Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Kaszuby: atrakcje dla dzieci nad morzem

Niewątpliwie szeroko pojęty rejon Zatoki Puckiej to najbardziej popularna część polskiego wybrzeża. Wspaniale podczas wakacji wyrwać się czasem zza parawanu. Mamy dla Was 10 atrakcji dla dzieci na Kaszubach nad morzem. To są miejsca pełne natury i cudnych widoków – rezerwaty przyrody, osady edukacyjne. Więc jeśli wybieracie się na wakacje do Dębek, Władysławowa czy Rewy, to mamy dla Was całkiem sporo pomysłów na fajne dni!

W artykule:

Zobacz też: Domki nad morzem: pomorskie nasze ulubione miejsca!

Kaszuby: atrakcje dla dzieci nad morzem

Każdy z tytułów kieruje do postów o konkretnych miejscach.

Rezerwat Mechelińskie Łąki

Zaczynamy 10 atrakcji dla dzieci na Kaszubach Północnych od Mechelinek. To malutka, kaszubska wieś rybacka, położona u wybrzeży Zatoki Puckiej, na Kępie Oksywskiej. Choć niewielka, na kartach historii była już wspominana w XII wieku. Książę Mściwój II podarował cystersom dwa statki rybackie, jeden z nich cumował na przystani w Mechelinkach. Dwukrotnie wieś była napada przez oddziały szwedzkie, dopiero za drugim razem się poddała.

Zaraz przy porcie znajduje się wejście do Rezerwatu Mechelińskie Łąki, tędy można w godzinę dojść do Rewy, z pięknym widokiem morza, krajobrazami z pogranicza Bornholmu i Estonii.

Osada Łowców Fok

Osada Łowców Fok to małe muzeum archeologiczne in situ, czyli w miejscu, gdzie przeszłość rzeczywiście się działa. To dość unikatowa sprawa w dobie parków rozrywki organizowanych celowo w danej lokalizacji pod złaknionego wrażeń turystę. Ponad sto lat temu miejscowy nauczyciel pilnował na cyplu bawiących się dzieci, które grzebiąc w piasku natrafiły na pozostałości osady sprzed siedmiu tysięcy lat. Rozgrywało się tu życie ludzi morza – rybaków i łowców fok. Pomorze zawsze było miejscem bardzo wielokulturowym, archeolodzy znajdują tu ślady dość odległego handlu i wymian. Krzyże datowane na długo przed pamiętny 966, czy krzemień pasiasty z Gór Świętokrzyskich.

Osada Słowiańska Sławutowie

Osada jest rekonstrukcją zamkniętego grodu z murem obronnym i wysoką bramą wjazdową z przełomu IX i X wieku. Chaty ustawione są na planie owalu z drewnianą kładką i dziedzińcem. Właściwie każde pomieszczenie na miejsce na interesujące warsztaty – jest garncarstwo, tkactwo, zdobienie skóry, zielarstwo, pieczenie podpłomyków (a ja do takich działań po doświadczeniach w Syrii mam sentyment milion). Edukatorzy opowiadają arcyciekawe, prawdziwe historie, w sposób przystępny dla dzieci, mają ogromną wiedzę i profesjonalizm. Czuć, że są tu nie tylko w pracy, ale i całym sercem. Osada Słowiańska Sławutowo to teleportacja w czasy dawne, ale z perspektywy wieku ziemi dość bliskie. To jest nasza cywilizacja.

Puck: atrakcje dla dzieci

W kamienicy w rynku przenieśliśmy się do prawdziwej, fascynującej pracowni z tematem bardzo ciekawym. Puck nie ma tradycji w produkcji szkła, huta została otwarta w sierpniu ubiegłego roku. Prawdopodobnie jednak na Pomorzu produkowano szkło w różnych miejscach, bo gdzie piasek, tam i szkło. W cenie biletu jest prezentacja produkcji, długie opowiadanie o tym, co z czym i jak. Pracownicy są wykształceni w kierunku produkcji, w nowoczesnych piecach tworzą obiekty artystyczne. Dmuchanie szkła to sprawa totalnie magiczna, dzieci nie odrywają wzroku, to jedna ze spraw, które wywarły na Sani olbrzymie wrażenie. Na miejscu jest te szlifiernia, gdzie wykańcza się te misterne cuda. Pamiętajcie, że w pracowni jest bardzo ciepło.

Zamek w Krokowej

Ukryty za gęsto zalesionym parkiem, na małej wyspie otoczonej fosą, od ponad 700 lat stoi pałac rodziny von Krockow. Dziś siedziba Fundacji „Europejskie Spotkania” Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa. Gościli tu wielcy tego świata. Jest tu wspaniała restauracja, genialny hotel, olbrzymi plac zabaw. Miejsce na wakacje, na weekend, na dzień, na chwilę.

Dębki – ujście Piaśnicy

Ujście Piaśnicy w Dębkach to miejsce totalnie wyjątkowe, tu dzieci godzinami mogą zawracać kijem rzekę, plaża ma tak dużo wody, jak nigdy, zabawa jest bardzo przednia.

Gdynia – Centrum Nauki Experyment

Centrum Nauki EXPERYMENT działa od 2007 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, w dzielnicy Redłowo. Blisko stacji SKM, z dogodnym dojazdem autobusem, czy samochodem.

Ekspozycja stawia na (oczywiście) eksperyment i pokaz. Zróżnicowanie jest ogromne. Za każdym rogiem czeka zachwyt. Maluchy mają klockową piaskownicę, blisko kącik jedzeniowego z automatami. Starszaki mogą szaleć na równiach, zjeżdżalniach, pomostach, różnych nawierzchniach. Jest piaskownica ze szkieletem dinozaura, pokój Alicji w krainie czarów, jest akcja reanimacja.

Centrum Hewelianum

Hewelianum to rozległy kompleks muzealno-doświadczalny powstały w Forcie Góry Gradowej w Gdańsku, tuż przy dworcu PKS i PKP. 10 minut spacerem od Starego Miasta. Wystawa jest w stu procentach interaktywna, wszystkiego można dotykać, próbować, doświadczać. My zwiedziliśmy ekspozycję „Dookoła świata” idealną dla naszej grupy wiekowej, czyli brzdąców. Spacer przez wszystkie kontynenty, na dwóch poziomach dawnych Koszar Schronowych, pozwolił nam poznać charakterystyczne zjawiska, domy, zwierzęta, budowle. Już na dzień dobry nauka jedzenia pałeczkami i azjatycki kącik z którego ciężko było wyjść. Zwiedza się samodzielnie, są jednak obecni „na sali” cudowni animatorzy, którzy doskonale umieją pokazać dzieciom ciekawostki świata.

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko sale wystawowe na dwóch poziomach, ale też centrum biznesowe, sale konferencyjne, kawiarnia, restauracja, plac zabaw (o którym za chwilę), wspaniały taras widokowy. Miękko więc weszliśmy w temat, już po drodze opowiadałam o stoczni i budowie statków, co ułatwiała lokalizacja naszego muzeum – pośród pracujących żurawi i podnośników. Ekspozycja jest z tych co wyciskają łzy, przynajmniej mojemu pokoleniu. Opanowawszy jednak emocje wyjaśniłam Sani zawiłości historii, trudy po II wojnie, kiepski rząd, kryzys gospodarczy, pierwsze, drugie i trzecie protesty. Już lżej się mówiło, gdy pojawiło się zdjęcie Mazowieckiego za okrągłym stołem. Starałam się podać temat zrozumiale w prostych słowach, a co na to Sania?

Po zwiedzeniu ekspozycji udaliśmy się na parter do Wydziału Zabawy. Olbrzymia sala, gdzie za symboliczne 9 zyla przez godzinę można się bawić, że hej. Mamy w Warszawie parę takich miejsc- Klockownia, CNK, U Króla Maciusia. Wspaniale, że również w Gdańsku stworzono tak wyjątkową przestrzeń pełną kreatywnych stanowisk. Sania, już bardzo samodzielny szalał w rurach i przy komputerach, Ida zachwycała się hydrauliką i zjeżdżalniami (z których zjeżdżała ze mną oczywiście).

Akwarium Gdyńskie

Kończąc zestawienie 10 atrakcji dla dzieci na Kaszubach Północnych, opowiem Wam o Akwarium Gdyńskim. To podwodny ogród zoologiczny działający w ramach Morskiego Instytutu Rybackiego. Dziś ten budynek nie jest imponujący, jednak w 1938 r., gdy został ukończony, nosił miano modernistycznej perełki. Zbiory to flora i fauna związana ze środowiskiem wodny i wodno-lądowym. Akwarium Gdyńskie działa od 1971 r., zostało tu przeniesione w Helu.

I jak? 10 atrakcji dla dzieci na Kaszubach Północnych to opcje na słońce i deszcz. Ostatnie cztery, to mur beton na niepogodę.

Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina.

Zobacz też: Gdańsk: atrakcje na długi weekend. Jak zwiedzaliśmy Trójmiasto w 4 dni.

Exit mobile version