- Padwa. Zwiedzanie i główne atrakcje
- Uniwersytet w Padwie
- Alternatywne zwiedzanie Padwy
Padwa. Włochy
- Uniwersytet w Padwie powstał w 1222r. jest jednym z najstarszych w Europie. Studiowali tu m.in. Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik. Ponieważ Uniwersytet Padewski wciąż jest uczelnią bardzo popularną, w mieście dzieje się mnóstwo ciekawych imprez, festiwali i spotkań. Warto przed przyjazdem zorientować się w ich rozkładzie.
- Liczne kanały w Padwie są wybudowane specjalnie dla celów komercyjnych, by łodzie z Wenecji mogły wpływać do samego centrum miasta.
- W Padwie płaca się wykupić kartę turysty, która upoważnia do zwiedzenia większości kościołów, wszystkich muzeów i obejmuje również przejazdy komunikacją miejską. 16 euro za 48 godzin lub 21 euro za 72 godziny.
- Podobnie jak w całych Włoszech kawa wypita przy barze jest znacznie tańsza od tej przy stoliku.
Padwa. Atrakcje i zwiedzanie
Padwa. place, które warto zobaczyć
Padwa. Bazyliki i kościoły
Obserwatorium w Padwie. La specola.
Wyjątkowym miejscem jest, odrobinę oddalone od ścisłego centrum, obserwatorium astronomiczne La specola. Wieżę więzienną (bo taką pełniła pierwotnie funkcję) wybudowano w IXw., a od 1761r. pełni funkcję obserwatorium- naukowego ośrodka badawczego uniwersytetu. Jeśli wybierzemy dojście Riviera Tiso da Camposampiero miniemy pomnik wystawiony przez mieszkańców dla wybitnego Padewczyka, architekta Andrei Palladio.
Uniwersytet w Padwie
Po centrum Padwy rozproszone są budynki Uniwersytetu, a studenci obecni są wszędzie. Jeśli zauważycie, iż właśnie ktoś jest oblewany farbą, obrzucany ciastem, przebrany, rozebrany lub kompletnie pijany, a do tego ma na głowie wieniec laurowy, to znaczy, że trafiliście na imprezę! Ktoś właśnie jest laureato, czyli szczęśliwie obronił pracę (licencjacką bądź magisterską).
Padwa alternatywna
Książki o Veneto i Włoszech
Jeśli tak jak ja cenisz sobie książki o miejscu, do którego jedziesz, to mam dla Ciebie kilka propozycji. Niestety o samej Padwie w Polsce nie znajdziemy wiele. Niezrównaną pozycją i dziś już klasyką są Obrazy Włoch Muratowa. W Polsce wyszła część poświęcona Florencji i innym miastom (w tym Padwie), ale niestety – nakład jest już dawno wyprzedany.
Chciałam Ci za to zaproponować inne książki o Włoszech, które możesz zabrać na wyjazd. Wszystkie dostaniesz w prowadzonej przeze mnie księgarni Duży pokój. Robiąc w niej zakupy czynisz podwójne dobro – po pierwsze, robisz sobie wspaniały prezent, a po drugie w ten prosty sposób możesz docenić moją pracę i pozwolić mi dalej tworzyć blog i przewodniki.
- Frances Mayes i Ondine Cohane – Pod słońcem Italii; nietypowy przewodnik po Włoszech autorki “Pod słońcem Toskanii”. Posiada rozdział o Wenecji Euganejskiej i Weronie
- Elena Kostioukovitch – Sekrety włoskiej kuchni; najlepsza książka o włoskiej kuchni, jaką znam. Również posiada rozdział o Wenecji Euganejskiej i Weronie
- Maciej A. Brzozowski – Włosi. Życie to teatr; kultowe eseje o Włochach
- Monika Utnik-Strugała – Mamma mia. Włochy dla dociekliwych; to świetna pozycja dla dzieci. Jest rozdział o Weronie
- Paweł Muratow – Włochy. Książka do pisania; a notatki możecie robić w tym przepięknym notesie
Jeśli jedziesz do Padwy, zajrzyj też do innych miast w okolicy. Na blogu teksty o Wenecji, Vicenzie, Weronie czy Bolonii.
Artykuł ukazał się początkowo na blogu Podróżująca rodzina.
Magdalena Dziadosz, mama Saszy i Idy. W teorii archeolożka śródziemnomorska i muzealniczka, skrzętnie wykorzystująca wiedzę zdobytą na studiach w swojej pisarskiej pasji. W praktyce właścicielka firmy zajmującej się komunikacją i PR-em. Dużo pisze na różne tematy. Uwielbia podróże, najbardziej te blisko natury: długodystansowe spacery oraz wycieczki górskie. Ale doceni też wieczór na szpilkach w wiedeńskiej operze.
Co myślisz?