Zależna w podróży – blog podróżniczy z sensem

Dlaczego Castellammare del Golfo jest idealną bazą wypadową zachodniej Sycylii

Piszę ten tekst głównie dlatego, że zauważyłam, że conajmniej kilka osób dziennie trafia na bloga w poszukiwaniu informacji o Castellammare del Golfo, najpiękniejszych plażach, atrakcjach i noclegach. Intryguje was Scopello i zastanawiacie się gdzie najlepiej pojechać na wakacje na Sycylii. Tak! Castellammare to dobre wyjście!

O Castellammare del Golfo już kiedyś pisałam. Gdy z Alą stopowałyśmy po wyspie, zatrzymałyśmy się tu na noc. Zupełnie przypadkiem – po prostu tutaj mieszkała para, która nas podwoziła. Już wtedy się zakochałyśmy.

Ostatnio byłyśmy tam po raz drugi. Tym bardziej trochę więcej zwiedziłyśmy, zatrzymałyśmy się na noc w agroturystyce, posiedziałyśmy w porcie, napiłyśmy się wina, odpoczęłyśmy na najpiękniejszej plaży na Sycylii. A mnie naszła myśl, że Castellammare jest chyba najlepszym miejscem do zatrzymania się na dłużej na zachodniej Sycylii. Dlaczego?

1. Znajduje się w połowie drogi pomiędzy Trapani i Palermo

Jeśli wybieracie się na Sycylię, to na 50% lecicie tam samolotem lądującym w Palermo. I co dalej? Macie plany zwiedzania czy może leżakowania? Jeśli to pierwsze, to radzę: jeśli planujecie spędzić na Sycylii tylko tydzień, nie zabierajcie się na odwiedziny całej wyspy! Jest za duża i za piękna. Szkoda czasu na siedzenie w samochodzie/w środkach komunikacji publicznej. Skupcie się na jej fragmencie, a szybko przekonacie się, że i na niego tydzień to niewiele. Z Castellammare macie tylko kilkadziesiąt kilometrów do Palermo, Trapani, Marsali czy Mazary del Vallo, a takie perły jak Segesta czy Rezerwat Zingaro są oddalone o żabi skok.

2. Castellammare del Golfo ma swoją historię i mieszankę kultur

Było portem w starożytności. Potem Arabowie zbudowali tu twierdzę, następnie rozwiniętą przez Normanów. Przybyli Hiszpanie i postawili tu swoje kościoły i kamienice. Podobnie jak w całym regionie, każda z tych kultur zostawiła tu swoje ślady.

Ale dla mnie najniezwyklejsza jest najnowsza historia tego miejsca. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Castellammare było jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Sycylii. W latach 50tych podobno co trzeci mężczyzna w miasteczku chociaż raz w życiu popełnił morderstwo. Chodzę tutejszymi uliczkami i nie chce mi się wierzyć: TUTAJ? W tym pięknie?!

Szukacie sprawdzonych noclegów na Sycylii? Zajrzyjcie na moją listę! Przetestowałam już kilkadziesiąt miejsc! Klik!

3. Blisko stąd do Segesty, do Scopello, do Rezerwatu Zingaro

Czyli Castellammare jest moim zdaniem idealną bazą wypadową na jednodniowe wycieczki. Jeden dzień w starożytnej Segescie i Calatafimi, jeden na nurkowaniu w Scopello, jeden w Rezerwacie Zingaro. Dwa w Palermo, jeden na wycieczce po okolicznych winnicach i właściwie zapełniliśmy sobie już cały tydzień. A wszędzie jest tak blisko! [na zdjęciu Scopello]. Naprawdę! Jeśli pytacie gdzie na Sycylię, to na pewno do Castellammare! Tu jest najlepiej!

4. Najpiękniejsze plaże Sycylii – tzn. jedna z nich

Mówi się, że najpiękniejsza plaża na Sycylii to ta w San Vito Lo Capo. Ja się będę kłócić. Dla mnie wygrywa ta położona na wschód od centrum Castellammare i zaledwie kilka kilometrów od Scopello – które z kolei jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Sycylii. Spędziłam na niej jedno przedpołudnie na przełomie kwietnia i maja. Jeszcze przed sezonem, więc byłyśmy na niej same (nie wiem, jak wygląda w sezonie). Było przerewelacyjnie.

Zobacz 10 największych atrakcji zachodniej Sycylii. Klik! 

5. Jest znakomicie dostosowane do turystów

Castellammare to jednak miejscowość turystyczna, więc może być nieco tłoczno. Ale ma to swoje plusy. Tutejsze biura turystyczne oferują wycieczki quadami do Segesty (musi być super!) i rejsy wzdłuż wybrzeża Rezerwatu Zingaro. Łatwo też o wypożyczenie rowerków i skuterów. No i dobra baza turystyczna, a ciągle jeszcze nie na tyle wielka by fundować nam wpadające do morza blokowiska pensjonatów bez wyrazu.

6. Obfituje w kulinaria i wina zachodniej Sycylii

Jedną z największych atrakcji jest poranny spacer na targ rybny w przepięknym porcie. Te same rybki wieczorem zjemy na kolację w jednej z tutejszych knajpek. Wiele w okolicy winnic, które możemy odwiedzić i nabyć wina w dobrych cenach. W sumie – wszystko o czym marzymy będąc na Sycylii.

7. Jest przepięknie położone. Tak! To jedno z najpiękniejszych miejsc na Sycylii

Zdjęcia mówią same za siebie: Z jednej strony góra, z drugiej morze. Same miasteczko też położone jest na klifach i wzniesieniach. A port znajduje się w tak urokliwej zatoce, że ta często trafia na pocztówki i okładki publikacji. To miasteczko jest po prostu przeurocze!

Informacje praktyczne

Dojazd: Jak jest wyżej powiedziane, Castellammare del Golfo znajduje się w połowie drogi między Trapani i Palermo. Z obu miejscowości można tu dojechać autobusami. Pociągu nie polecam, jako że stacja kolejowa oddalona jest kawał drogi od centrum.

NoclegTurismo Rurale Casale Aversa. Znakomita agroturystyka położona o rzut beretem od Castellammare del Golfo. Z jej tarasu rozpościera się cudowny widok na całą zatokę. Gospodarze sami produkują wino i konfitury, a śniadanie to prawdziwa uczta dla zmysłów.
Inne noclegi znajdziecie tutaj.

Jedziesz do Trapani i na zachodnią Sycylię? Napisałam przewodnik, który może Cię zainteresować. A może najpierw chcesz poczytać więcej o Sycylii? Tutaj znajdziesz listę artykułów, które napisałam na jej temat.

Podobał Ci się artykuł? Kolejne będą tylko lepsze. Dołącz do fanów bloga na Facebooku, żeby zawsze być na bieżąco.

Exit mobile version