiedzmy sobie szczerze – jeśli jedziecie do Apulii, to spędźcie swój czas na apulijskim wybrzeżu lub w małych miasteczkach. Urządźcie sobie wycieczkę samochodową, jak ta, którą zrobiłam ja. Nie siedźcie w Bari!

Ale jednocześnie mailuję z wami i mówicie mi, że Apulię zwiedzicie może kiedy indziej. Teraz tylko kupiliście bilet na weekend i zwyczajnie chcecie go spędzić w ciepłym włoskim mieście. Chcecie zrobić sobie tutaj city break, posiedzieć w knajpach, pochodzić po sklepach, zobaczyć atrakcje Bari i popatrzeć nad morze.

I nie chcecie robić tego po raz kolejny w Mediolanie, Bolonii, Rzymie czy Neapolu, bo tam już byliście. Teraz chcecie Bari.

Myślałam o tym przez moment. Moim współtowarzyszkom miasto się nie podobało. Były przerażone brudnym, zakorkowanym miastem, gdzie pierwszeństwo na drodze ma zawsze odważniejszy.

Ale ja Bari polubiłam. Jest dla mnie jednym z tych dzikich nieokiełznanych miast południa, podobnych do Palermo. W Bari panuje nieład – fakt. Ale jest to nieład pasjonujący. Jego starówka jest jakby niezagospodarowana – ciągle nieturystyczna, bez oczywistych atrakcji. Pełna stoisk targowych i ciasnych uliczek, po których biegają dzieciaki. Główny plac tętni życiem. Mieści się na nim kilkanaście restauracji – od tych luksusowych, po street foody. A na zakupy mieszkańcy Bari chodzą do nowego centrum, które od starówki oddziela majestatyczna.

Przygotowałam dla was krótki przewodnik, w którym pomogę wam przygotować się do zwiedzania Bari. Miłego pobytu.

Jak dojechać z lotniska do Bari

Zaczynamy tam, gdzie postawimy swoje pierwsze kroki w Apulii. Na lotnisku. Na miejscu oczywiście możecie wypożyczyć samochód (jeśli planujecie wycieczkę po większej części Apulii) lub wykupić przejazd pociągiem do centrum. Lotnisko ma znakomite połączenie z głównym dworcem kolejowym w mieście. Pociągi kursują co kilkanaście minut. Przejazd trwa 17 minut i kosztuje 5 euro.
Jeśli jesteście zainteresowani prywatnym transportem bezpośrednio pod hotel czy pensjonat, to zarezerwujecie go tutaj.

Gdzie spać w Bari?

Przychodzą mi do głowy trzy lokalizacje, które moglibyście rozważyć pod swój nocleg (po kliknięciu w link przejdziecie do strony rezerwacyjnej).

Okolice dworca kolejowego – wybierzcie je, jeśli Bari jest dla was miejscem przesiadkowym i zaraz po noclegu wybieracie się w dalszą podróż pociągiem.

Bari Vecchia (stare miasto) – to opcja najbardziej nastrojowa. Będziecie spać na położonej na półwyspie niewielkiej starówce Bari. Wokół będą knajpki, a także główne zabytki miasta. W dzień znajdziecie tu głównie turystów

Borgo Murattiamo (nowe miasto)– to w rzeczywistości nowe centrum Bari. Tu mieści się najwięcej sklepów, a za dnia tętni życie. Tu również znajduje się najwięcej miejsc noclegowych i bywają one tańsze niż na starówce. Wybierzcie, jeśli planujecie zakupy, lub szukacie tańszej opcji.

Plażowanie – jeśli przyjechaliście do Apulii głównie z powodu pięknych plaż, wówczas nie zawracajcie sobie głowy Bari. Od razu po przyjeździe do centrum zmieńcie pociąg i pojedźcie dalej do Polignano a Mare lub Monopoli.

 

Zwiedzanie Bari, czyli atrakcje, które trzeba zobaczyć

 1. Stare miasto (Bari Vecchio)
  Przede wszystkim odwiedzając Bari należy skierować swoje kroki do Bari Vecchio, czyli starego miasta. Wieczorem może nam się wydać trochę straszne – ciemne, wąskie uliczki, sprawiają, że nie wiemy, co się czai tuż za rogiem. Za dnia jednak tętnią życiem. Na ciasnych placykach mieszczą się kościoły i kawiarnie,a wewnątrz uliczek porozstawiane są targi.
 2. Mury miejskie

  Stare miasto od morza odgraniczają mury miejskie, dziś – niczym w dobrze wielu nam znanym Trapani – będące świetnym miejscem na spacer.

 3. Bazylika św. Mikołaja (San Nicola) w Bari

  Ta masywna bazylika jest jednym z najlepszych przykładów romanizmu w Apulii, z którego region ten jest dobrze znany. Podobne kościoły znajdują się w wielu pobliskich miastach, między innymi w Barlettcie, Molfettcie czy – najwspanialszy przykład – w Trani. Tradycja mówi, że właśnie w tutaj został pochowany św. Mikołaj, którego grób znajduje się w miejscu ołtarza. Bazylika jest niezwykle ważnym miejscem tak dla katolików, jak i dla prawosławnych.
  Kościół św. Mikołaja jest szczególnie ciekawy dla Polaków. Tutaj została pochowana Bona Sforza, żona Zygmunta Starego.

 4. Katedra San Sabito

  To drugi kościół, do którego należy się udać w Bari, trochę mniej ciekawy z powodu pochowanych tu osób, ale za to piękniejszy architektonicznie. Tak na zewnątrz, jak i wewnątrz podziwiamy wspaniałe figury, rozetę i orientalizujące ornamenty.

 5. Zamek Svevo (Castello Svevo)
  Na zachód od starego miasta znajduje się największy zabytek Bari – Castello Svevo. Zamek pochodzi z czasów normandzkich – tak! Mieszkańcy dalekiej północy swego czasu podbili tak Apulię, jak i Sycylię i wybudowali na ich ziemiach liczne zamki obronne. Za czasów renesansu, zamek tętnił życiem, a na dworze przebywali najwięksi artyści, poeci i filozofowie Europy. Tutaj właśnie wychowała się Bona Sforza. Dziś mieści się tutaj muzeum.
 6. Piazza Mercantile
  Zachęcam, byście wybrali się tutaj wieczorem – wtedy bowiem Piazza Mercantile najbardziej tętni życiem. Jest to miejsce, gdzie znajduje się najwięcej restauracji i pubów. Lokalni i – tych jest tu mniej – turyści spotykają się tutaj na kolację czy apperitivo. Ci którzy nie idą do restauracji, siadają na schodach pod romańską kolumną i rozmawiają do późna w nocy. Tutaj znajduje się również dobrze wyposażona informacja turystyczna, w której zbierzecie materiały o Bari i całej Apulii (bo niestety przewodnika po Apulii po polsku jeszcze się nie doczekaliśmy).
 7. Corso Vittorio Emanuele i Corso Cavour

  Stare miasto oddziela od nowego centrum szeroka aleja Corso Vittorio Emanuele. Tak przy niej, jak i przy Corso Cavour znajdują się najbardziej okazałe budynki secesyjne. Jeśli jesteście wrażliwi na ten styl, przespacerujcie się po alejach i zwróćcie uwagę na co piękniejsze budowle z pałacem Mincussi i teatrem Petruzzelli na czele. Teatr należy do największych teatrów we Włoszech (największy prywatny). Na Corso Emanuele znajduje się również znakomity przykład gotyku weneckiego – pałac Fizzeratti.

 8. Borgo Murattiamo

  Nowe centrum Bari. Tutaj prawdopodobnie mieszkacie i tutaj wybierzecie się też na zakupy. Okolica nie należy do najpiękniejszych, ale na pewno tętni życiem i daje obraz prawdziwego, nieturystycznego Bari. Większość sklepów i secesyjnych kawiarni znajdziecie przy Via Sparano da Bari.

 9. Targ rybny na Molo San Nicola w Bari

  To niewielkie miejsce znowu przypomina mi Sycylię i teoretycznie chaotyczne targi rybne. Na molo znajduje się kilka stanowisk, przy których rybacy sprzedają ryby i owoce morza. Oczywiście żadna blondyna nie przejdzie tamtędy bez usłyszenia gwizdów i okrzyków „bella!”. Na końcu molo znajduje się malutki bar, w którym rybacy grają w karty. Z jednej strony dziwi, że stolica regionu nie zadbała o elegancką halę rybną, ale z drugiej – byłoby to zabicie klimatu.

 10. Spacer nadbrzeżem i plaże w Bari

  Wreszcie to co z pewnością interesuje większość z was – morze i plażowanie. Od Molo San Nicola idziemy wybrzeżem tak, by morze mieć po swojej lewej stronie. Promenada Lungomare di Crolanza ciągnie się aż po dwie miejskie plaże, oddalone ok. 15 minut pieszego marszu od centrum. Tutaj spragnieni morza mogą zażyć kąpieli, choć oczywiście polecam wyjechać poza miasto i wykąpać się w jednej z uroczych zatok, których wiele znajdziemy nawet 10 km na południe od Bari

Zainteresowany Apulią? Zerknij też na najpiękniejsze zdjęcia, które zrobiłam w jej granicach. Klik!

Gdzie jechać na wycieczkę z Bari

Być może przyjeżdżacie do Bari na weekend, ale chcecie wybrać się na wycieczkę poza miasto i zobaczyć ułamek apulijskiej prowincji? Nic łatwiejszego! Bari jest świetną bazą wypadową i wcale nie musicie mieć samochodu, by wynajmując pokój w stolicy zobaczyć ładny kawałek regionu.

Przede wszystkim wybierzcie się na południe i odwiedźcie dwa śliczne miasteczka – Polignano a Mare i trochę większe Monopoli. Do obu dojedziecie pociągiem. Więcej napisałam o nich tutaj.

Blisko z Bari do również urokliwego, choć posiadającego zupełnie inną atmosferę, Trani, z jedną z najpiękniejszych romańskich katedr we Włoszech.

Jeśli wybieracie się do Alberobello, tam również dotrzecie pociągiem. Na dworcu głównym szukajcie znaków Ferrovie Sud-Est, skąd odjeżdżają pociągi do Alberobello. Taki przejazd zajmuje 90 minut i kosztuje ok. 5 euro. Rozkład jazdy znajdziecie tutaj.

I w końcu Matera. Magiczne miasto wyrwane z innego świata i moje ulubione miejsce w południowych Włoszech. Tutaj też dojedziecie z Bari pociągiem. A więcej o samej Materze przeczytacie w osobnym tekście

Książki o Apulii

Jeśli tak jak ja uwielbiasz czytać o rejonie, do którego jedziesz, polecam Ci kilka pozycji o Bari i Apulii. Większość z nich możesz kupić w mojej księgarni z literaturą o Włoszech – Duży pokój.

 • D. Czaja – Gdzieś dalej, gdzie indziej; podróżnicze eseje po Apulii – głównie o kulturze, historii i niezwykłych zabytkach
 • P. Muratow – Obrazy Włoch. Sycylia i Apulia; obecnie niedostępna na rynku, ale to klasyka. Zresztą śladami tej pozycji jechał Czaja
 • C. Harrison – Miłość w Apulii; lżejsza pozycja o regionie. Momentami super śmieszna. Szukajcie w bibliotekach i antykwariatach!
 • Kryminały Gianrico Carofiglio – toczą się właśnie w Bari
 • A o kuchni Apulii przeczytacie w niezrównanej pozycji “Sekrety włoskiej kuchni“. Tu znajdziecie cały rozdział poświęcony Apulii

Jedziesz do Apulii? Poczytaj też inne teksty, które napisałam o tym regionieA jeśli podobał Ci się ten tekst i pomógł Ci w przygotowaniu wyjazdu, to możesz mi podziękować i kupić mi wirtualną kawę. Dzięki niej będę pisać jeszcze więcej!

Exit mobile version