Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Filmy i seriale o Włoszech, które obejrzysz na HBO GO

Powiedzmy sobie szczerze. Siedzimy w domach, nasze wyjazdy zostały przełożone, snujemy się z kąta w kąt i co najwyżej czytamy o kolejnych żniwach koronawirusa.

Biii, błąd!

Wielu z moich znajomych uznało, że ten czas to znakomity moment na samorozwój. Czytają książki, oglądają wartościowe filmy i seriale, zapisują się na kursy i szkolenia. Sama od kilku dni uczestniczę w wykładach o literaturze światowej prowadzonych przez profesorów z Harvardu. 

A ja myślę, że to też czas na marzenia i plany. Bo właśnie teraz bez wyrzutów sumienia, że zaniedbujemy przyjaciół i pracę, możemy marzyć o podróżach. Nie możemy jechać do Włoch, ale możemy o nich czytać. Błądzić palcem po mapie, a w głowie układać plan wyjazdu, który odbędzie się, gdy to wszystko wróci do normy. I nie chcę być źle zrozumiana – oczywiście to też czas mobilizacji, dbania (telefonicznie, jeśli inaczej się nie da) o starszych bliskich i współczucia. Jednak musimy zachować zdrowy balans. I marzyć o tym, że będzie lepiej.

Dlatego w najbliższych tygodniach będę publikować wam ściągawki na temat filmów, seriali, literatury i kursów o Włoszech.

Seriale o Włoszech na HBO GO

Zaczynamy od filmu! Przejrzałam dla was ofertę HBO GO i wybrałam najciekawsze propozycje o Włoszech lub włoskich twórców. Przed tytułem każdego filmu czy serialu wpisuję nazwę miejscowości lub regionu, w którym się rozgrywa. Podróżujmy po świecie na ekranie kina! A jak to wszystko się skończy i pojedziemy to Włoch, to będziemy lepiej przygotowani niż kiedykolwiek przedtem!

 

  1. Młody papież, reż. P. Sorrentino

akcja w: Watykan i Rzym

Młody papież to jeden z najlepszych seriali, jakie widziałam w ostatnich latach. Papieżem zostaje nieoczywisty Amerykanin – Lenny Belardo (Jude Low). Z jednej strony jest głębokim konserwatystą, zwolennikiem przywrócenia liturgii po łacinie, z drugiej jak na papieża jest bardzo młody i nie wyobraża sobie dnia bez Cherry Coke. W rządzeniu pomaga mu kardynał Voiello, genialny strateg, który ma fantazje seksualne związane z figurką Wenus z Willendorfu. Serial prócz znakomitej nieoczywistej fabuły ma też fantastyczną ścieżkę dźwiękową i sceny tańca. Daję mu 10/10!

2. Nowy papież, reż. P. Sorrentino

akcja w: Watykan, Rzym i Wenecja

Krytycy się spierają czy jest to drugi sezon Młodego papieża czy osobny serial. Ja skłaniam się do pierwszej opcji. Spotykamy znanych już bohaterów, jednak Lenny Belardo – czyli papież – jest w śpiączce. Na tron jakubowy wstępuje jego następca – Jan Paweł III (grany przez Johna Malkovicha). Tu jeszcze bardziej na plan pierwszy wysuwa się muzyka, taniec i erotyka. Jest też podjętych wiele tematów, z którymi mierzy się Kościół: rola zakonnic, pedofilia, zagrożenie terroryzmem, homoseksualne małżeństwa czy majątek księży.
Znakomite sceny w Kaplicy Sykstyńskiej, Muzeach Watykańskich i na ulicach Wenecji. Ja jednak pozostaję fanką Młodego papieża. Nowego lubię, ale nie kocham.

3. Genialna przyjaciółka, reż. S. Costanzo

akcja w: Neapol

Serial na podstawie bestsellerowej powieści autorstwa E. Ferrante. Opowiada historię przyjaźni dwóch dziewczynek – później kobiet – które zamieszkują biedną dzielnicę Neapolu. Ich przyjaźń nie jest cukierkowa. Wręcz przeciwnie: jest słodko-gorzka. W zachowaniu bohaterek i bohaterów niejednokrotnie widać oznaki patologicznej osobowości. Życie dziewczynek nie jest zresztą usłane różami. Dorastają w slumsach, gdzie na ulicy liczy się siła mięśni – niezależnie od tego czy jesteś dziewczyną czy chłopakiem.
Książka została międzynarodowym bestsellerem – jedną z najlepiej sprzedawanych włoskich powieści ostatnich lat, a czytelnicy toczą boje, kim tak naprawdę jest jej autorka (lub autor).
Warto dodać, że film nie był kręcony na ulicach Neapolu, ale w całości w studiu filmowym.

4. Gomorra, reż. M. Garrome

akcja w: Neapol

Włączyłam pierwszy odcinek, by wiedzieć o co chodzi i móc wam o nim napisać. To było sześć odcinków temu ;).
Serial Gomorra pochłonął mnie bez końca i już wiem, że to właśnie z nim spędzę najbliższe tygodnie kwarantanny. Rzecz oczywiście jest zainspirowany słynną książką Gomorra Roberto Saviano. Opowiada o bossach i najbliższych współpracownikach neapolitańskiej mafii. Serial jest mocny i okrutny. Przeszłam już przez sceny morderstwa (niemal) gołymi rękami czy częstowania podwładnego własnymi szczynami.
Pokazuje Neapol taki, jakim go kojarzę – brudny, pełen blokowisk, opuszczonych hal, a jednocześnie – z widokiem na Wezuwiusz i morze.

5. Zero Zero Zero, reż. S. Sollima

akcja: Kalabria

Zostajemy w temacie mafii i narkotyków, ale w zupełnie innej otoczce. Zamiast tłocznego miasta, serial rozpoczyna się romantycznymi scenami w górach wśród skał. Ja od razu miałam mocne skojarzenie z mafijnymi legendami o mafiozach-bohaterach, ukrywających się po jaskiniach.
W przeciwieństwie do Gomorry, w serialu mowa już konkretnie o branży opartej na kokainie – są tu też sceny z Ameryki, skąd ma ona trafić do Włoch. Podobnie jak Gomorra, Zero, zero, zero również oparty jest na książce Roberto Saviano. Tylko w tym przypadku jest to miniserial. Prócz Włoch akcja się toczy w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Afryce.

6. Rzym, wielu reżyserów

akcja: Rzym

Tym razem nie mówimy o czasach współczesnych, a cofamy się do starożytności. Rzym opowiada historię przełomu Republiki Rzymskiej i Cesarstwa Rzymskiego. Serial – choć snuje fikcyjną opowieść o rzymskich legionistach – opowiada o historycznych wydarzeniach i przede wszystkim jest ceniony za odwzorowanie rzymskiego życia codziennego, zwyczajów czy mody. Prawie w całości był kręcony w rzymskim studio filmowym, jednak scenografia uznawana jest za wzorową i dokładnie odzwierciedla rzymskie wille i ulice.

Filmy o Włoszech na HBO GO

7. Szczęśliwy Lazzaro

akcja: Sycylia

Tym razem chcę wam powiedzieć nie o serialu, a o filmie, którego zresztą jeszcze nie widziałam, ale w najbliższych dniach zamierzam to nadrobić. Szczęśliwy Lazzaro to tragikomedia przedstawiająca archetypową postać „dobrego głupca”. Film spotkał się ze znakomitą recepcją, podczas festiwalu w Wenecji otrzymał Złotą Palmę za najlepszy scenariusz.
Na zdjęciach piękne krajobrazy włoskiej wsi. Jednak wcale nie sycylijskiej. Mimo że akcja filmu toczy się na Sycylii, zdjęcia były kręcone w Lacjum, Mediolanie i Turynie.

8. Romeo i Julia, reż. F. Zeffirelli

akcja: Werona i Mantua

Na koniec klasyka. Akcja rozgrywa się oczywiście w Weronie i Mantui. Mimo że Szekspir nigdy we Włoszech nie był – nie mógł więc wiernie odwzorować jej ulic i atmosfery, to dramat jest głównym powodem turystycznej sławy Werony.
Proponowana przez HBO GO ekranizacja jest bardzo klasyczna – tak w treści, jak i w latach (film jest z 1968 roku). Sama jestem fanką wersji z Leonardem DiCaprio, jednak jeśli lubicie klasyczne podejście do tematu, lub przerabiacie dramat z dzieckiem, to wiecie, gdzie szukać pomocy wizualnych.

Na blogu znajdziecie też artykuł o najlepszych książkach o Włoszech oraz o najlepszych książkach o Włoszech dla dzieci. Zapraszam 🙂 

A jeśli podobał Ci się ten tekst i pomógł Ci w przygotowaniu wyjazdu, to możesz mi podziękować i kupić mi wirtualną kawę. Dzięki niej będę pisać jeszcze więcej!

 

Exit mobile version