Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="5505"]

O blogu

Cześć! Jesteś nowym czytelnikiem/czytelniczką bloga? Super! A mówię super bez hipokryzji, bo cieszę się z każdego z was. Znajdziesz tu prawie 500 artykułów podróżniczych, więc postanowiłam Ci ułatwić nawigację i stworzyć mini ściągawkę o blogu.

Blog podróżniczy Zależna w podróży powstał osiem lat temu z pasji do podróży i pisania (wow! To ci odkrycie, co nie?). Początkowo był tylko dziennikiem z wycieczki, ale od jakiegoś czasu skupiam się na nim na dwóch stylach pisania: tekstach praktycznych, bo wiem, że to ich szukacie i potrzebujecie oraz tekstach reporterskich, w które staram się wkładać więcej swojego stylu i przekazywać ciekawostki, i istotne dla mnie informacje. Teksty praktyczne mają oczywiście dużo większe powodzenie, ale teksty reporterskie są lepsze. Zapewniam was!

Untitled design (7)

Na sam początek

–>Dlaczego adres bloga to zaleznawpodrozy.pl, a moja marka to Zależna w podróży? Odpowiedź w tym poście.

–>10 najchętniej czytanych tekstów na blogu i 5 tych nieczytanych, ale przeze mnie szczególnie lubianych, znajdziecie tutaj. To taka “zależna w pigułce“. 

Untitled design (6)

O jakich miejscach piszę?

Specjalizuję się w kilku krajach, o których na blogu znajdziecie najwięcej informacji. Przede wszystkim Włochy (ok. 150 tekstów). Potem państwa Bliskiego Wschodu, których jestem wielką fanką (Izrael, Oman, Gruzja) i bardziej lub mniej górskie kraje Europy (Słowacja, Słowenia). Dużo napisałam o tym nieoczywistym kraju, jakim jest Kazachstan i o bardzo przeze mnie lubianej Wielkiej Brytanii. Oczywiście bardzo ważnym tematem jest Polska. Uwielbiam ją odkrywać i ciągle mi głupio, że nie znam jej wystarczająco dobrze. Co jeszcze? W górnym menu znajdziecie wszystkie kraje, o których na blogu napisałam. Pobuszujcie.

Jeśli nie znajdziecie tego, czego szukacie, a wiecie z innych tekstów, że odwiedziłam ten kraj/region, to napiszcie do mnie maila. Jeśli będę mogła, pomogę.

Untitled design (3)

Struktura tekstów na blogu

Jestem wielbicielką Slow Travel i pod ten styl podróżowania piszę blogowe teksty. Co to znaczy? Nie zachęcam do podróżowania przez dwa tygodnie po Włoszech. Raczej namawiam, byście spędzili te dwa tygodnie tylko w jednym regionie, by lepiej go poznać. Postawiłam na blogu na schemat: piszę listę top 10 atrakcji (przykład o Sycylii), a potem do tych atrakcji piszę osobne notki, byście mogli zaplanować wycieczkę od ogółu do szczegółu. W tekstach znajdziecie mini recenzje miejsc, w których spałam i wycieczek, jakie wykupiłam na miejscu. Mam nadzieję, że taki schemat będzie dla was czytelny.

Untitled design (4)

Turystyka odpowiedzialna

Kilkanaście lat podróżowania nauczyło mnie, że turystyka to paskudnie egoistyczna sprawa. Przez nasze podróże niszczymy planetę i lokalne kultury. Większość osób chce tylko brać, nie dając nic w zamian. Nie chce się kształcić, a tylko pić na plaży, względnie zrobić sobie zdjęcie z Mona Lisą. Jestem przeciwniczką takiego podejścia do turystyki. Turystyka jest dlatego piękna, bo otwiera oczy na inne kultury. Uczy obcować z naturą. Poszerza horyzonty. Dlatego na blogu znajdziecie wiele tekstów o miejscach niepopularnych, a szalenie ciekawych. Znajdziecie osobną kategorię tekstów dla mnie szczególnie ważnych. W końcu znajdziecie lokalne kultury, smaki i wsparcie prywatnych osób, które robią na świecie coś lepszego. Bardzo was zachęcam do klikania w teksty właśnie wtedy, gdy nazwa miejsca wam mówi niewiele. Wtedy są one najciekawsze. Są ukrytymi perłami, które udało mi się znaleźć i o których postanowiłam napisać mimo tego, że mam pewność iż niewiele osób o nich przeczyta.

Untitled design (5)

Mój styl życia to moja praca

Ile podróżuję? Odkąd ponad dwa lata temu zostałam matką, podróżuję trochę mniej niz wcześniej. Jednak nadal jest to ponad 50 dni w roku. Do tego, gdy pogoda dopisuje, wyjeżdżamy prawie na każdy weekend. Lubię wracać do odwiedzonych już wcześniej miejsc i zaglądać w nich pod każdy kamień, szukać ścieżki, której wcześniej nie znalazłam. Gdyby moja druga połówka chciała, chętnie w podróży spędzałabym cały czas.

Hola hola, a co z pracą, spytacie? Cóż, dość szybko pisanie podróżnicze zmieniło się w moje źródło dochodu i dziś blog, który czytacie, to nie tylko hobby – to moja praca idealna. Codziennie rano budzę się i siadam do pisania, obróbki zdjęć, moderowania kanałów społecznościowych, przede wszystkim Facebooka i Instagrama. Na wszystkich znajdziecie mnie, jako @zaleznawpodrozy. W związku z tym, jeśli jesteście związani z biznesem turystycznym, to zapraszam was do współpracy. Oprócz tego z doskoku pomagam rodzinnej firmie sprzedającej meble na wymiar w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem. Jeśli szukacie szafy, regału czy kuchni, zapraszam na stronę. 

Untitled design (8)

Nagrody i wyróżnienia

Blog doczekał się wielu wyróżnień. W 2020 roku zostałam nominowana do Travelerów w kategorii “podróżnik online”. Dwukrotnie brałam udział w Turystycznych mistrzostwach blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną, gdzie dostałam się do finałowej szesnastki. Reprezentowałam w nich Województwo Wielkopolskie. Trzykrotnie osiągnęłam wysokie miejsce w rankingu najlepiej widocznych blogów w wyszukiwarce Google. To bez wątpienia największy, najbardziej obiektywny ranking blogów. Wielokrotnie byłam też wyróżniana w innych rankingach

Pisanie poza blogiem

Wydałam 2 przewodniki turystyczne, z których jeden możecie nabyć na blogu. Jest to przewodnik po Trapani i zachodniej Sycylii. Drugi to przewodnik po Berlinie, wydany przez wydawnictwo Pascal. Mimo że wydanie i grafika tego drugiego są lepsze, to zapewniam, że to w przewodnik o Trapani włożyłam więcej serca i rozumu i to z nim polecam zwiedzać moją ukochaną wyspę. 

Swoich wspomnień, powieści czy esejów jeszcze nie wydałam. Ale wszystkie one siedzą mi w głowie i być może rok 2016 będzie tym przełomowym. Trzymajcie za mnie kciuki!

To co? Zapraszam! Czytajcie, sybskrubujcie mnie w czytnikach RSS, dołączajcie do moich Social Mediów: Facebook, Instagram. Szukajcie mnie pod @zaleznawpodrozy. A jak się bardzo polubimy, to chodźmy na piwo. Mieszkam w Lesznie, ale bywam wszędzie. I może nie jestem najbardziej towarzyską osobą na świecie, ale jak się zaprzyjaźnię, to już na zabój!