Najczęstsze maile, które od was dostaję, to pytania o polecane przeze mnie noclegi na Sycylii. Sumiennie staram się na nie odpowiadać, ale czasem nie mam czasu, czasem wam się nie chce napisać. Niepotrzebnie otwieramy maile, skoro wszystkie sprawdzone przeze mnie hotele, pensjonaty, apartamenty i hostele mogę zgromadzić w jednym miejscu. Postanowiłam to zrobić.
Noclegi uporządkowane są według regionu: zachód, wschód, północ, południe i środek wyspy. Każdemu miejscu przypisałam gwiazdki. 5 gwiazdek oznacza, że polecam bardzo, 1 gwiazdka, że należy od tego miejsca trzymać się z daleka. Pod nazwą znajduje się też mikrolegenda, wyjaśniona poniżej. Po kliknięciu na nazwę obiektu noclegowego, traficie na stronę, na której możecie zarezerwować pobyt. Mam nadzieję, że to wam umili wczasy na Sycylii. Wszak mało rzeczy jest tak ważnych, jak wygodne łóżko w estetycznych warunkach.
Zachód Sycylii czyli noclegi w Trapani i okolicach
Noclegi w Trapani
Najpopularniejsze wśród polskich turystów miejsce na Sycylii, a to ze względu na położone tu lotnisko, na które latają samoloty tanich linii Ryaniar. Średniej wielkości miasto z dostępem do plaży i życia nocnego. Dobra baza wypadowa na Wyspy Egadzkie, do małych miasteczek zachodniej Sycylii i do Palermo. Więcej o Trapani tutaj.
Mieszkania na wynajem na głównej ulicy starego miasta w Trapani, 100 metrów od miejskiej plaży. To niesamowity atut tego miejsca, bo do baru miałam dokładnie 10 metrów. Obiekt prowadzony przez polsko-włoskie małżeństwo, znane z miłości do zachodniej Sycylii i przyjaznego podejścia do klientów. Śniadanie w formie bufetu. Ceny od 45 euro za noc. Warunki budżetowe – sama zachęcam Olę i Angela do małego remontu. 🙂 Jeśli boicie się problemów językowych na wyspie, to to jest miejsce dla was! Ola pomoże z transferem, poleci co zobaczyć, gdzie zjeść i załatwi samochód! Napiszecie do niej po polsku tutaj.
Napisałam przewodnik po tym wspaniałym sycylijskim regionie. W ciągu pięciu lat sprzedaży został bestsellerem i zebrał opinie najdokładniejszej publikacji po zachodniej części wyspy. Nie tylko po polsku!
Obecnie, z powodu epidemii COVID-19, jego papierowe wznowienie zostało wstrzymane, ale nowa uaktualniona wersja jest już do kupienia w wersji e-booka. Z powodu swojej surowej formy w specjalnej cenie!
Cały zysk ze sprzedaży będzie przeznaczony na druk przewodnika.
Paceco
Agriturismo Antico Baglio*****
Agroturystyka nie w samym Trapani, ale bliżej lotniska, w której mogłabym siedzieć tygodniami i która jest atrakcją samą w sobie! To jedno z najwspanialszych miejsc noclegowych, w jakich spałam na wyspie, choć właścicielki mogłyby nieco popracować nad życzliwością (choć może miały zły dzień?). Lokalne produkty na śniadaniu, przepiękny dziedziniec i dookoła gaj oliwny. Jak będę dorosła, będę jeździć tylko po agroturystykach!
Marettimo
Moja ulubiona wyspa w okolicy Sycylii, na którą dostaniemy się z portu w Trapani. W przeciwieństwie do innych Wysp Egadzkich cechuje się dziką naturą, spokojem i górskim krajobrazem. Więcej tutaj.
Przesympatyczny pensjonat na wyspie Marettimo. Urządzone w biało-niebieskie barwy, które wspaniale współgrają z atmosferą wyspy. Właściciel rozdaje mapy trekingowe po wyspie i pomaga w zaplanowaniu wycieczek łodzią.
Marsala
Miasto na zachodniej Sycylii oddalone o kilkanaście kilometrów od lotniska Trapani. Znane jest ze swojej kultury wina i z imponującej historii antycznej. Ze względu na atmosferę na starówce, cenię ją bardziej niż Trapani. Więcej tutaj.
Prosty, ale przyjemny pokój w pensjonacie, pięć minut od ścisłego centrum. Kuchnia do dyspozycji gości. Brak internetu.
Tani punkt noclegowy w Marsali. Niestety oddalony o ok. 15-20 minut od centrum, co na taką małą mieścinę jest dużo. Pokoje bardzo proste. Właściciele są archeologami i organizują wycieczki z archeologiem po pobliskich zabytkach.
Wschód wyspy czyli noclegi w Katanii, Taorminie i w Syrakuzach
Katania
Drugie największe miasto na Sycylii, mieszczące się u podnóża Etny. Od 2015 roku latają tu samoloty Wizzair z Warszawy. Studenckie, pełne dobrych sklepów, świetna baza wypadowa na Etnę, do Taorminy i Syrakuz. Więcej o Katanii tutaj.
Przy samym placu uniwersyteckim czyli w centrum miasta – o dwa kroki od katedry i słynnego targu rybnego. Znajduje się w dawnym mieszkaniu o przepięknie dekorowanych sufitach i ma wyjście na dach, z którego fantastycznie widać całe miasto, wraz z górującą nad nim Etną. Wewnątrz świetna i wcale niedroga restauracja. Minus to hałasy w nocy. Hostel bardziej imprezowy niż do przyjazdu z dziećmi.
Linguaglossa (okolice Etny)
Małe nieturystyczne miasteczko u podnóża Etny. Świetna baza wypadowa na północną stronę wulkanu. Odchodzą stąd też wycieczki jeepem.
B&B da Rosa***
Najsympatyczniejsza właścicielka pod słońcem! Wyściskała nas za wszystkie czasy. Niestety brak klimatyzacji, ale był to mniejszy problem, bo na tej wysokości jest chłodniej. Duże, smaczne śniadanie, spore mieszkanie i wyjście do ogrodu.
Syrakuzy
Pełne atrakcji turystycznych, jedno z najważniejszych miast na Sycylii. Znajdziemy tu zabytki od starożytności, przez średniowiecze, aż po nowoczesny kościół. Więcej o Syrakuzach tutaj.
Niesamowicie przyjazny właściciel, który rozpieszczał mnie darmowym cappucino, jak zostałam w hotelu popracować. Przyzwoite warunki, śniadanie. 10 min od katakumb, 15 minut na Ortigię.
Principe di Fitalia*****
Luksusowy hotel mieszczący się na wsi, 10 km od Syrakuz. Najlepszy, w jakim spałam na wyspie. Idealna relaksacyjna atmosfera z dala od zgiełku. Osobna recenzja tutaj.
Taormina
Taormina to być może najczęściej odwiedzana przez turystów miejscowość na Sycylii. Z tego powodu, latem może męczyć w niej nadmiar turystów. Poza sezonem żyje jednak spokojną egzystencją sennego miasteczka. Więcej tutaj.
Jest jednym z tych hosteli, które mają dla mnie idealną wielkość – są przewidziane na nie więcej niż 30 osób. Wieczór kończy się na tym, że wszyscy piją ze sobą wino i wspólnie zajadają się pysznymi sycylijskimi serami. Znajdują się tu dwa dormitoria i kilka pokoi prywatnych. Do dyspozycji gości jest kuchnia, łazienki, półka na książki no i oczywiście – wspaniały taras z widokiem.
Północ Sycylii, czyli noclegi w Palermo, Cefalu i Castellammare del Golfo
Palermo
Stolica wyspy i miasto bardzo kontrowersyjne. Jednych zachwyca (np. mnie), innych odpycha. Wpisane na listę UNESCO dzięki swojej normandzkiej architekturze. Świetne miejsce na studenckie imprezy. Osobny tekst o Palermo tutaj.
Miłe mieszkanie ze znakomitym tarasem na dachu. Widok na Palermo powala! Z tego co pamiętam, bez internetu (ale mogę się mylić). Mieszkanie w centrum zaraz przy słynnym targu Vucciria.
B&B Ponticello ****
Jeśli nie potrzebujecie dużego mieszkania, bo jedziecie we dwoje, to polecam to miejsce. Pensjonat ze śniadaniem w samiutkim centrum miasta. Pokoje na wysokim poziomie, miła atmosfera, przesympatyczny i pomocny gospodarz. Do największych atrakcji Palermo jest stąd rzut kamieniem. Bardzo polecam
Castellammare del Golfo
Popularna miejscowość wypoczynkowa w połowie drogi między Trapani i Palermo. Cechuje się piękną plażą i dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Samo Castellammare jest urokliwym miasteczkiem, a w okolicy jest kilka ciekawych atrakcji turystycznych. Więcej tutaj.
Turismo Rurale Casale Aversa****
Znakomita agroturystyka położona o rzut beretem od Castellammare del Golfo. Z jej tarasu rozpościera się cudowny widok na całą zatokę. Gospodarze sami produkują wino i konfitury, a śniadanie to prawdziwa uczta dla zmysłów.
Cefalu
Słynna sycylijska miejscowość wypoczynkowa i jednocześnie jedna z najpiękniej położonych miejscowości na Sycylii. Znajduje się tu katedra, która została doceniona przez UNESCO. Tekst o Cefalu znajdziecie tutaj.
Fondachelli **
Mieszkanie niby ok, ale “szału nie ma”. Na pewno na plus jest jego lokalizacja – minutę od plaży, 2 minuty od głównej ulicy ze sklepami, 5 minut na stare miasto. Jednak samo mieszkanie jest na parterze – bardzo ciemne. Przez to sprawia wrażenie mieszkania w garażu. Jeśli szukacie miejsca do spania, to jest ok. Ale jeśli chcecie
Lascari
Malutka mieścina pomiędzy Cefalu i Palermo. Znakomity klimat nieturystycznego sycylijskiego miasteczka, jakby żywcem wziętego z „Sycylijczyka” Puzo.
Ciuri Ciuri***
Bardzo ładne, nowocześnie urządzone mieszkanie z tarasem na dachu, z którego rozpościerał się widok na całą okolicę. Minusem jest brak internetu.
Południe Sycylii czyli noclegi w Agrigento, Dolinie Noto i w okolicach
Agrygent (Agrigento)
Miejscowość znana przede wszystkim z parku archeologicznego wpisanego na listę UNESCO. Stare miasto jest jednak równie warte odwiedzin. Wokół miasta znajduje się kilka urokliwych plaż.
Atmosfera trochę hostelowa, w ciekawej, pełnej Street Artu okolicy, 100 metrów od głównej ulicy miasta. Pierwsze wrażenie trochę straszne (okolicy), ale szybko się człowiek przyzwyczaja. Klimatyzacja darmowa przez 3 godziny, potem płatna 1 euro za godzinę. Zniżka w barze. Bardzo dobra informacja turystyczna.
Menfi
Turystyczna, kurortowa miejscowość na południu wyspy, jakby z zeszłej epoki. Nie polecam.
Residence Hotel Le 4 Stagioni*
Taki hotel, jak i miejscowość. Kiczowaty wystrój, jakby z lat osiemdziesiątych, duża jadalnia, nieciekawa plaża. Nie polecam
Noto
Moim zdaniem najpiękniejsze miasto na Sycylii. Wpisane na listę UNESCO, dzięki swojej barokowej architekturze. Niestety latem bywa zbyt turystycznie. Więcej napisałam tutaj.
Jedna z najsłabszych pozycji na liście. Pokój z potencjałem, ale podniszczony. Jakieś 15 minut do centrum. Internet w pokoju słaby. Ze śniadaniem.
Bardzo dobry pensjonat mieszczący się w starym pałacu w centrum Noto. Śniadanie je się w dawnej sali balowej, a duża część mieszkalna przeznaczona jest do zwiedzania. Do dyspozycji gości ogród.
Ragusa
Barokowe miasto doliny Noto i jeden z głównych celów podróży na Sycylię. Panorama starego miasta robi wrażenie, które zapamięta się na długo.
Nie wiem czemu hostel 😉 Przyjemnie, bez problemów 🙂 Bardzo miłe śniadanie ze świeżymi produktami. Kuchnia do dyspozycji. Niestety dość daleko od starówki.
Sciacca
Wypoczynkowe miasteczko na południu wyspy, które wyróżnia się przyjemnym położeniem starówki na wzgórzu.
Miły pokój w centrum ze śniadaniem w pobliskim barze. Na dole bardzo miły pokój wspólny.
Interior Sycylii czyli noclegi w Ennie i Caltagirone
Caltagirone
Miejscowość wpisana na listę UNESCO, jako jedno z barokowych miast doliny Noto. Znana ze swoich tradycji sycylijskiej ceramiki. Ceramiczne schody są jednym z cudów wyspy.
Bardzo prosto, ale poprawnie. W pokoju słaby internet. Śniadanie w pobliskim barze.
Enna
Miejscowość położona w samym środku wyspy, która niejednego kusi z autostrady Katania-Palermo. Jeśli ciekawi was, jak wygląda interior Sycylii, to koniecznie zajrzyjcie.
Klasyczny, trochę podniszczony pokój i przepiękne pomieszczenie jadalniane z klimatem. Lokalne produkty. Ze śniadaniem
Hostel zdaje się być bardzo dobry, niestety gdy tam byłam, było w nim niesamowicie zimno (styczeń). Jeśli właściciel nie chciał go ogrzewać, należało wyłączyć obiekt z ruchu turystycznego na czas zimy. Na każdym poziomie kuchnia do dyspozycji gości, internet słaby. Hostel w samym centrum.
Na blogu znajdziecie kilkadziesiąt tekstów o Sycylii. Wszystkie zostały tak pogrupowane, byście łatwo mogli się w nich odnaleźć. Zajrzyjcie tutaj i zacznijcie swoją sycylijską podróż już dzisiaj.
ikonki w legendzie są stworzone przez freepik i zostały udostępnione na zasadach CC
Dzięki za przeczytanie artykułu!
Mam na imię Agnieszka i od 8 lat prowadzę blog i opowiadam wam o świecie. Napisałam 4 przewodniki turystyczne i ponad 500 artykułów podróżniczych. Większość z nich przeczytacie na tym blogu. Zapraszam do dalszej lektury. Na górze macie menu, a tam wszystkie teksty 🙂